Pari-kolmekymmentätuhatta vuotta sitten Euroopassa vaikutti Cro Magnon-ihminen, jonka aivot olivat suuremmat kuin nykyihmisellä. Rotu hävisi syistä joita voidaan kuitenkin ennallistaa. Cro Magnonilla oli kehittynyt yhteiskuntajärjestelmä ja tuotantokoneisto. Näiden turvin voitiin alkaa kehittää henkistä pääomaa ja kulttuuri nousi ennennäkemättömään kukoistukseen. Myös inhimilliset arvot nousivat arvoon arvaamattomaan. Alempia ihmismuotoja, Neandertalia ja mahdollisesti muitakin alettiin arvostaa, pitää tasa-arvoisina ja ottaa mukaan kehittyneempään ja hienojakoisempaan yhteiskuntaan.
Sitä olennaista seikkaa cromagnonilaiset eivät huomanneet, että apina-ihmiset eivät muuttuneet villeistä yhtään sen sivistyneemmiksi, vaikka heitä kuinka otettiin mukaan yhteisöihin. Sensijaan neandertalilaiset olivat hanakoita lisääntymään ja käyttämään hyväkseen kehittyneemmän yhteisön etuja, parempia asuntoja, parempaa ravintoa, parempia aseita jne.
Niin sitten kävi niinkuin kävi: kun alempia ihmisiä oli tarpeeksi paljon, he hyökkäsivät cromagnonien kimppuun ja hävittivät heidät maan päältä jok´ikisen. Ei edes kunnon muistoja jäänyt tuosta menneestä tulevaisuuden airuesta.
Cro Magnonin tuho!
1
124
Vastaukset
- Hyvä huomio
Siitä voimme päätelläkin, että mitä sukua itsekukin kansa onkaan. Vain TOTAALISET MOUKAT hyökkäävät älykkäämpien kansojen kimppuun, josta voimme vetää syyn toisessa maailman sodassa, suomen joutumisen hyökkäyksen kohteeksi,-ilman pienintäkään syytä.
ja sen aikaiset venäläiset kommunistit olivatkin nearderdalilaisten näköisiä.- EI EPÄILYSTÄKÄÄN, ettet olisi oikeilla jäljillä.
Ja samoin he hävisivätkin markkinoilta, kuin esi-isänsäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1614576Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1973272Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1102863Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1502835Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis352805Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos412151Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat132027Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu552005En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131895Olet ainutlaatuinen
Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain391150
