Teesi 10
Uskonnoissa profiloituminen (niille, jotka vierastavat sivistyssanoja, kävisikö vaikkapa "muista erottuminen"?) on hyvin, hyvin tärkeää.
Arvatkaapa, mitä seuraisi, jos paavi ex-cathedra julistaisi, että Vatikaanissa on asioita tutkittu ja on tultu siihen tulokseen, että lepopäiväkysymyksessä adventistit loppujen lopuksi ovat oikeassa ja että lauantai on sittenkin se raamatun määräämä lepopäivä!
Arvatkaapa, miten adventtikirkon pääjohdossa, osastoissa ja unioneissa suhtauduttaisiin tähän paavin ilmoitukseen
- ensi kuulemalta
- viikon kuluttua
Noin 95 (?) teesiä
7
143
Vastaukset
- 234234234
katoliset sanovatkin, etkös tiennyt??? Useammassa katolisen kirkon korkean piispan yms sellaisen teoksessa sanotaan suoraan, että sapatti on Raamatun lepopäivä ja ne, jotka haluavat seurata Raamattua, tulee tulla adventisteiksi. Näinkin lukee eräässä heidän julkaisussaan.
Ja heti perään sanovat, että Kirkko on Raamatun yläpuolella ja siksi pitää viettää sunnuntaita. Että se siitä.ja jatkaa:
"ja että Vatikaani on päättänyt, että katolisten lepopäivä siirretään takaisin lauantaille".
Tuliko tarkoitukseni nyt selväksi, vai pitääkö vääntää vielä rautalangasta?- Bushmanni
Tuomas-kuoma kirjoitti:
ja jatkaa:
"ja että Vatikaani on päättänyt, että katolisten lepopäivä siirretään takaisin lauantaille".
Tuliko tarkoitukseni nyt selväksi, vai pitääkö vääntää vielä rautalangasta?Jos kävisi niin hassusti, että vatikaani siirtäisi lepopäivän nimikkeen lauantaille, niin uskoisin adventtikirkon sananpyörittäjien lyövän viisaat päänsä yhteen ja löytävän jonkin sanakikkailun avulla, että sapatti onkin vaikkapa perjantai. Heillähän menisi pasmat tällaisesta täysin sekaisin, että jos joku olisi heidän kanssaan samaa mieltä jostainkin asiasta. Eri mieltä oleminen on lahkojen olemassaolon kannalta pakollinen asia, kuten jo kirjoititkin.
Lahkot ja kultit perusruvat sille, että vain he yksin ovat oikeassa ja muut ovat väärässä. Eihän lahkolla/kultilla olisi mitään perusteita opilleen, jos joku muu tarjoaisi samaa potaskaa markkinoilla. Juutalaiset nyt tietenkin tarjoilevat samaa, mutta heitä ei sillä tavalla tarvitse laskea, koska he eivät ole kristittyjä, vaan juutalaisia. Tuomas-kuoma kirjoitti:
ja jatkaa:
"ja että Vatikaani on päättänyt, että katolisten lepopäivä siirretään takaisin lauantaille".
Tuliko tarkoitukseni nyt selväksi, vai pitääkö vääntää vielä rautalangasta?kertoa miksi Katolilaisen kirkon mielessä olisi vaihtaa lepopäivää lauantaiksi, kun hän Katolilainen kirkko itse tunnustaa muuttaneensa sapatin sunnuntaiksi.
Katolilainen kirkko muutettuaan lepopäivän juutalaiselta sapatinpäivältä, eli viikon seitsemänneltä päivältä ensimmäiselle päivälle alkoi soveltaa kolmatta käskyä sunnuntaita tarkoittavaksi ja määräsi, ja että sitä päivää tulee pitää pyhänä kuten Herran päivää. Catholic Encyclopedia, Vol. 4.s 153.
Kysymys: Miksi pyhitämme sunnuntaita lauantain asemasta. Vastaus: Koska katolilainen kirkko Laodikean kirkolliskokouksessa (v336) siirsi juhlallisuudet lauantailta sunnuntaille. Converts Catechism of Catholic Doctrine,s. 50. Tämä painos sai paavilta apostolisen siunauksen 25.1.1910.
Eräässä toisessa katolisessa teoksessa sanotaan: Kysymys: Voitteko jollakin toisella tavalla osoittaa, että kirkolla on valta asettaa juhlapäiviä?
Vastaus: Jos sillä ei olisi tätä valtaa ei se olisi voinut asettaa viikon ensimmäisen päivän, sunnuntain, viettämistä seitsemännen päivän, lauantain sijaan, jolle muutokselle ei Raamatussa ole vähintäkään tukea.
Coctrinal Catechism.s.174.- benedi
Bushmanni kirjoitti:
Jos kävisi niin hassusti, että vatikaani siirtäisi lepopäivän nimikkeen lauantaille, niin uskoisin adventtikirkon sananpyörittäjien lyövän viisaat päänsä yhteen ja löytävän jonkin sanakikkailun avulla, että sapatti onkin vaikkapa perjantai. Heillähän menisi pasmat tällaisesta täysin sekaisin, että jos joku olisi heidän kanssaan samaa mieltä jostainkin asiasta. Eri mieltä oleminen on lahkojen olemassaolon kannalta pakollinen asia, kuten jo kirjoititkin.
Lahkot ja kultit perusruvat sille, että vain he yksin ovat oikeassa ja muut ovat väärässä. Eihän lahkolla/kultilla olisi mitään perusteita opilleen, jos joku muu tarjoaisi samaa potaskaa markkinoilla. Juutalaiset nyt tietenkin tarjoilevat samaa, mutta heitä ei sillä tavalla tarvitse laskea, koska he eivät ole kristittyjä, vaan juutalaisia.kaksi kulttia ovat samasta asiasta täysin erimieltä, ja silti molemmat olisivat oikeassa?
Jos noin olisi, käräjä-ja hovioikeus eivät ikinä pääsisi yksimielisyyteen!
Kuinka kaksi kulkee yhdessä, jos eivät ole keskenään sopineet!??
Tahi kuinka sama talo pysyy pystyssä, jos toinen rakentaa ja toinen purkaa? - sda.manager
benedi kirjoitti:
kaksi kulttia ovat samasta asiasta täysin erimieltä, ja silti molemmat olisivat oikeassa?
Jos noin olisi, käräjä-ja hovioikeus eivät ikinä pääsisi yksimielisyyteen!
Kuinka kaksi kulkee yhdessä, jos eivät ole keskenään sopineet!??
Tahi kuinka sama talo pysyy pystyssä, jos toinen rakentaa ja toinen purkaa?kun molemmat kultit ovat väärässä.
Oikeusoppineena voin korjata virheellistä käsitystäsi, kun kirjoitit:
---"Jos noin olisi, käräjä-ja hovioikeus eivät ikinä pääsisi yksimielisyyteen!
Kuinka kaksi kulkee yhdessä, jos eivät ole keskenään sopineet!??"---
Hovi ja käräjä ovat harvoin yksimielisiä tuomioista.
Eivät siten pääsekkään yksimielisyyteen.
Senpä vuoksi hovi ja käräjä eivät kuljekkaan yhdessä, vaan eri polkuja. - benedi
sda.manager kirjoitti:
kun molemmat kultit ovat väärässä.
Oikeusoppineena voin korjata virheellistä käsitystäsi, kun kirjoitit:
---"Jos noin olisi, käräjä-ja hovioikeus eivät ikinä pääsisi yksimielisyyteen!
Kuinka kaksi kulkee yhdessä, jos eivät ole keskenään sopineet!??"---
Hovi ja käräjä ovat harvoin yksimielisiä tuomioista.
Eivät siten pääsekkään yksimielisyyteen.
Senpä vuoksi hovi ja käräjä eivät kuljekkaan yhdessä, vaan eri polkuja.voin vastata!
Eduskunnassa on sovittu että hovioikeuden päätös on käräjäoikeuden
päätöstä vahvempi!
Totuus on kuitenkin tämä, että Korkein Oikeus tekee viimekädessä lopullisen päätöksen,
ja määrää rangaistuksen!
Onhan kirjoitettu: " Ettekö tiedä että te (me ) tulette maailman tuomitsemaan"...mistä me taivaassa tiedämme, mitä rikoksissa todella tapahtui!?
Se on järjestetty siten, että " enkeleillä on kirjoitusneuvot vyöllään,
ja ne valvovat yötä päivää ihmisten sanoja ja tekoja, ka kirjoittavat kaiken ylös, tuomiopäivää varten!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.1486931Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul353878Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji3073254Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota712842Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma62296- 211883
Liikaa vauhtia
Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp471738- 151676
Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"
"– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri51634Kuka kävi Vaattunkikönkäällä ampumassa ilmakiväärillä matkailuautosta ikkunoita rikki?
25 päivänä tätä kuuta jouluyönä 3-4 aikoihin721470