Hei, auto on -91 2.5 turbo diesel paripyörä Iveco ja pitäisi vaihtaa jakopään osat ja alapallonivelet. Mistä Ivecoon kannattaa ostaa osat (siis muu kuin merkkiliike/alkuperäisosa) tai onko tähän merkkiin saatavilla ns. harakiri osia. Olisiko tiedossa ulkomaisia nettikauppoja tai käykö esim. Ducaton osat? Toivottavasti joku osaa auttaa.
IVECON OSIIN APUA
3
244
Vastaukset
Jakohihnaa on saatavilla tarvikeosina, rullien vaihto on vähän niin ja näin mutta tuon ikäisessä se olisi paikallaan, alle 250 000km ajetuista en oo vaihtanut rullia enkä oo kuullut että ivecon / ducatostakaan olisi rullat hajonnu (uuseempia satoja hihnoja kyseisiin malleihin vaihtanut)
Kummassakin samat osat.
Ala ja yläpallonivelien vaihdon jättäisin kyseiseen malliin perehtyneelle korjaamolle.
Pallonivel on kiinni kahdella mutterilla ja sen irrottamiseen oon melkein joka kerta joutunut käyttämään polttopillejä lämmittämiseen että ne on saatu irti ja muitakin erikois kikkoja sen irroittaminen vaatii.
Sen kartiopään voi saada ulosvetäjällä irti mutta sen missä on erikoisen näköinen muteri niin sen irroittaminen on sitten pahempi juttu.
Pallonivelien saanti saattaa olla myös ongelma tavallisesta tarvikeliikkeestä
Jos nyt kuitenkin irroitat sen itse niin älä hajota sitä erikoismutteria koska uuden nivelen mukana sitä ei tule.Tuohon jakihihnan vaihtoon tarvitset 36mm avaimen (hylsyn) jolla saat kampiakselin päässä olevan mutterin auki, oikeastaan ainoa työkalu millä sen on saanut auki on mutteriväännin jossa on 3/4" kara, joten kannattaa miettiä tätä ennen kuin purkaa etuosan kotioloissa.
- Osa-apua Ivecoon
RK-asentaja kirjoitti:
Tuohon jakihihnan vaihtoon tarvitset 36mm avaimen (hylsyn) jolla saat kampiakselin päässä olevan mutterin auki, oikeastaan ainoa työkalu millä sen on saanut auki on mutteriväännin jossa on 3/4" kara, joten kannattaa miettiä tätä ennen kuin purkaa etuosan kotioloissa.
KIITOS PALJON, nyt ei tieto lisännyt tuskaa vaan helpotti ratkaisun tekoa. Ei varmaan näillä keleillä kannata pihalla alkaa ko. remonttia tekeen, varsinkaan kun ei oo niin järeitä vehkeitä, että 3/4 tuumaiset paineilmavehkeet pyörii tarpeeksi hätäsesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15214466Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant348155Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va456061SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1685660Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124437HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.634284Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot243960"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1083712Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan293627Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm322780