OPH.fi,kommentti peruskoulun tuntijakokeskustelusta:
"25.03.2010 Kayo Maruo: Olen japanilainen. Mies on suomalainen. Lapset puhuvat japania ja suomea. Minä haluan että lapset opiskelevat koulussa suomea japania ja englantia. Miksi he pitää opiskella ruotsia? Se ei ole meidän kieli. Se on toisen maan kieli."
"25.03.2010 Kayo Maruo: Olen japanilainen. Mies on suomalainen. Lapset puhuvat japania ja suomea. Minä haluan että lapset opiskelevat koulussa suomea japania ja englantia. Miksi he pitää opiskella ruotsia? Se ei ole meidän kieli. Se on toisen maan kieli."
Vastaukset 4
Vanhimmat
Elämme EU Suomessa, ja tarvitaan näköjään aina ulkopuoliset sanomaan ääneen ettei keisralilla ole vaatteita.
Odottakaahan, kun suomenvenäläiset heräävät tähän pakkoruotsi-ongelmaan, Putinilla tulee olemaan taas asiaa haloselle tai kuka ruorissä sitten lieneekään.
Peli on kyllä selvä, pakkoruotsi poistuu.
Niinpä. Eräät tahot eivät millään meinaa ymmärtää, että kaksikielisyyttä on muukin kuin suomenruotsalaisuus. Suomi/japani on vähintään yhtä suuri rikkaus kuin suomi/ruotsi. Vai kiistääkö joku suru tämän?
Emme elä enää 1800-lukua. Vielä 1900-luvun ensimmäisillä vuosikymmenillä ruotsin kieltä tarvittiin aivan toisella tavalla kuin nykyisin. Olen ruotsini lukenut ja vaikka sen tarve on vähentynyt, tiedän, että ruotsia tarvitaan yhä vieläkin eräissä osissa maatamme ja onhan siit' apua, jos haluaa tutustua Skandinaaviaan tarkemmin.
Me elämme nyt EU:ssa missä ranska ja saksa ovat valtakielinä. EU koskee Länsi-Eurooppaa, mutta globalisaation aikana tarvitaan yleismaailmallista kieltä, englantia. Suomessa ei ole liiaksi japanin taitoista väkeä, ja heidän erioisosaamistaan tulisi kannustaa, ja jättää heidän osaltaan ruotsi sivuun. Sama koskee muitakin suuria kieliä, jotka ovat Suomessa harvinaisia.
Suomen 265.000 ruotsinkielistä ja ne jotka koulussa opiskelevat ruotsia, pystyvät oikein hyvin hoitamaan monipuoliset suhteet Skandinaaviaan ruotsiksi, ei siihen ole koskaan koko kansaa tarvittu. Ruotsin asemasta kannattaisi panostaa suuriin kieliin kuten tässä japaniin, tai arabiaan, espanjaan ja italiaan saksan ja ranskan ohella. Valikoiman pitää olla nykyistä laajempi, ja koulutusta tulee kehittää monimuotoisemmaksi. Liika intoilu ruotsin puolesta sulkee ovia ja vahingoittaa maatamme.
Noin juuri!
Tätä vaan ei muutama häviävän pieni vähemmistö tälläkään palstalla suostu tunnustamaan, kun äly ei siihen riitä, tai aivot ovat jo pehmenneet dementian takia soittelemaan samaa raitaa menneisyydestä.