Miten tuo osakkeiden verotus oikein menee ? Eli jos minulla on vaikka 1000 kpl osakkeita joiden arvo on 10 000 € vuoden päästä näitten samaisten osakkeiden arvo on 12 500 €. Osinkoa osakkeista maksetaan 20c/kpl eli 200 €. Maksan siis tuosta osinko-osasta eli 200 eurosta veroa. Niin että 30% on verovapaata ja 70% maksan 28% veroja. Eli osingoista minulle jää verojen jälkeen voittoa 160,8 euroa. Joudunko maksamaan tuosta varsinaisesta pääomasta minkäänlaisia veroja ennenkuin myyn osakkeet. Eli siis osakkeet ovat vielä salkussa. Entäs kun myyn osakkeet aikanaan ? Joudunko maksamaan veroja tuosta koko summasta eli 12 500 € vai vain tuosta "voitollisesta" osuudesta eli 2500 € ?
Osakkeiden verotus ?
6
595
Vastaukset
- myynnistä
Eli maksat myydessäsi erotuksesta, 2.500 eurosta veroa. 1000 eur on vuosittain veroton, eli vain 1500 eurosta menee verot. 28% siitä eli pääomatulovero. Se olisi 420,- Tai voit myydä vain siten että tulee vain tuo tonni kerralla ja ensi vuonna taas osan, jos haluat. Muutenkin hajautus ajallisesti olisi hyvä myydessäkin. Voihan olla, ettet olekkaan arvannut ihan kaikista parasta mahdollista myyntiaikaa :)
- kandal
Minuakin kiinnostaa juuri tämä eli siis ei ole olemassa jotain perusverotusarvoa osakkeille kun ne on sijoitettu esim. jos minulla on 10000 euroa niin en joudu maksamaan niistä vuosittain jotain tiettyä veroa kuin vasta sitten kun myyn osakkeet ja siitäkin ainoastaan voitto verotetaan ?
- JHB
Maksat 2500 euron myyntivoitosta veroa 28% ,siis 700 eur.Enintään 1000 euron myynti vuodessa on veroton ja sen sisältämä myyntivoitto. Osinkovero on 19,6 %.
- Vakuusvaje
Luovutusvoitto on kokonaan veroton, jos koko vuonna myytyjen osakkeiden myyntihinta on ollut yhteensä vähemmän kuin 1000 euroa. Ei siis voitto vaan myyntihinta.
Jos vuodessa myytyjen osakkeiden yhteinen myyntihinta on vähänkään yli tonnin, koko voitosta otetaan vero. Mitään verovapaata osuutta ei ole. Tappiot ja kulut saa toki vähentää voitosta.
Tuo tuhannen euron raja on varmaan tarkoitettu vähentämään verobyrokratiaa satunnaisilta esim. puhelinosakkeiden myyjiltä. Kyllähän sitä voi holdarityyppinen sijoittajakin käyttää hyväkseen. Jos ei ole muuta myynyt vuoden mittaan niin myy joulun aikaan verottomasti pienen erän kovasti noussutta osaketta. - sentäs veroteta
kandal kirjoitti:
Minuakin kiinnostaa juuri tämä eli siis ei ole olemassa jotain perusverotusarvoa osakkeille kun ne on sijoitettu esim. jos minulla on 10000 euroa niin en joudu maksamaan niistä vuosittain jotain tiettyä veroa kuin vasta sitten kun myyn osakkeet ja siitäkin ainoastaan voitto verotetaan ?
Varallisuusvero on poistettu, eikä noin pieniä omaisuuksia ole verotettu koskaan. Osakkeita ja rahasto-osuuksia sinällään ei veroteta lainkaan, vaan voittoa, jonka niistä saa. Voitto tulee joko osinkoina tai myyntivoittona.
Osinkojen verotus riippuu siitä, ovatko ne pörssiyhtiön osakkeista vai julkisesti noteeraamattomista.
Myynti- eli luovutusvoitto lasketaan niin, että myyntihinnasta vähennetään hankintahinta. Veroa menee tästä erotuksesta 28 % tai mikäli tulee tappiota, niin tappion saa vähentää tulevien vuosien tuotoista. Myytäessä aiemmin saatuja osinkoja ei oteta millään tavalla huomioon. - ois kyl hyvä
Vakuusvaje kirjoitti:
Luovutusvoitto on kokonaan veroton, jos koko vuonna myytyjen osakkeiden myyntihinta on ollut yhteensä vähemmän kuin 1000 euroa. Ei siis voitto vaan myyntihinta.
Jos vuodessa myytyjen osakkeiden yhteinen myyntihinta on vähänkään yli tonnin, koko voitosta otetaan vero. Mitään verovapaata osuutta ei ole. Tappiot ja kulut saa toki vähentää voitosta.
Tuo tuhannen euron raja on varmaan tarkoitettu vähentämään verobyrokratiaa satunnaisilta esim. puhelinosakkeiden myyjiltä. Kyllähän sitä voi holdarityyppinen sijoittajakin käyttää hyväkseen. Jos ei ole muuta myynyt vuoden mittaan niin myy joulun aikaan verottomasti pienen erän kovasti noussutta osaketta.Eikös ne meinannu päättäjät nostaa pääomaveroa ja samalla verottoman myynnin rajaa, liekö asia edennyt mitenkään?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053101Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1521219Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793