Niinsanotuissa sivistysvaltioissa suurin osa ihmisistä huhuilee jonkun helvetin jeesuksen perään.
Mahtaisiko suurin osa päättäjistä myöskin olla uskovaisia ?
Mistäköhän johtuu että tällainen ilmiö kuin korruptio kukoistaa juuri noissa piireissä.
Lopettakaa jo nuo morali selitykset kun ne nyt ei todistetustikaan mitenkään liity uskontoon.
Ja sitten materialismi. Mitäköhän porukkaa kautta aikojen on olleet suurimmat materialin tavoittelijat?
Valtaosa uskovaisia.
18
309
Vastaukset
- ...
Vuonna 2007 suomalaisten uskonnollisuutta selvitettiin kansainvälisessä ISSP 2008 -kyselyssä. Kyselyyn osallistui 1136 henkilöä, jotka vastasivat kysmykseen "Mikä parhaiten kuvaa omaa käsitystänne Jumalan olemassaolosta?" seuraavasti:[13]
* En usko Jumalaan enkä ole koskaan uskonut, 14,7 %
* En usko Jumalaan nykyään mutta uskoin aiemmin, 11,1 %
* Uskon Jumalaan nykyään mutta en uskonut aiemmin, 4,0 %
* Uskon Jumalaan ja olen aina uskonut, 40,8 %
* En osaa sanoa, 29,5 %
http://www.fsd.uta.fi/aineistot/luettelo/FSD2410/cbF2410.pdf- hmhmhmm
Olisipa hauska tietää mitä nuo EOS-tyypit oikeasti uskovat, tai ovat uskomatta. Veikkaan että joukossa on ainakin osa näitä jotka uskovat että uskominen on hieno juttu, vaikka eivät itse uskokaan.
- hihhulili
Taitaa porukka olla enimmäkseen uskonnollisia, ei uskovaisia...
- Jeesus sanoikin
edvard74 kirjoitti:
Oleellinen ero siinä on?
Harvat ovat ne, jotka pelastuvat. (Suurin osa ihmisistä hylkää Hänet)
Monet siksi, että he häpeävät Häntä ja heitä vaivaa enemmän se,
mitä "muut ihmiset ajattelevat" - niinkuin Raamatussa sanotaan:
Ihmispelko panee paulan. - Kuk regus susej
Jeesus sanoikin kirjoitti:
Harvat ovat ne, jotka pelastuvat. (Suurin osa ihmisistä hylkää Hänet)
Monet siksi, että he häpeävät Häntä ja heitä vaivaa enemmän se,
mitä "muut ihmiset ajattelevat" - niinkuin Raamatussa sanotaan:
Ihmispelko panee paulan."Harvat ovat ne, jotka pelastuvat."
Taas uusi epäonnistuminen Jahvelta, sehän haluaisi pelastaa kaikki, mutta ei selvästikään siihen pysty. - Valinta on ihmisen
Kuk regus susej kirjoitti:
"Harvat ovat ne, jotka pelastuvat."
Taas uusi epäonnistuminen Jahvelta, sehän haluaisi pelastaa kaikki, mutta ei selvästikään siihen pysty.ei Hän ketään väkisin pelasta.
- se hihhulili
edvard74 kirjoitti:
Oleellinen ero siinä on?
Uskovainen elää Raamatun mukaan ja rakastaen Jumalaa rakastaa myös kaikkia muita. Ainakin itse koen etten tämän vuoksi saa, enkä edes halua kohdella muita kaltoin.
Sitten on niitä ihmisiä joiden on helppo toteuttaa omia päämääriään kristinuskon varjossa. Monet niistä varmasti voi luullakin että toimii Jumalan nimissä ja oikein mutta todellisuus on kaikkea muuta. Jumala on sivuseikka niiden elämässä. Jeesus sanoikin kirjoitti:
Harvat ovat ne, jotka pelastuvat. (Suurin osa ihmisistä hylkää Hänet)
Monet siksi, että he häpeävät Häntä ja heitä vaivaa enemmän se,
mitä "muut ihmiset ajattelevat" - niinkuin Raamatussa sanotaan:
Ihmispelko panee paulan.Kyllä se edelleenkin on Paulan mies joka sen panee...
- Kuk regus susej
Valinta on ihmisen kirjoitti:
ei Hän ketään väkisin pelasta.
Kaikkitietävä, kaikkivaltias keksisi paremman keinon "pelastaa" ihmiset, jos haluaisi. Luomasi jumala on joko tumpelo tai haluton "pelastamaan" kaikki.
Kun antaa pahalle .........
Kun ihminen tottuu käyttämään kaksinaismoraalia uskonasioissa, siitä on pieni askel muuhun elämään.Ei tartte hävetä koska kaikki tietävät jo miten uskovaisten niinsanottu morali toimii.
Otetaan rahat pois ja moralisoidaan samalla kuinka rahan menettäjä on moraliton paska kun piti viellä vähän rahaa itsellään.
Mutta siitähän ei teitä uskovaisia voida syyttää kun se on vaan teillä luonteessa.
- justiinsa juu
katsoppa filmi www.zeitgeistmovie.com
kertoo hyvin mistä uskonnossa on kysymys- justiinsa juu
Ja nimenomaan se eka osa, en tarkoittanut sitä addendumia.
Vaikka olenkin ateisti en voi hyväksyä tuossa elokuvassa olevia asiavirheitä. Osa väitteistä on totta mutta osa ei. Se vie pohjan koko elokuvalta. Hyvää viihdettä muttei kestä lähempää tarkastelua, valitettavasti.
KeljuKooKojootti kirjoitti:
Vaikka olenkin ateisti en voi hyväksyä tuossa elokuvassa olevia asiavirheitä. Osa väitteistä on totta mutta osa ei. Se vie pohjan koko elokuvalta. Hyvää viihdettä muttei kestä lähempää tarkastelua, valitettavasti.
Joo, erittäin provosoiva filmi.
- Jeesus kutsuu...!
Jeesus on maksanut uskovien synnit, ja heillä on pelastusvarmuus, uskonsa takia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi362789Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs182597100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es432288Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks201881Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo381612Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa511575- 381493
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä251373- 341261
- 261171
