Maailmankuva

Sen enempää ateistien kuin eri suuntausten uskovienkaan todellisuuskäsitykset eivät ensisijaisesti perustu tietoon ja faktoihin vaan jokaisen ihmisen sisäiseen turvallisuushakuisuuteen. Ihmisen turvallisuushakuisuus määrää enemmän maailmankuvaa kuin tieto.

Kaikkien maailmankuvien edustajista suurin osa kulkee joukon mukana ottamatta suuremmin vastuuta elämästään tai näkemyksistään. Jotkut kulkevat ääneti, toiset yhteisesti sovittuja fraaseja äänekkäästi toistellen. Keskeistä on, että oman viiteryhmän perusoletuksia ei aseteta kyseenalaisiksi ja että toisinajattelevien ajatuksiin suhtaudutaan naureskellen (maailmankuvarasismi).

Tätä elämänmuotoa kuvaa hyvin sanonta, joka on kuulemma peräisin Saksasta: "Mitä ei saa olla, sitä ei voi olla." Kaikki, mikä järkyttäisi oman maailmankuvan perusturvallisuutta, kuuluu luonnollisesti siihen, mitä ei saa olla.

Toki kaikkien maailmankuvien piiristä löytyy niitä, jotka eivät kritiikittömästi omaksu oman ryhmänsä fraseologiaa. Elämän valtavirtaa he eivät yleensä voi kuitenkaan muuttaa. He ovat omassa ryhmässäänkin marginaalissa. Varmaan teistä ateisteistakin jotkut kokevat olevansa ateismin kentän marginaalissa. Väittäisin, että se on suuntauksesta riippumatta hyvä paikka. Muistuttaa muuten Kristuksen elämää. Marginaalissa elävät muuttavat harvoin maailmaa, sillä se menee eteenpäin pääsääntöisesti tyhmyys tiivistyy joukossa periaatteella.

4

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Sen enempää ateistien kuin eri suuntausten uskovienkaan todellisuuskäsitykset eivät ensisijaisesti perustu tietoon ja faktoihin vaan jokaisen ihmisen sisäiseen turvallisuushakuisuuteen. "

      Voisitko sinä kertoa, mitkä ne minun todellisuuskäsitykseni on vai kirjoitatko sinä vain omista ennakkoluuloistasi?

      "Marginaalissa elävät muuttavat harvoin maailmaa, sillä se menee eteenpäin pääsääntöisesti tyhmyys tiivistyy joukossa periaatteella. "

      Mitä marginaalissa elämisellä on tekemistä todellisuuskuvan perustan kanssa? Marginaalissa elävien todellisuuskuva voi ihan yhtä hyvin olla väärin tai oikein kuin ei-marginaalissa elävien.

      • Kyse ei ole ennakkoluulosta. Ihmisten ja histsorian tarkkailu ja mielen sisäisten lainalaisuuksein tunteminen tarjoavat informatiota, jonka perustella tällaista voi väittää.

        Uumoiletko, että väite on jonkun sinun mielestäsi väärän todellisuuskäsityksen aikaansama kupla, kun heti kärkeen kysyt minun maailmankuvaani? Asia asiana.


    • Tosin sillä erotuksella, että käsittääkseni suurin osa ateisteista on itse oman maailmankuvansa rakentanut. Tosin saattaahan ateisti kuulua johonkin ryhmittymään, joka omaa jotain tiukkoja dogmeja ja olla hyvinkin lammaspolo siinä suhteessa. En tosin ole kuullut yhdestäkään ateistisesta ryhmittymästä, jolla tällaisia dogmeja on, mutten voi tiedon puutteen vuoksi täysin kieltää niiden olemassaoloa.

    • "Maailmankuva" on vähän omituinen käsite. Se ikään kuin niputtaa paljon tärkeää samaan kasaan.
      Idiooteille tämä ehkä on helppoa kun koko laiskan ihmisen näkemys voidaan jakaa heille jossain paketissa. Oikeastihan tuollainen paketointi on paskaa.

      Itsellä tämä maailmankuva pilkkoontui jo aikaa sitten.
      Perusosat ovat seuraavat kolme:
      Ihmiskuva.
      Luonto muuten.
      Ymmärtämätön.

      Nuo voi (taI SIIS pitää) vielä paloitella paljon pienempiin paloihin ja sitten voi alkaa saada jotain havaintoa minun "maailmankuvastani".

      Tyhmyys ei ole hyve vaikka kristinoppi niin väittääkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5067
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3312
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      3069
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      38
      2248
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1797
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1540
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      121
      1464
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      119
      1149
    9. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1109
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1067
    Aihe