Oma poni mummolaan

Tonttu-apua

Niin minulla on suuri ongelma:

En ikinä saa omaa ponia edes mummolaan vaikka siellä on peltoa millä mitalla ja on olemassa niitä siirtotalleja mutta kun vastaus on aina tiukka EI!!
Kun koitin puhua mummolle niin se sanoi että saat tänne ponin jos saan lottovoiton..
Eli en saa ikinä ponia=(
Okei ymmärrän että jos hevonen säikähtää ja nousee pystyyn tai hyppää sivulle on mummolla vaikeat ja vaaralliset oltavat mutta kuitenkin.
Minä en pääse sinne aamusin ainakaan arkisin koska meiltä mummolaan on pitkä matka ja koitin selittää mummolle että jos hän viitsisi ruokkia ja viedä tarhaan ponin mutta se vaan että kun en tykkää hevosista ja en osaa hoitaa niitä.Sitten selitin että voin opettaa ja sillai ja kun sen ei tarvis taluttaa sitä tarhaan ku 10 metriä ja ruokkiminen sujuisi kuitenkin..



Mikä neuvoksi?

AUTTAKAA!!

P.S.Asialliset vastaukset KIITOS!!

6

682

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä_vaaain

      Parka mummo kun yrität pakottaa vanhaa ihmistä hoitaan SUN ponia, jota sun pitäis hoitaa. Äläs ny ole lapsellinen ja itsekäs, vaan mieti asiaa vähän tarkemmin!

    • Minä vain

      Oletko tietoinen siitä kuinka paljon hevosen/ponin ylläpito maksaa vuodessa? Hevosen/ponin elättämiseen ja siitä huolehtimiseen tarvitaan paljon muutakin kuin vain paljon peltoa. Oletan että olet nuori, todella nuori ja siksi suosittelen sulle että kävisit joltain tallilta kysymässä että pääsetkö hoitamaan poneja sinne. Hevoset/ponit eivät ole leluja vaan vaativia eläimiä ja siksi tarvitsevat asiantuntevan ihmisen lähelleen. Väärällä hoidolla voit tappaa lemmikkisi tai aiheuttaa sille vakavia sairauksia. Ja sekin viellä että et pääse ponia hoitamaan päivittäin vaan jätät sen muiden vastuulle on mielestäni huono juttu. Mummosi on oikeassa kun kieltää ponin hankinnan. Tutustu hevosmaailmaan rauhassa viellä muutama vuosi, ja tarkastele tilannetta sen jälkeen kiinnostaako koko hevosharrastus sinua enään. Se on ikävää että lapsille ostetaan ns. kesähevosia joiden tarpeet ja hoito laiminlyödään sen jälkeen kun innostus on kadonnut.

    • mMm.

      No sitte kannattaa oottaa et oot vanhempi ja on varaa laittaa poni jonnekki lähemmäs talliin. Itelläki tekis mieli ponia mutta vanhemmat kieltää ja se maksaa kuiteskin aika paljon rahaa ja aikaa ja tallivuokrat ruuat ja nämä on aika kalliita nykyajassa. Kannattaa oottaa viel pari vuotta.

    • hm.....

      Kannattaa vielä oottaa viel joku 3-2 vuott ja miten muka ajattelit maksaa tallivuokran,kengitykset,ruuat ynm......

    • Minä vain

      mun mielestä kannattaisi ottaa vaikka mieluummin kesäks ylläpitoon niin huomaisit itsekkin millaista on olla hevosen/ponin omistaja kun joka aamu heräät ruokkimaan ja muuta(jos meet mummolaas koko kesäks.) .Jaja se on ainakin halvempi vaihto ehto :) !

    • EhEeEi

      ei se ponikaan tykkää jos sen sinne mummolaan jätät yksin, ilman lajitoveria. Hevonen on laumaeläin, eikä laumaa tosiaankaan korvaa ihmisen seura. Lisäksi et voi pakottaa toista ihmistä ottamaan ponia hoidettavakseen ja omille mailleen, jos hän ei niin halua. Ehkä kannattais miettiä vielä ja hankkia lisää kokemusta. Hommaa hevonen sitten kun sinulla on varaa sellainen itse ostaa ja elättää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      438
      2487
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      13
      2302
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      251
      1460
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1129
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      62
      1046
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      413
      1022
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      153
      905
    8. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      898
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      859
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      835
    Aihe