Taustaa ja perustelua kappaleen sanoitukselle (ei taida kaksikielisyys ollakkaan rikkaus ruotsinkielisellä pohjanmaalla):
Stara –lehti 28.9.2007:
Vaasalaisen Klamydia -yhtyeen kappale Närpiön kansallislaulu on aiheuttanut viime päivinä suurehkoa kohua Pohjanmaalla erityisesti suomenruotsalaisten keskuudessa.
Vähemmistön edustajat ovat ottaneet kappaleen sanoituksesta niin sanotusti siepit, mutta yhtyeen keulahahmo Vesku Jokinen puolustaa luonnollisesti sanoitustaan:
’’ Se on huumoriväritteistä kritiikkiä. Hirvittää se sisäsiitoisuus. Närpiössä asuu nuoria, jotka eivät edes osaa suomea. Vanhemmat ovat tehneet paikasta lapsilleen loukun. Ruotsinkielen vaaliminen on mennyt sairaalloiseksi’’, Jokinen perusteli Pohjalainen -lehdelle pari viikkoa sitten.
Jokinen ottaa sanoituksensa ohella myös laajemmalti kantaa Vaasan seudun kielipolitiikkaan ja sen vakaviin seurauksiin:
’’Täälläpäin leikitään jo ihmisten terveydelläkin pelkän kielipolitiikan takia. Lääkäripula on jatkuva, koska lääkäreiden ja hoitajien ruotsinkielisyys on tärkeämpää kuin pätevyys hoitaa ihmisten hyvinvointia’’.
Ja itse kappale:
http://www.youtube.com/watch?v=a7eoo7iCBAg
’’Voi siinä jälkikasvulla pikkasen silmät harittaa
kun iät ja ajat siskon veljellensä parittaa
Tomaatteja viljellään ja suomen kieli on pannassa
molotetaan Närpes-Svenska ja piehtaroidaan lannassa
Heija Heija
Läpi maalaismaiseman ajan ja jälleen näen sen
oikein perus Närpiöläisen
Ei suunnasta oo niin väliä kun kulkee molottaen
on kaikki raajat eri paria sen
Heija Heija
No serkku serkun nai
ne on onnessa totta kai
Kun Turolf Magnuksensa vihdoin viimein sai
Taas kaikaa häämarssi pitkin kasvihuoneita
on kaikki sukurutsatut ja -ratsatut niin juoneita
Heija heija
Läpi maalaismaiseman ajan ja jälleen näen sen
oikein perus Närpiöläisen
Ei suunnasta oo niin väliä kun kulkee molottaen
on kaikki raajat eri paria sen
on kaikki raajat eri paria sen’’
Klamydia: Närpiön kansallislaulu - Närpes nationalsång
Perde5
3
678
Vastaukset
- Fångad av en sång.
Laulussa näennäisen huumorin avulla kiinnitetään huomiota vakavaan asiaan. Degeneraatio ei ole mikään leikin asia, vaan uhkaa surujen tulevaisuutta.
- Anonyymi
Juu se tahtoo olla vissiin siellä Larsmossakin vähän samoja vinkeitä. Onhan näitä. Ja olikohan mustasaari kans. Kaikki nii svenska svenska että huiheijjaa 😆
- Anonyymi
Kuunnelkaa Filttiketjua! T. Vaasa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset22617150Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"16912194Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El415980Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään644862MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny144785Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.193957Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843585Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1353004S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?
Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.2581425- 851021