reilu 2v poikani on nyt kolmatta pvää korkeassa (39,5->) kuumeessa.
Kuume nousi äkisti ja kävimme päivystyksessä kuumekouristuksen takia.
Lääkkeinä on pronaxen ja panadol mikstuura, mutta nuo eivät ole kuumetta juuri laskeneet - kuten ei viilennys ja kevyet vaatteetkaan (max 0,3 astetta ehkä). lapsella on hieman nuhaa ja yskää, ylähengitystie-infektioksi sitä sanoivat sairaalassa.
Kuinka kauan noin korkeaa kuumetta voi pitää? Lapsi ei pahemmin syö, makoilee vain sohvalla katsomassa telkkaria, mutta juo kyllä vettä, mehua, maitoa tai kaakaota.
aamulla lämpöä oli vain 37,8, mutta kohosi nopeasti 39:ään ja yli, ja siinä pysytellyt.
Poika on ollut varsin terve tähän asti, siksi olen hieman avuton tällaisen kuumeen iskiessä..
Kuinka huolissaan tuosta pitäsi olla? Kauanko kuume voi pysyä noin korkealla?
Hyviä neuvoja?
Kuumekouristus-riski takiahan ei suositella antaa lämmön nousta yli 38,5, mutta eipä tuo tunnu alenevankaan vaikka on lääkkeet... Pronaxenia saa ohjeen mukaan 2,5ml x 2/vrk ja panadol mikstuuraa 8ml x 4/vrk kuten sairaalassa neuvottiin.
Kuinka kauan korkeeaa kuumetta pienellä?
3
1094
Vastaukset 3
- ndvm,ndf.
meillä tytöllä 3v, oli kurkunpääntulehdus ja tuon kanssa oli sitten melkein viikon verran korkeaa, 39.3> kuumetta. päivystyksessä myös käytiin kun ei henki enää kunnolla kulkenut jolloin siis todettiin tuo kurkunpääntulehdus. kolme päivää siitä käytiin uudestaan lääkärissä juuri tuon korkean kuumeen takia, muistaakseni(en mene päätäni nyt pantiksi panemaan)oli jotenkin että jos pienellä lapsella on yli kolme päivää korkea kuume niin sitten lääkäriin. en siis mene todeksi sanomaan, vaan vain muistelisin näin kun pähkäiltiin ja huolehdittiiin tuon tytön kuumeen kanssa.
tottakai jos huolestuttaa niin voitten soittaa lääkäriin ja sieltähän ne sitten osaa kertoa tartteeko varata aika ja mennä käymään. meillä tytöltä otettiin verikoe sormenpäästä ja katottiin siitä tulehdusarvot, mutta kunnossa olivat onneksi.
soittele lääkäriin vaan ja vinkkinä ettei mikään unohdu sanoa kun sinne soittaa: me kirjotettiin kaikki oireet paperille edellisenä iltana jotta ei aamulla unohdu unissaan mikään sanoa kun soittaa aikaisin.- ap
Kiitos vastauksestasi!
Meillä otettiin sairaalassa myös kokeita, jotka kaikki olivat ok, tulehdusarvot yms. Korvatkin olivat ihan terveet.
Tuntuu niin hurjalta tuollainen kuume noin pienellä :(
Täyty toivoa, että huomenna olisi jo tuo kuume hieman alhaisempi.. - hiksutin
ap kirjoitti:
Kiitos vastauksestasi!
Meillä otettiin sairaalassa myös kokeita, jotka kaikki olivat ok, tulehdusarvot yms. Korvatkin olivat ihan terveet.
Tuntuu niin hurjalta tuollainen kuume noin pienellä :(
Täyty toivoa, että huomenna olisi jo tuo kuume hieman alhaisempi..Silloin ainakin kannattaa lähteä pikaisesti, jos lapsi ei enää jaksa tehdä mitään "normaalia". Kerroit että lapsi kuitenkin jaksaa katsella tv:tä yms normaalia, niin ei vaikuta kovin pahalta tilanteelta. Ja kun jaksaa edes juoda, vaikkakaan ei paljoa syödä, niin en olisi niin huolissaan. Tietenkin silloin myös pitää lähteä pikaisesti sairaalaan, jos hengitys käy vaikeaksi.
Lapset nostavat herkemmin kuumeen kuin aikuinen. Suurin huoli itse kuumeessa on kuivuminen, mutta silloin lapsen vointi menisi siis huonoksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771580
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.104793En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203598- 128561
- 48546
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50528- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510- 25493