tai joidenkin ääriryhmien tarkalleen ottaen. Mielestäni ei ole syytä väheksyä panttivankien henkiä projektin hidastumisen takia. Ei ole USA:n syytä, että rakentaminen viivästyy. Kolmen japanilaisen henki on arvokkaampi kuin pari voitettua päivää jälleenrakennustöissä. Tärkeintä on, että aleella on mahdollisimman rauhallista ja saadaan vaalit järjestettyä.
jälleenrakentaminen hidastuu
kiitos irakilaisten itsensä
9292
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
japanilaisten ominta alaa. Mielestäni stressaantuneet japanilaiset voisi aivan hyvin lähettää lomalle ja selittää kansalle, että rakentaminen viivästyy uhkausten takia. Japanilaisia on vain viisisataa. Irak on ollut vuosikaudet saarrossa, joten, jos rakennushankkeet vähän viivästyvät, kiitos terrorin, niin se tuskin on kovin suuri muutos aiemmalle historialle. Toiseksi irakilaiset ovat siis terroristit, myös ulkomailta peräisin olevat, ovat syyllisiä rakennusten tuhoamiseen, ryöstelyyn ja räjäyttelyyn.
kiitos terroristeille.
jotta he tietävät mistä johtuu hidas jälleenrakntaminen. Myös kaikenlaista väkivaltaa on parasta välttää.
Minua ilahdutti tieto, että siviilit voivat poistua sodan alta Fallujasta. Tottakai olisi hyvä, että myös ne miehet, jotka eivät ole osallisia hyökkäyksiin voisivat poistua, mutta mistä jenkit voivat tietää, kka on sotilas ja kuka siviili? Eivät he ole ajatustenlukijoita hekään, jotta voisivat sitä tietää.
vaikea. Syynä ovat ääri-islamistit, jotka eivät ota huomioon muuta kuin oman mielipiteensä.
keskiaikaan, ei ttähän päivään. Riittää, että neljä amerikkalaista surmattiin luonnottomalla , epäinhimillisella tavalla. Sellaista ei saa enää tapahtua.
sisällissotaa kuin rauhanomaista ratkaisua. Demokraattinen ajattelu on vieras.
Ei riittäis ees 4 miljoonaa amerikkalaista.
voi poltta toisen Luojan luoman ihmisen hengiltä?
Minusta se, joka ei rakasta lähimmäistään ei voi rakastaa ketään eikä mitää. Häneltä puuttuu kyky tuntea.
kaikkialla missä muslimeja on siellä myös esiintyy väkivaltaa tavallista enemmän. Sellainen voi tuhota kyvyn tuntea. Ihminen paatuu tunteettomaksi. Näin tapahtui keskiajalla Euroopassa, kun noitia poltettiin elävältä. Eräänä päivänä uskoisin ymmärtävät muslimitkin tällaisten tekojen kammottavuuden.