Marsalkka Mannerheimin kuolemaan liittyi omalaatuista suuruutta, sillä kohtalo salli hänen poistua hänen ensimmäisen ratkaisevan toimenpiteen vuosipäivänä”, Paasonen kertoi. ”Yöllä 28. päivänä tammikuuta 1918 Mannerheim riisui aseista maan venäläiset varuskunnat ja loi siten perustan itsenäisyystaistelulle
Näin
bushmanni
15161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
mitään "riisunut" Vaan joivat viina ja sopivat asian joka oli sovittu jo Saksan ja Venäjän kesken Brest- Litovskissa.
Ei se ihan noin mennyt, Venäjän armeija oli hajaannuksen tilassa, upseerit tuki valkoisia ja sotilaista suuri osa punaisia, joten upseereille aseiden luovutus Suomen valkoisille ei ollut kovinkaan suuri kynnys.
Siellä missä Suomen alueet joutuivat Suomen punaisten käsiin, Venäläisten aseet myös päätyivät punaisille, venäläiset upseerit pakeni mikäli vain onnistuivat.
monissa paikoissa kovia taisteluja. ammuttiin konekivääreillä ja tykeillä? Ei ryssät ainkaan kaikkialla sovulla antautuneet.
Saksa ja Venäjä tekivtä Brest-Litovskin rauhan 3. maaliskuuta 1918.
suomalaiset hölmöyksissään tappelivat kekenään, ja vieraat ammatisotilaat seurasivat huvittuneina "vieressä" Saksan ja Neuvosto-Venäjän yhteistyö alkoi jo ennen virallista rauhansopimusta. Suomi oli yksi "maksumiehistä". Suomen valkoiset puolustivat etujaan ja punaiset taas saadakseen etuisuuksia. Sota vain puettiin kauniisiin fraaseihin ja sankaritarinoihin.
Hölmöyksissään? Stalin ja Lenin ne oli jotka kehottivat Suomen työläisiä kapinaan. Stalin kävi puhumassa SDP:n puoluekokouksessa.
Mitäs sitten tappelivathan kaikkien muidenkin Venäjän Imperiumin kansat keskenään? Jopa venäläiset itse taistelivat toisiaan vastaan. Kaikki ensimmäisen maailmansodan seurausta johon tyhmä Tsaari vei Venäjän Imperiumin.
tappelua (etuisuustaistelu) on näin ainakin jälkikäteen pidettävä tyhmänä, koska presidentti Kallio pisti asiat järjestykseeen pelkällä allekirjoituksellaan (Lex Kallio) turhan sotimisen jälkeen.
Tsaarin asema oli heikko ja se ajatteli että voitollinen sota lisäisi suosiota, tosin sitten kävi ...
uskottavalta, että Suomen duunarit lähtevät kapinoimaan PELKÄSTÄÄN kahden ulkomaalaisen tuntemattoman äijän höpinöiden takia ? Eiväthän he osanneet Suomen sanaa, vai osasivatko ?
Asiat meni järjestykseen kun saksalaiset anto turpaan kommareille ja muistutti kätyriään Leniniä että kuka Suomen suunnalla on pomo.
Lenin oli Suomen työväestön keskuudessa täysin muuta kuin tuntematon. :D
Juuri Suomessa kaksi toveria Lenin ja Stalin tapasivat ensikertaa toisensa. Sellasta se on. Lenin tykkäsi Suomesta ja Saksasta mutta kävi välillä vähän röyhkeäksi ja luuli että no tehdäänpä Suomesta ja Saksastakin kommunistinen.
Luonnollisesti saksalaiset ja suomalaiset vastasivat Leninille että kommunismia ei tule. Freikorps murhasi julmasti sen juutalais-ämmän Rosa Luxemburgin. Suomessa taas tapettiin Ali Aaltonen.
Hans Kalm ja muut tekivät miehentyön lahtaamalla näitä paskiaisia. Lenin setä luuli että koska Suomi ja Saksa tuki vallankumousta niin tehdäänpä niistä kommunistisia. Ei tainnut paskapään suunnitelmat ihan Suomen ja Saksan kohdalla mennä nappiin.
ei Suomessa silloin ollut tietääkseni yhtään "kommaria" oikaise jos olet eri mieltä.
tavallinen köyhälistöporukka olisi Lenin tuntenut. Pappiko kirkossa saarnassaan kertoi ? Ettet vaan sekoita nyt Jeesusta ja Leniniä. Stalin ei silloin ollut yhtään mitään, pelkkä "perässähiihtäjä"
ja "Isänmaallisuuteen" Kotimaasta ei paljon puhuttu, isänmaata se piti olla.
Tammisunnuntai eli Laihian historiallinen hetki 28. tammikuuta vuonna 1918 aloitti sodan!
http://www.netikka.net/heikki.peltomaki/
Tammisunnuntai taitaa käsitteenäkin vaatia nykyisin selityksen, niin itsestään selvä kuin se vanhemmalle väelle onkin. Sillä tarkoitetaan historiallista hetkeä 28. tammikuuta vuonna 1918. Se oli päivä, itse asiassa yö, jolloin Pohjanmaalla vapaaehtoiset suojeluskuntajoukot aloittivat toiminnan maakunnassa olevia venäläisiä varuskuntia vastaan. Samana yönä punakaarti otti vallan Helsingissä.
.
.
.
Mannerhimo varmaankin antoi vaan "jynssätä saappaitaan..." kuten "SE" voidaan hienosti ilmaista!