Ruotsinkieliseltä ei saa vaatia

-ahaa-

suomen osaamista "lakiin vedoten".

Puheenjohtajan kielitaidoista keskusteltiin Kruunupyyssä
Kunnanhallituksen puheenjohtajan kielitaidoista keskusteltiin Kruunupyyn valtuustokokouksessa torstai-iltana.

Sen yhteydessä kun keskusteltiin hallintosäännöistä ehdotti Elisabeth Hagström (RKP), Peter Albäckin (Kesk) tukemana, että kirjattaisiin sääntöön, että hallituksen puheenjohtajan mieluiten pitäisi osata molemmat kotimaiset kielet.

Ehdotus osoittautui kuitenkin lainvastaiseksi, ei voida ottaa politiikkoja ja heidän taitojaan sääntöön. Hagström veti tällöin takaisin ehdotuksensa.

Se on Kokkolan kanssa tehtävää yhteistyötä ajatellen kun suomen osaamisen tarpeesta on keskusteltu.

3

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lalli.

      Svekot kiljuvat, että suomalaisten virkamiesten ja poliitikkojen pitää osata ruotsia. Kuitenkaan he itse eivät vaadi omilta edustajiltaan maan ehdottoman pääkielen hallintaa!

      Kyllä on röyhkeys taas huipussaan....

    • Hans Assmann

      Ich liebe doch alle Menschen! Myös ruotsinkielisiä. hihihiih

      • Epäsiveellistä

        Koska pallit vilkkuisivat hameen helman alta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      32
      5751
    2. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      82
      3898
    3. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      22
      3264
    4. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      117
      2707
    5. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      2695
    6. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      45
      2631
    7. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      32
      2051
    8. Maija Kajan

      Aiheutti hormoonien määräämisellään massiivisen rintasyöpien lisääntymisaallon!!!!
      Tampere
      105
      1933
    9. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      43
      1705
    10. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      73
      1576
    Aihe