-kuin jotain keisarisukua jossain päin palloa ? Maksaa niiden matkat , palkat asumiset oleskelut - Ihan kaikki. Tuhansia on joiden työpanos ei ole tuottava. Ansiot kuitenkin isot, kuin tyhjästä. Veroja nostatteko ja eläkkeitä , etuuksia laskette siksi, että teille enemmän sulle mulle ja eu.lle . Millä elätte ? Käsi sydämelle. Loisenako ?
miksi eliittiä pitää elättää?
300 alle minimin
3127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kun katselee noita kuvia Ilkka Kanervan kolme vuorokautta kestäneistä 60 vuotisjuhlista, alkaa kyllä ihmetellä kanssasi, olemmeko todellakin niin pöljiä että hyväksymme "kuninkaaksemme" täysin alastomiakin narsisteja.
Eihän se pojimmiltaan ole heidän syynsä, he vain käyttävät meitä häikäilemättä hyväkseen, koska ovat huomanneet arvostuksensa siitä vain lisääntyvän.
Kaikki uskontokunnathan pitävät maanpäällä hyvän huolen johtajistaan, lauman hyvinvointi korvataan vasta taivaissa, suomalaistenkin poliitikkojen mukaan työmuurahaisia on liian runsaslukuisesti täällä palkittaviksi.
Kansa nauttii maanpäälliset ilot ja riemut demokraattisesti valittujen edustajien nauttimina.
Nämä muinaisten aikojen suurmiehet, tai suurhenkilöt, onneksi nämä "elämänsäilyttjät , eli "pienmiehet" eivät toistaiseksi ole saaneet suurempaa huomiota, muutenhan näitä palvottavia riitäisi aivan "haitaksi" saakka.
Eliitin ainoa tarkoitus on antaa kansalle tavoite jota havitella.
Liittyä eliittiin tekemällä kaiken mitä he tahtovat ja samalla kartuttaa omaisuuttaan ja vaikutusvaltaansa.
Jos siinä sattuu polkemaan muita niin lohdutushan on etteivät jalkojen alle jäävät ole parhaataan antaneet eivätkä ylös yrittäneet. Jos ovatkin niin siinä epäonnistuneen ja ansaitsevat sen mitä saavat.