Ihmisten yhteys toisiinsa

On se kyllä kumma, kun ihmiset eivät tajua sitä, että kaikki ihmiset ovat niin perustavanlaajuisesti yhteydessä toisiin ihmisiin. Vaikutamme jatkuvasti toisiimme. Olemme vuorovaikutuksissa toistemme kanssa. Vaikka lätkimme negatiivia leimoja - ja muun muassa oikeuksien tuomioita - toisiimme, yhdessä kuitenkin koko ajan vaikutamme toisimme ja universumin tulevaisuuteen. Ketä tänne syntyy jatkossa ja niin edelleen...Jokainen on tärkeä - jokainen luo koko tulevaisuutta.

Jo viimeistään F. M. Dostojevskin Karamazovin Veljesten sivukertomusosuuden - Isä Zosiman elämästä ja opetuksista - lähtien "olisi pitänyt" asioiden olla selvää. Ehkä Dostojevskin kristinusko oli pieni kaunis erehdys, mutta jotain "korkeampaa" lienee olevan kuitenkin olemassa.

Jumalat näköjään vieläkin suovat minulle silloin tällöin yhteensattumaelämyksiä, mistä olen heille kiitollinen. En tulkitse niitä muuten kuin että ne muistuttavat minulle, että jotain "korkeampaa" on olemassa.

1

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arjuuna

      Ihmisen yhteys toiseen ihmiseen vuorovaikutuksen kentässä,tietoisella tasolla,tapahtuu ajatuksen luomien mieikuvien avulla
      Piilotajunnan alueella saattaa olla todellistakin yhteyttä, mutta me emme ole siittä tietoisia.
      Kun rakastumme, niin rakastumme omaan mielikuvaamme tuosta rakkauden kohteesta, koska emme voi tietää, mitä hän sisimmältään on.
      Kun eläämme yhdessä niin huomaamme, ettei se oluttaan sellainen kun luulin, ja rakkaus päättyy tai jos olemme
      kernneet kiintyä, ja tulleet riipuvaiseksi toisesta,niin alamme muokkaamaan häntä mielikuvamme mukaiseksi, ja niin astuu kuvaan väkivaltaisuus, sillä kiintyminen tuo aina väkivallan mukanaan.
      Jos rakastamme, jotakuta, niin rakastakaamme häntä sellaisena kuin hän on, siiloin rakkaus on todellista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      12
      2373
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      122
      1237
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1185
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      1013
    5. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      242
      1010
    6. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      63
      914
    7. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      806
    8. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      84
      786
    9. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      719
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      46
      709
    Aihe