ku porvarit on vallassa niin suomessa on aina lama??
mikähän siinä on
kysyy...
186
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kapitalismi eli markkinatalous on muodostunut maailmaan, ihmisten keskuuteen, luonnollisesti, itsestään. Sitä ei ole tarvinnut väkivaltaisesti nostaa asemaansa, kuten sosialismeja esim. Pohjois-Koreassa ja Neuvostoliitossa. Sosialismi on tehoton systeemi, joka tappaa luovuuden, luonnon ja viattomat ihmiset, tekee valtioista sisäänpäin kääntyneitä protektionistisia diktatuureja, kuten historia osoittaa.
Kapitalismi on tehokas järjestelmä, joka on nostanut jo vissiin 3 miljardia ihmistä köyhyydestä. Silti vasemmiston juntit vain räksyttävät, vaikka kapitalismissa kaikilla on mahdollisuuksia toteuttaa unelmiaan. Työtä tekemällä voi saavuttaa mitä tahansa, jos on tarpeeksi ahkera. Sosialistisen niukkuuden vastakohta - Enjoy Capitalism!
Julkinen sektori on vain kapitalistisen markkinatalouden loinen, jota ei olisi ilman kapitalismin tuottamaa varallisuutta. Julkista sektoria ylläpidetään ryöstämällä ihmisiltä verotuksen avulla rahaa, kysymättä heidän mielipidettään asioista, joita verotuksella toteutetaan. Lähes kaiken voisi hoitaa yksityisesti, paitsi esim. armeijan ja poliisin. Köyhän enemmistön sanelemilla laeilla pakotetaan rikkaat maksamaan sossupummien elättämisestä. Jos jokainen olisi oman onnensa seppä, ihmiset olisivat onnellisempia, maailma oikeudenmukaisempi.
Alas mono- ja oligopolit, joita vasemmiston mielivaltaiset poliitikot ryöstöverotuksellaan aiheuttavat. Köyhät ja työttömät loiset pitäisi passittaa työleireille tai lähettää pummien ihannevaltioon Venäjälle!