Miksi Sofi Oksanen kahmii palkintoja?
Siksikö että hän haukkuu Suomalaisen miehen... ja koko Suomen?
"Oksanen välittää tanskalaisille karun kuvan etenkin suomalaisista miehistä, jotka hakkaavat vaimojaan, koska eivät muuten osaa ilmaista tunteitaan. Oksasen loppuarvio Suomesta on tyly. – En osaa sanoa paljon positiivisia asioita Suomesta, koska en ole niin rakastunut Suomeen."
http://www.uusisuomi.fi/kulttuuri/77799-sofi-oksanen-haukkuu-suomen-varsinkin-miehet
Vai vainko siksi että haukkuu Suomen Kokoomusta:
lienee varma että palkintoraadeista löytyy vaikutusvaltainen toveri / tovereita.
"Ensimmäisenä Kokoomuksen ilmeen ehti haukkua kirjailija Sofi Oksanen, jonka mielestä ”Kokoomuksen kampanja ammentaa ilmeensä Marxista ja Neuvostoliitosta”. "
http://taneli.blogit.uusisuomi.fi/2008/09/18/kritisoidaan-toistemme-vaalimainoksia/
Omasta mielestäni Sofi Oksanen todella huono ja mauton "kirjailija." YÄK!
Hänen lausuntonsa ovat tyypillisiä klisheitä Halosen presidenttikauden ajan feministeille.
Ja nyt annoin jo YLEN!!!
SOFI OKSANEN
52
2028
Vastaukset
- Sopivasti sovinisti
Wikipedian mukaan (31.3.2010) hän on aatemaailmaltaan FEMINISTI:
"Oksanen on opiskellut Helsingin yliopistossa kirjallisuustiedettä ja myöhemmin Teatterikorkeakoulussa dramaturgiaa. Aatemaailmaltaan hän on feministi."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sofi_Oksanen- Finnländer!
Suomalainen mies tuottaa kunniaa Suomelle ulkomailla:
miehet valloittavat niin Formula-areenoita kuin Rockestradejakin.
Suomalainen... hakee epätoivoisesti mainetta hakkumalla
Suomea ja Suomalaisia miehiä.
Täysin perseestä tälläinen... ja vielä palkinto!? - mitää sihen lisäämät
Finnländer! kirjoitti:
Suomalainen mies tuottaa kunniaa Suomelle ulkomailla:
miehet valloittavat niin Formula-areenoita kuin Rockestradejakin.
Suomalainen... hakee epätoivoisesti mainetta hakkumalla
Suomea ja Suomalaisia miehiä.
Täysin perseestä tälläinen... ja vielä palkinto!?On kyllä Hyviä. se ymmäretään koko Skandinaaviassa ja Balttiassa myös... Hienoa että kerrankin meillä Kirjailija suurempi muita... pitkästä aikaa.. Sillanpään ja Saarikosken jälkeen... Ei Sofi mitään paskaa puhu Suomesta poispäin.. ja jos Puhuu, että Joka-yö Suomessa Tuttumies usen Kirkossa vihitty Aviomies Raiskaa Naisen. Naisen omassa kotona n. 1000 tapausta/vrk... EIKÖ uomi Katkarpu-kikkeli Kestä TOTUUTTA,, ei tälläiia Asioita VOI Kukaan keksiä tuullesta tmmata.... Usko nyt Vaan, ja Pysy totuuudessa,, EI ole kenenkään etu Että näitä Kotona RAISKAAMISIA peitellään ja hyssytellään...
- Anonyymi
mitää sihen lisäämät kirjoitti:
On kyllä Hyviä. se ymmäretään koko Skandinaaviassa ja Balttiassa myös... Hienoa että kerrankin meillä Kirjailija suurempi muita... pitkästä aikaa.. Sillanpään ja Saarikosken jälkeen... Ei Sofi mitään paskaa puhu Suomesta poispäin.. ja jos Puhuu, että Joka-yö Suomessa Tuttumies usen Kirkossa vihitty Aviomies Raiskaa Naisen. Naisen omassa kotona n. 1000 tapausta/vrk... EIKÖ uomi Katkarpu-kikkeli Kestä TOTUUTTA,, ei tälläiia Asioita VOI Kukaan keksiä tuullesta tmmata.... Usko nyt Vaan, ja Pysy totuuudessa,, EI ole kenenkään etu Että näitä Kotona RAISKAAMISIA peitellään ja hyssytellään...
tyypillinen RKP-aivopesu-kansankiihottaja?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17529243/illuminati-joukkovainot-myos-neuvostoliitossa-cia-mielenhallinnan--osana - Anonyymi
Eli hullu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eli hullu.
vaikuttais että on suomi24-ylläpito hommissa- näistähän saa helposti myös koottua kirjoja, koksa täälläliikkuu kaikki maailman tieo ja valmiiksi jo hienosti kirjallisesti esitettynä....?
Tämä tulee mieleen siitäkun kaikki Sofi Oksasta koskevat kaskustelut poistettu...
ofiOksanen paljasti näytelmässä Venäjän psykiatrian julmuudet - puistattavat keinot yhä käytössä
Anonyymi-ap
2025-03-09 19:25:06
Ilmoita
Oksanen tuo näytelmässä Venäjän ihmisoikeuksien sorron esiin. Julmuuksien kohde on nuori mies, jota moskovan psykiatri hoitaa. 'Sairaus' jota venäläinen psykiatri 'hoitaa' on homoseksualismi.
Oksasen mukaan kyseessä on todellinen menetelmä, jota Venäjän psykiatriassa käytetään yhä.
Neuvostoliitossa oli tapana laittaa toisinajattelijoita mielisairaalaan. Psykiatrian väärinkäytökset ovat yleisiä Venäjällä yhä.
uutinen: MTV3
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/sofi-oksanen-paljastaa-naytelmassaan-venajan-psykiatrian-julmuudet-puistattavat-keinot-yha-kaytossa/8892024
- Kysyn vaan!
.
- APINOINTIA
"– En osaa sanoa paljon positiivisia asioita Suomesta, koska en ole niin rakastunut Suomeen."
MITÄ VITTUA SE TÄÄL TEKEE JOS EI TYKKÄÄ OLLA!? PAINUIS SIT TAKAS SINNE VIROON- 89234
Onko nyt oltava punainen meikki mikäli aikoo palkintosijoille?
Läpinäkyvää toverimenoa.
En myöskään pidä TAISTOLAISPOPISTA mitä Suomessa on viime
vuosina vuolaasti palkittu.
Hyi hit... - taistolainen....
89234 kirjoitti:
Onko nyt oltava punainen meikki mikäli aikoo palkintosijoille?
Läpinäkyvää toverimenoa.
En myöskään pidä TAISTOLAISPOPISTA mitä Suomessa on viime
vuosina vuolaasti palkittu.
Hyi hit...Sofi Oksasen kirja kertoo neuvostomiehityksen ajoista Virossa. Ei se oikein sovi taistolaisuuteen.
- jess. näin on
suomalainen.
- uusi musiikinlajiko?
89234 kirjoitti:
Onko nyt oltava punainen meikki mikäli aikoo palkintosijoille?
Läpinäkyvää toverimenoa.
En myöskään pidä TAISTOLAISPOPISTA mitä Suomessa on viime
vuosina vuolaasti palkittu.
Hyi hit...taistolaispoppi? Kuka sitä edustaa Suomessa ja miten sitä on palkittu?
- Muuta itse puis
Hänhän on suomalainen, minne hänen pitäisi mennä takaisin? En minäkään voi sanoa pelkästään positiivisia asioita Suomesta enkä silti aio muuttaa ulkomaille, joka maassa on jotain vinossa, se on realityä.
- dsoukki
kirjoittaa - ja helvetin hyvin. Siksi yleensä kirjallisuuspalkintoja annetaan.
- motacilla..
et ole lukenut yhtään Sofin kirjaa. Niinkö?
- sanoa....
Sofi Oksasen kirja Puhistus ei ollut kovin kummoinen. Onhan siinä kuvattu vähän historiaakin, mutta ei se ole mikään dokumenttiteos. Ehkä kirjan aihe on aiheuttanut sen, että kirjaa on palkittu hyvin.
- 24
Vai miten se oli? Kyllä huomaa että itsetunto on nollassa jos ottaa nuin vakavasti jonkun goottiakan puheet.
Ensiksikin Viron kansa on kärsinyt mm. ateismista ja muista ihmiskunnan vitsauksista pahemmin kuin Suomen kansa. Siksi Sofia pitää sietää.
Toisekseen, jos purettu villasukka on päässä kaiken aikaan, niin viehko neitokin voi muuttua kärttyisäksi. Siksi Sofia pitää sietää.
Kolmanneksi, kun Sofi haukkuu suomalaiset miehet, niin he sietävät paremmin vaimojaan. Siksikin Sofia pitää sietää.- Suomalaisen
vodkaturistin ja Viru hotellissa työskennelleen hedelmä.
- T. Yly
Tottahan Oksanen puhuu. Huolestuttavan moni suomalainen mies rakastaa enemmän mäyräkoiraansa kuin vaimoaan. Liiallinen mäyräkoiraharrastus nyt vain tuhoaa joitain aivon osia ja aiheuttaa esim. aggressiivista käyttäytymistä.
Miksi Sofi Oksanen kahmii palkintoja, kysyt. Hän kahmii palkintoja omien saavutustensa ansiosta.
Onko suomalainen mies tosiaan niin keskustelukyvytön ettei osaa keskustella asiasta asiallisesti. Jos suomalainen mies ei mielestään ole ansainnut haukkuja niin osaako suomalainen mies perustella miksi ei. Vai tyytyykö suomalainen mies vain nostamaan piikkinsä pystyyn ja sanomaan nyt olen tosi vihainen, mur, mur.
Sofi Oksanen saa myöskin sanoa oman mielipiteensä. Ei kaikkien tarvitse pitää kaikista. Sofi Oksanen ei ole ainoa ulkomaalainen, joka hieman ihmetelee suomalaisen miehen käyttäytymistä ja aggressiivisuutta. Itselläni ei ole vastaavia kokemuksia onneksi en ole joutunut tekemisiin aggressiivisen suomalaisen miehen kanssa. Kivoja miehiäkin on. Aikuinen voikin valita seuransa, mutta lapsi ei voi. Oksasella saattaa olla lapsuudestaan huonoja kokemuksia.
Suomalaisen käytös on tylyä vaikka eme aina tarkoitakaan olla tylyjä. Emme juurikaan välitä toisista, valitettavasti.- tehkää samoin..
een Täytyy Olla.. Tää viimenenkin 550 sivua "Kaiken takana oli Pelko" niin hyvin koottu. ensi kertaa aukeaa monet Eestin ja lähiseudun asiat. Että esm. 1943-1945 Valtaa pitivat Eestissä Natsit ja tappoivat samoin, kuin Venäläisekin.. Koogan Natsien keskitusleirit yms. nyt Kloga kaunista rantaa ja venesatamia yms. Jos Suomen "Häpeä Kävelyä" harrastavat Suomi hapeään ja Arvottomuuteen vajoneet ns. Suomi miehet. ryyppää ja raiskaa vaimojaan/tyttöystäviään n. 1000 kert joka yö suomessa, niin Siitäkö Pitäisi Olla HILJAA?? Sofi Suomalainen kaunis nainen tarttunut aiheeseen, ja Katkarpu onneton kikkeli Haluaa että Vain joihinkin rikoksiin SAA puuttua ja tällaiset kotirauhan ja henkilöön kohdistuvat rikokset hän hyväksyy... Tässä HYVÄ JUTTU ja TOSI, Mun kaverin Vvivian Espoosta Teki Näin Isä Hakkasi häntä vyöllä, kun hän oli pieni n. joka viikko. Pappa tuli "ihme kyllä vanhaksi" ja asuu yksin omakotitalossaan nyt, Niin Vivian keksi tavan Auttaa wanhaa Isäänsä. ja menee autollaan pihaan, niin pappa alkaa jo auton nähtyään ulisemaan itkua. koska tietää että tänään taas tulee samasta vyöstä perseelle, jolla oli hakanut Viviania pienenä... Todella Mahtava Tyyppi Tää mun kaveri jo 50v Vivian..
- kuuun
tehkää samoin.. kirjoitti:
een Täytyy Olla.. Tää viimenenkin 550 sivua "Kaiken takana oli Pelko" niin hyvin koottu. ensi kertaa aukeaa monet Eestin ja lähiseudun asiat. Että esm. 1943-1945 Valtaa pitivat Eestissä Natsit ja tappoivat samoin, kuin Venäläisekin.. Koogan Natsien keskitusleirit yms. nyt Kloga kaunista rantaa ja venesatamia yms. Jos Suomen "Häpeä Kävelyä" harrastavat Suomi hapeään ja Arvottomuuteen vajoneet ns. Suomi miehet. ryyppää ja raiskaa vaimojaan/tyttöystäviään n. 1000 kert joka yö suomessa, niin Siitäkö Pitäisi Olla HILJAA?? Sofi Suomalainen kaunis nainen tarttunut aiheeseen, ja Katkarpu onneton kikkeli Haluaa että Vain joihinkin rikoksiin SAA puuttua ja tällaiset kotirauhan ja henkilöön kohdistuvat rikokset hän hyväksyy... Tässä HYVÄ JUTTU ja TOSI, Mun kaverin Vvivian Espoosta Teki Näin Isä Hakkasi häntä vyöllä, kun hän oli pieni n. joka viikko. Pappa tuli "ihme kyllä vanhaksi" ja asuu yksin omakotitalossaan nyt, Niin Vivian keksi tavan Auttaa wanhaa Isäänsä. ja menee autollaan pihaan, niin pappa alkaa jo auton nähtyään ulisemaan itkua. koska tietää että tänään taas tulee samasta vyöstä perseelle, jolla oli hakanut Viviania pienenä... Todella Mahtava Tyyppi Tää mun kaveri jo 50v Vivian..
moppipää turbohuuli joutaa hyvin mennä Viroon jos on juuret siellä. Mitäs täällä räksyttää jos ei maisema miellytä. Luuleeko toi mamma todella vielä olevansa hyvännäköinen..täh.? Kammotus. Ehkä nukkuukin toi hökötys päässään...yök...mitä le tukka.
- ds df
kuuun kirjoitti:
moppipää turbohuuli joutaa hyvin mennä Viroon jos on juuret siellä. Mitäs täällä räksyttää jos ei maisema miellytä. Luuleeko toi mamma todella vielä olevansa hyvännäköinen..täh.? Kammotus. Ehkä nukkuukin toi hökötys päässään...yök...mitä le tukka.
yhtä lailla Suomessa - Suomessa syntynyt ja täällä ikänsä asunut - että turpa kiinni siellä idiotti
- DNA-RNA
ds df kirjoitti:
yhtä lailla Suomessa - Suomessa syntynyt ja täällä ikänsä asunut - että turpa kiinni siellä idiotti
että hybridit ovat geneettisesti lahjakkaita. Suomalaisen votkaturistin ja Viru-hotellin siivojan ristisiitoshan se taitaa olla.
- ihan tosi on
kuuun kirjoitti:
moppipää turbohuuli joutaa hyvin mennä Viroon jos on juuret siellä. Mitäs täällä räksyttää jos ei maisema miellytä. Luuleeko toi mamma todella vielä olevansa hyvännäköinen..täh.? Kammotus. Ehkä nukkuukin toi hökötys päässään...yök...mitä le tukka.
,, kun ei miellytä maan mamut, naiset, homot ja mitä niitä onkaan.,..
Vain saamelaisille äänioikeus!
Rasisti voisivat muutta maahan jossa ei ole "mamuonglemaa" esimerkiksi Islantiin tai Ruandaan.
- näkönen
lepakko. Mikäköhän sen äiti oli ammatiltaan?
- ihan tosi on
MItä tekemistä ulkonäöllä on kirjoittamiskyvyn kanssa?
Kyllä on köyhät keskustelueväät rasisti-sovinistipelleillä: Tosiasiat ei ole halussa ja kaikki joiden kanssa ollaan eri mieltä ovat homoja, huoria, lesboja jne. eli nimittely alkaa kun argumentit loppuvat.
Tosi köyhää! Mistä teille saataisiin elämä? - !!!!!
ihan tosi on kirjoitti:
MItä tekemistä ulkonäöllä on kirjoittamiskyvyn kanssa?
Kyllä on köyhät keskustelueväät rasisti-sovinistipelleillä: Tosiasiat ei ole halussa ja kaikki joiden kanssa ollaan eri mieltä ovat homoja, huoria, lesboja jne. eli nimittely alkaa kun argumentit loppuvat.
Tosi köyhää! Mistä teille saataisiin elämä?ja rakennusmies-isä Sofin sai aikaiseksi. Fiksu äiti, fiksu tytär. Itsenäinen, ahkera isä, ahkera, omatoiminen tytär! Hienoa että saatiin Suomeen taitavasti kirjoittava persoonallinen ja rohkea nainen!
- ne Viru hotellin
!!!!! kirjoitti:
ja rakennusmies-isä Sofin sai aikaiseksi. Fiksu äiti, fiksu tytär. Itsenäinen, ahkera isä, ahkera, omatoiminen tytär! Hienoa että saatiin Suomeen taitavasti kirjoittava persoonallinen ja rohkea nainen!
naispuoliset insinöörit tiedetään.
- Anonyymi
!!!!! kirjoitti:
ja rakennusmies-isä Sofin sai aikaiseksi. Fiksu äiti, fiksu tytär. Itsenäinen, ahkera isä, ahkera, omatoiminen tytär! Hienoa että saatiin Suomeen taitavasti kirjoittava persoonallinen ja rohkea nainen!
huorrra
- Anonyymi
Se on suvakkien lemmikki..
- Anonyymi
On tullut luettua muutama Finlandia palkittu kirja, tylsiä. Suomessa hehkutetaan liikaa näitä Oksasia ym. muita. Parhaat luettavat kirjat löytyvät (ei pohjoismaalaisilta kirjailijoilta). Dan Brownin vetävät fictiot, tyyliin......
- Anonyymi
Aivot kuumenevat siellä lumppukasan alla. Vähitellen tuntuvat sulavan olemattomiin.
- Anonyymi
Saako Sofi taas palkinnon jostakin uudesta teoksesta?
- Anonyymi
Viikonhanuri
- Anonyymi
noita tuntu olevan
- Anonyymi
Sofi Oksasen palkinnot eivät liity suoraan siihen, että hän kritisoi suomalaisia miehiä tai Suomea yleisesti. Palkinnot myönnetään yleensä kirjailijoiden ansioista ja taiteellisesta lahjakkuudesta. Sofi Oksanen on tunnettu kirjailija, jonka teokset ovat herättäneet laajaa kiinnostusta ja saaneet paljon positiivista palautetta sekä kotimaassa että kansainvälisesti.
On tärkeää muistaa, että kirjailijoiden näkemykset ja teokset voivat olla subjektiivisia ja heidän tarkoituksenaan voi olla herättää keskustelua tai kritisoida yhteiskunnan epäkohtia. Oksasen teoksissa käsitellään usein haastavia aiheita, kuten sukupuolirooleja, väkivaltaa ja identiteettiä. Hänen tavoitteenaan voi olla herättää lukijoissaan ajatuksia ja tunteita näiden aiheiden parissa.
FemLeps- Anonyymi
Jussi Parviaisen kova kirjoitus. Tuosta on kyllä jossain muuallakin ollut mainintaa joten ei taida olla mitään Parviaisen itsekeksimiä juttuja.
"Kauheinta on että Sofi Oksanen uskoo jo itsekkin kirjoittaaneena “Puhdistuksen” yksin. Oksanen ei mainitse missään, eikä koskaan Imbi Pajun osuutta kirjaan. Alkuun he olivat yhdessä tekemässä aiheesta kuunnelmaa.
Sen jälkeen Mika Myllyahoa teki materiaalia dramatisoiden siitä näytelmän. Mutta Imbikö ei tehnyt mitään, vaikka kaikki kirjassa olevat vanhemman ajan muistelmat ovat Imbin materiaalia. Kustantajastakin oli seksikkäämpää, että Gootti ja myös bi-seksuaalisuuttaan maineensa kantimiksi tarjonnut nuori nainen oli yksin kirjan tekijä. Imbi sai lohdutukseksi julkaista kirjan “Kaiken takana on pelko”.
Niin onkin Oksasen kohdalla. Kuvottavaa kuuneltavaa kirjamessuilla Oksasen leveä-ääninen puhe siitä että ei niitä aiheita missään ole. Keksiä ne pitää. Oksanen keksi ottaa kirjaansa ison osan materiaalia toisen ihmisen kokemuksista, jotka tämän piti julkaistakin ominaan tai yhdessä Oksasen kanssa. Kuulehan Sofi; myös kustannustoimittajat tietävät asiasta liian paljon sinun kannaltasi.
Ja sopiihan tähän lisätä sekin tosiasia, että “Stalinin lehmät” ja “Baby Jane” ovat jokseenkin paskaa kirjallisuutta, mutta ihan sinun omaa tekemääsi. “Puhdistus” ei ole."
http://ankaratotuus.blogspot.com/2012/04/juoru-ja-tieto.html
- Anonyymi
Harakka keittää huttua ja lepakot lentää.
- Anonyymi
Virolaismuija kuvittelee olevansa maailman napa. Onhan meillä yksi hyvä esimerkki tämän tästä ulvomassa lööpeissä.
Rouva vai neitikö tuo Sohvi on, niin pääasiassa tekee vain hallaa itselleen, jätän hänen kirjansa täysin rauhaan. Kun muija lässyttää milloin mistäkin, kuin tyåerys, ei niiden kirjojenkaan taso kaksinen voi olla. - Anonyymi
Ihan nappiin sanottu! Just kattelin aamu tv:tä kun se oli siinä niin oli pakko vaihtaa kanavaa kun en pystyny katsoo sitä sen ylimielistä äyskentelyy. Painuis sinne viroo vaa!
- Anonyymi
No mietitääs mikä on palkinto. Esim. minä voisin jakaa Noobelin palkintoja ihan mielivaltaisesti omille suosikeille, joiden avulla myyn jotain mistä tienaan miljoonia. Tai sitten voin jakaa niitä palkintoja palkitakseni jonkun narsistin jota kansa kuuntelee.
Mutta hetkinen hetkinen, eihän SANNA MARINia ole ikinä palkittu mistään????? - Anonyymi
Sofi puhuu aina asiaa.
- Anonyymi
Aloittaja antaisi Sofille palkinnon , JOS hän kehuisi venäläisen miehen.
Mutta ei, Sofi on kiittämätön, vaikka äitinsä on saanut elää neuvostojen liitossa. - Anonyymi
Itse en tunne ketään, joka ei kauhistelisi nykyhallituksen toimia.
Tiedän, että kansan pitäisi muuttaa pois,kun nurisee. Kansa on väärä.
Reaalielämässä se ei vaan onnistu. Kaikissa muissa maissa olisimme mamuja. Ja tiedämme kuinka HEITÄ kohdellaan! - Anonyymi
Sofi Oksanen | Putinin sota naisia vastaan
https://www.youtube.com/watch?v=onUlU0BtFaY >Siksikö että hän haukkuu Suomalaisen miehen...
Kuka on tuo Suomalaisen mies, jonka Sofi haukkuu? 🤔- Anonyymi
Putinin sota naisia vastaan on kyllä lukemisen arvoinen juttu!
Suomessa naiset ovay nykyään niin fiksuja että ei ole pakko mennä naimisiin elättääkseen itsensä.
Sen takia on hienoa kun löytää miehen, joka on ahkera, kunnollinen, keskustelutaitoinen ja hyvä rakastaja, paras ystävä! Useimmat pariskunnat täälläpäin ovat molemmat suomalaisia. Vakka kantensa valitsee.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1053143GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431167- 831142
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja521065Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!321007- 67868
- 53857
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39852- 44832
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn24811