Miten tuo osakkeiden verotus oikein menee ? Eli jos minulla on vaikka 1000 kpl osakkeita joiden arvo on 10 000 € vuoden päästä näitten samaisten osakkeiden arvo on 12 500 €. Osinkoa osakkeista maksetaan 20c/kpl eli 200 €. Maksan siis tuosta osinko-osasta eli 200 eurosta veroa. Niin että 30% on verovapaata ja 70% maksan 28% veroja. Eli osingoista minulle jää verojen jälkeen voittoa 160,8 euroa. Joudunko maksamaan tuosta varsinaisesta pääomasta minkäänlaisia veroja ennenkuin myyn osakkeet. Eli siis osakkeet ovat vielä salkussa. Entäs kun myyn osakkeet aikanaan ? Joudunko maksamaan veroja tuosta koko summasta eli 12 500 € vai vain tuosta "voitollisesta" osuudesta eli 2500 € ?
Osakkeiden verotus ?
6
644
Vastaukset
- myynnistä
Eli maksat myydessäsi erotuksesta, 2.500 eurosta veroa. 1000 eur on vuosittain veroton, eli vain 1500 eurosta menee verot. 28% siitä eli pääomatulovero. Se olisi 420,- Tai voit myydä vain siten että tulee vain tuo tonni kerralla ja ensi vuonna taas osan, jos haluat. Muutenkin hajautus ajallisesti olisi hyvä myydessäkin. Voihan olla, ettet olekkaan arvannut ihan kaikista parasta mahdollista myyntiaikaa :)
- kandal
Minuakin kiinnostaa juuri tämä eli siis ei ole olemassa jotain perusverotusarvoa osakkeille kun ne on sijoitettu esim. jos minulla on 10000 euroa niin en joudu maksamaan niistä vuosittain jotain tiettyä veroa kuin vasta sitten kun myyn osakkeet ja siitäkin ainoastaan voitto verotetaan ?
- JHB
Maksat 2500 euron myyntivoitosta veroa 28% ,siis 700 eur.Enintään 1000 euron myynti vuodessa on veroton ja sen sisältämä myyntivoitto. Osinkovero on 19,6 %.
- Vakuusvaje
Luovutusvoitto on kokonaan veroton, jos koko vuonna myytyjen osakkeiden myyntihinta on ollut yhteensä vähemmän kuin 1000 euroa. Ei siis voitto vaan myyntihinta.
Jos vuodessa myytyjen osakkeiden yhteinen myyntihinta on vähänkään yli tonnin, koko voitosta otetaan vero. Mitään verovapaata osuutta ei ole. Tappiot ja kulut saa toki vähentää voitosta.
Tuo tuhannen euron raja on varmaan tarkoitettu vähentämään verobyrokratiaa satunnaisilta esim. puhelinosakkeiden myyjiltä. Kyllähän sitä voi holdarityyppinen sijoittajakin käyttää hyväkseen. Jos ei ole muuta myynyt vuoden mittaan niin myy joulun aikaan verottomasti pienen erän kovasti noussutta osaketta. - sentäs veroteta
kandal kirjoitti:
Minuakin kiinnostaa juuri tämä eli siis ei ole olemassa jotain perusverotusarvoa osakkeille kun ne on sijoitettu esim. jos minulla on 10000 euroa niin en joudu maksamaan niistä vuosittain jotain tiettyä veroa kuin vasta sitten kun myyn osakkeet ja siitäkin ainoastaan voitto verotetaan ?
Varallisuusvero on poistettu, eikä noin pieniä omaisuuksia ole verotettu koskaan. Osakkeita ja rahasto-osuuksia sinällään ei veroteta lainkaan, vaan voittoa, jonka niistä saa. Voitto tulee joko osinkoina tai myyntivoittona.
Osinkojen verotus riippuu siitä, ovatko ne pörssiyhtiön osakkeista vai julkisesti noteeraamattomista.
Myynti- eli luovutusvoitto lasketaan niin, että myyntihinnasta vähennetään hankintahinta. Veroa menee tästä erotuksesta 28 % tai mikäli tulee tappiota, niin tappion saa vähentää tulevien vuosien tuotoista. Myytäessä aiemmin saatuja osinkoja ei oteta millään tavalla huomioon. - ois kyl hyvä
Vakuusvaje kirjoitti:
Luovutusvoitto on kokonaan veroton, jos koko vuonna myytyjen osakkeiden myyntihinta on ollut yhteensä vähemmän kuin 1000 euroa. Ei siis voitto vaan myyntihinta.
Jos vuodessa myytyjen osakkeiden yhteinen myyntihinta on vähänkään yli tonnin, koko voitosta otetaan vero. Mitään verovapaata osuutta ei ole. Tappiot ja kulut saa toki vähentää voitosta.
Tuo tuhannen euron raja on varmaan tarkoitettu vähentämään verobyrokratiaa satunnaisilta esim. puhelinosakkeiden myyjiltä. Kyllähän sitä voi holdarityyppinen sijoittajakin käyttää hyväkseen. Jos ei ole muuta myynyt vuoden mittaan niin myy joulun aikaan verottomasti pienen erän kovasti noussutta osaketta.Eikös ne meinannu päättäjät nostaa pääomaveroa ja samalla verottoman myynnin rajaa, liekö asia edennyt mitenkään?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,1103622Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv2822476Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,02150Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k431921Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll91689- 1001162
Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle651047No onneks ei tartte sit olla
Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....5970Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä
Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu77917- 51902