Mistä tietää onko jokin asia Jumalasta vai Saatanasta???
Perkeleestä?
.....
34265
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
asia on Raamatullista eli menee lähimmäisenrakakuden, 10 Käskyn ja Jeesuksen opetuksien mukaan nii silloin Jumalasta.
Rukoilla saa aina Jumalaa että Hän kertoisi jos emme ymmärrä.
Onko sinulla jokin tietty asia?
On montakin asiaa mitä olen pohtinut mistä ovat. Suurimmassa "ongelmassa" kyse on henkilöstä tai pikemminkin tunteesta. Himostako vai rakkaudestako, kas siinäpä pulma. Ja vaikka tietäisin omasta puolestani, en tiedä toisen ihmisen puolesta. Ja onko kyse johdatuksesta, sattumasta vai pahan metkuista. Rukoilen ymmärrystä ja johdatusta. Elämässä on tullut monta kertaa erehdyttyä. Ei haluaisi aina tehdä samaa virhettä ja luulla olevansa keskellä johdatusta kun onkin jossain ihan muualla...
Aika usein näyttää.
Ja joskus voi mennä montakin vuotta huomatakseen että Jumala toella vastasi.
Yllättävimmistä asioista koostuu elämämme.
Niin no itse asiassa tämä tilanne on jatkunut jo useita vuosia. Ilmeisesti olin aikoinani liian malttamaton ja minulle opetetaan tässä jotain.
saatana voi pukeutua valkeuden enkeliksi...muista sekin vielä!
Minkälainen on tilanteesi?
luvataan johdatusta: 5 Moos. luku 28. Että olet kaikessa siunattu jos teet oikeuden ja vanhurskauden.
Totuuden ja eksytyksen hengen erottaa, jos henki ei tunnusta Jeesusta, se on perkeleestä.
Jos henkilö on kärsivällinen, hän on Jumalan oma ja kertoo totuuden, löydät hänestä luonnetta.
En valitettavasti voi tarkemmin kertoa näin julkisesti. Tilanteeni on melko monimutkainen muutenkin. Olen aina toivonut Jumalan auttavan selvittämään tilanteeni ja pääsemään elämään sellaista elämää mikä on Jumalan tahto. Jokin aika sitten näin tilanteeni täysin mahdottomana... siis mahdottomana että muutosta voisi koskaan enää tapahtua. Sitten kuulin tarinan missä mahdoton muuttui mahdolliseksi ja näin että se oli selkeästi Jumalan työtä. Ja sitten tapahtui jotain odottamatonta itselleni. Minulla voi olla mahdollisuus muuttaa elämääni, mutta onko näkemäni tulevaisuus vain harhaa, onko se pahan huijausyritys taas, meneekö vain huonompaan suuntaan jos "koetan onneani". Ja valehtelenko itselleni, kuvittelenko vain että Jumala on antanut minulle jotain mahtavaa joka paljastuukin joksikin muuksi myöhemmin.
Ja todellakin: olen miettinyt voiko joku ihminen olla sellainen "valepukuinen". Puhua Jumalasta ja tuoda Jumalan iloa ja rauhaa ja kuitenkin olla jotain muuta. Antaa siis sydämeen valheellisen rauhan ja ilon. Minulle sanottiin joskus, että saatana ei tuo koskaan mitään hyvää eikä anna rauhaa sydämeen.
Jos jotakin asiaa tahtoo tarpeeksi paljon, sen voi kuvitella päässään. Sellaista pelkään koska on joskus tapahtunutkin.
Minä en ole aina kertonut totuutta, tämä yksi ihminen on. Arvostan ja kunnioitan häntä suuresti. Kärsivällisyyttä minulla ei aina ole ja sitä koetan oppia.
Vaikka suhde Jumalaan on vaihdellut elämäni aikana, olen jotenkin kummasti luottanut Jumalaan. Luottanut että pitää kiinni silloinkin kun olen päästänyt irti.
Jos osallistut jumalanpalvelukseen, sakramentit hoidetaan kunnolla ja saarnaa tuo iloa ja todellista Raamatulista oppia ja uskoa Jeesukseen ja paljastuu että kaiken toimittanut pappi olikin saatananpalvoja niin silloin ei ole mitään pahaa tapahtunut.
Vain hyvää seurasi tästä.
Mutta jos saatana pukeutuu valkeuden enkeliksi ja alaka viljellä oppia, joka on täysin vastakkaista verrattuna Jumalan Sanaan niin silloin on asiat huonosti jos tätä lähtee seuraamaan.
ihmiselle mitä hän haluaa, ihan realistisesti. Niin monet ihmiset ovat piilossa jossain ja pelkäävät loukatuksi tulemista, sitten he ovat katkeria etteivät saa mitä haluavat.
Mikään ei ole ihmiselle mahdotonta, jos hänellä on vain rohkeus kääntää elämässä uusi lehti.
Niinkuin sinä uskot niin tapahtukoon. Joskus elämä heittää kaksi ihan erilaista ihmistä yhteen, erilaisuudet täydentävät toisiaan. Onnea mitä sitten haluatkin!
Lämpimät kiitokset vastaajille sanoistanne :)
Olen ollut katkera Jumalalle siitä etten ole saanut mitä halusin mutta kyse ei ole ollut yrityksen puutteesta ja olen kyllä laittanut itseni alttiiksi. Olen ollut liiankin luottavainen ja luullut olevani johdatuksessa. Mutta niin sitä vaan on tipahdettu ruusunpunaisista unelmista harmaaseen kivikkoon. Vaikka kuinka oikein on yrittänyt asiassa edetä. Välillä olen päättänyt olla enää ikinä unelmoimatta, mutta niin sitä vaan on alkanut kuvitelmat kehittyä :( Olen vuosikausia yrittänyt tappaa erääseen ihmiseen tuntemaani rakkautta. Ja yhtäkkiä, kun luulin kaiken olevan ohi ja mahdotonta, näenkin tuon ihmisen vastarakkautta. Ja myös Jumalan rakkautta ja odottamattomia yllätyksiä. Näen myös sen elämän mitä voisi olla ja taas olen unelmoinnin kierteessä... Jos unelmani on saada puoliso jonka silmistä loistaa Jumalan rakkaus ja saamme elää Hänen tahtonsa mukaisesti, miksi Jumala ei voi tällaista asiaa toteuttaa? Haluaisin Jumalalta varman merkin siitä, että tapahtuneet asiat ovat Hänen tekosiaan.
hyväksyä häntä kohtaan tuntemaasi rakkautta? Pystytkö keskustelemaan hänen kanssaan?
Lupaa rakkauteen ei tarvitse kysyä, vaikkei hän uskoisi samoihin asioihin, rakkaus silti mahdollinen.
Jumala antaa mahdollisuuden valita, hän ei tarkoittanut meitä tunteilemaan vaan toteuttamaan arkielämässä rakkautta. Monet elävät välitilassa, eivät tahdokaan sitoutua. Onnellinen on se joka löytää tosirakkauden.
Rakkaus ilmenee niin, että on valmis muuttamaan suunnitelmiaan toisen takia.
En itse uskonut ikinä löytäväni, mutta jonka kohdalle se tulee, pitäköön kiinni.
Tunsin rakkautta jo kauan sitten tuohon ihmiseen mutta minut torjuttiin. Ei asiat ole niin yksinkertaisia. En tiedä onko tuon ihmisen (on kyllä uskossa) tunteet enemmän himoa vai rakkautta vai mitä. Ja miksi juuri nyt. Miksei silloin. Vai olenko viimeinen oljenkorsi hänelle... kun ei muut huolineet niin minä tyhmä odotin ja rakastin.
Olen valmis muuttamaan suunnitelmia ja tekemään melkein mitä vain rakkauden tähden. Yleensä muut eivät ole siihen olleet sitten valmiit... ei minun eikä kenenkään kanssa.
Hiukan pelkään että tunteillani vaan leikitään :( Ei tästä maailmasta taida löytää sellaista joka kykenisi aitoon rakkauteen.
tosi rakkaus kestää jos tahdotaan. Salaperäisyys on ihmisessä itsessään useimmiten, mitä pahaa on fyysisessä himossa, molemmat puolet kunnossa, sittenhän kaikki menee hyvin.
Kaikille ihmisille ei ole sekään mahdollinen.
Oppikaa riitelemään rakentavasti. Kysy miksi hän torjui.
Kaikki on Jumalan lahjaa, fyysinenkin rakkaus, joka sitä moittii on kade, ettei itsellä ole.
Riskin otan, suurenkin... Aikoinaan tuo mies sanoi, että ei rakasta, himoitsee vaan ja mietti mitä tekee suhteeni. Muut uskovat neuvoivat jättämään minut rauhaan koska kyse ei heidän mielestään voinut olla rakkaudesta (kuka edes rakastaa heti? niin ja mitään seksisuhdetta meillä ei ollut). Minun itseni on vaikea erottaa himoa rakkaudesta koska en osaa himoita jos en rakasta/ole rakastunut.
Mutta rukoilen ja yritän ottaa selvää mitä tässä tapahtuu. Pääni vain meinaa tehdä temppujaan ja haaveilen liikaa... kohta olen taas siellä pilvissä mistä tullaan vauhdilla alas. Välillä rakkaus ja kaipaus tuntuu ihan fyysisenä kipuna.
älä sitten vaivaudu, jos hän on näitä vaikeasti saatavia jotka itse luulevat olevansa tavoiteltuja. Eivät muut tiedä, kuka voi rakastaa, uskikset voivat olla ihan yhtä mustasukkaisia kuin muutkin. On oikeus unelmoida.
Todellinen rakkaus on olemassa meidän ihmisten välillä.
ja helpottuneeksi kahdessakin sukupolvessa, saatana tahtoo pimittää totuuden. Etkö rakastaisi Jumalaa joka teidät päästää vapaaksi?
- Älä tee itsellesi jumalankuvaa äläkä mitään kuvaa, älä niistä, jotka ovat ylhäällä taivaassa, älä niistä, jotka ovat alhaalla maan päällä, äläkä niistä, jotka ovat vesissä maan alla. Älä kumarra niitä äläkä palvele niitä. Sillä minä, Herra, sinun Jumalasi, olen kiivas Jumala, joka kostan isien pahat teot lapsille kolmanteen ja neljänteen polveen, niille, jotka minua vihaavat; mutta teen laupeuden tuhansille, jotka minua rakastavat ja pitävät minun käskyni.
Jos kirkossa jossa käyt esitetään kuvia esimerkiksi jeesusesta, ne ovat saatanasta/pedosta.
- Älä turhaan lausu Herran, sinun Jumalasi, nimeä, sillä Herra ei jätä rankaisematta sitä, joka hänen nimensä turhaan lausuu.
Jos kirkossa pyydetään sinua laulamaan ja rukoilemaan ääneen Jumalaa, niin lausut Jumalan nimen turhaan. Jos sinulle on opetettu isä meidän -rukous, mutta ei mitä ennen isä meidän rukousta lukee ramatussa Jeesuksen ohjeena, olet saatanan harhaan johtama;
Matteus 6
1 "Kavahtakaa, ettette harjoita vanhurskauttanne ihmisten nähden, että he teitä katselisivat; muutoin ette saa palkkaa Isältänne, joka on taivaissa.
2 Sentähden, kun annat almuja, älä soitata torvea edelläsi, niinkuin ulkokullatut tekevät synagoogissa ja kaduilla saadakseen ylistystä ihmisiltä. Totisesti minä sanon teille: he ovat saaneet palkkansa.
3 Vaan kun sinä almua annat, älköön vasen kätesi tietäkö, mitä oikea kätesi tekee,
4 että almusi olisi salassa; ja sinun Isäsi, joka salassa näkee, maksaa sinulle.
5 Ja kun rukoilette, älkää olko niinkuin ulkokullatut; sillä he mielellään seisovat ja rukoilevat synagoogissa ja katujen kulmissa, että ihmiset heidät näkisivät. Totisesti minä sanon teille: he ovat saaneet palkkansa.
6 Vaan sinä, kun rukoilet, mene kammioosi ja sulje ovesi ja rukoile Isääsi, joka on salassa; ja sinun Isäsi, joka salassa näkee, maksaa sinulle.
7 Ja kun rukoilette, niin älkää tyhjiä hokeko niinkuin pakanat, jotka luulevat, että heitä heidän monisanaisuutensa tähden kuullaan.
8 Älkää siis olko heidän kaltaisiaan; sillä teidän Isänne kyllä tietää, mitä te tarvitsette, ennenkuin häneltä anottekaan.
"Ainut ja Oikea 'rukous', on hyvä ajatus puhtaasta mielestä, ja Ainut ja Oikea Jumalan palvelus on hyvät sanat ja teot, jotka kumpuavat puhtaasta mielestä. Sinä olet "Jumalan kuva", käyttäydy sen perimätiedon mukaisesti. Ei Jumala ole sinun ulkopuolellasi, vaan sisäpuolellasi, ja ainut mikä estää sinut tuntemasta Jumalan, on vääräoppisuuden saasta. Sinulle on annettu "Jumalan kuvana" valta, voima ja kunnia kieltää mielestäsi kaiken mikä on loukannut ja loukkaa sinun ihmisarvoasi, kunniaasi, omatuntoasi, vakaumustasi ja oikeuksiasi (Lakia) olla puhdas Jumalan edessä. "
Jos tämä oli minulle tarkoitettu niin toki rakastan Jumalaa. On vain joskus hiukan vaikeaa tuntea sitä jos on masentunut ja surullinen ja tuntee elämänsä olevan jumissa. Niinä harvoina hetkinä kun esim. saan olla tuon rakastamani ihmisen seurassa, tunnen suurta rakkautta (ja kiitollisuutta!) myös Jumalaa kohtaan. Että hän on antanut minulle niin ihanan tunteen ja on luonut sen ihmisen.
Totuuteen pyrin. Tiedän että se tekee vapaaksi.
Pyydän Jumalalta että ottaisi pois tunteeni jos niistä on vain harmia ja jos niillä ei ole tarkoitusta. Mutta jos meidät on tarkoitettu yhteen tuon ihmisen kanssa, pyydän että Jumala ilmaisisi sen selkeästi molemmille. Ja järjestäisi asioitamme.
vaan ota selvää totuudesta. Unelmissa ei ole mitään pahaa.
Missä erehdyit? Kuka meitä kaikkia höynäytti?
Uskon että se asia josta olet katkera, sitä ei ole tapahtunutkaan.
Kyllä se asia josta olen katkera on tapahtunut. Vuosien yksinäisyys nimittäin. Paljon kyyneleitä, tuskaa, kaipausta.... Miksei Jumala varoittanut ja vastannut minule kun tuli se täydellisen oloinen uskova mies vastaan jonka kanssa sovin hyvin yhteen. Luulin että tuossa se ihana Jumalan lahja on ja kiitin... ja sitten tapahtuikin jo kamalia. Järjestin elämäni toisin tuon miehen vuoksi. Olisin ollut valmis vaikka mihin. Ja sitten olinkin tyhjän päällä. (TÄMÄ SIIS EI OLE MIES JOSTA MUISSA VIESTEISSÄ PUHUIn, pettymyksiä on aiemminkin ollut).
asiaa. Nähkäämme uuden ajan alku!
Raamatun opetuksen kanssa sopusoinnussa. Jos asiaa ei voi suoraan tutkia Kirjoitusten valossa, voi rukoilla että Jumala antaa lisävahvistuksen. Kun Herra on asiall on sisimmässä pysyvä syvä rauha ja levollisuus. Esim. selvänäkijällä ennustaminen on Saatanasta ja jos omatunto soimaa. Kyllä terve järkikin on hyvä seula monessa arjen ongelmassa.
Muista, että vain Jeesukseen uskomalla voit löytää oikean tien. Raamattu sanoo, että riivaajatkin uskovat, että Jumala on:
"Sinä uskot, että Jumala on yksi. Siinä teet oikein; riivaajatkin sen uskovat ja vapisevat." Jaak.2:19
Jeesus Kristus on kuollut meidän puolestamme Golgatan keskimmäisellä ristillä ja hän itse sanoo:
"Jeesus sanoi hänelle: "Minä olen tie ja totuus ja elämä; ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani." Joh.14:6
ja
"Vaan etsikää ensin Jumalan valtakuntaa ja hänen vanhurskauttansa, niin myös kaikki tämä teille annetaan." Matt.6:33
Tässä on todella hyvät sivut, löytyy vastaus moneen asiaan. Suosittelen lukemaan!:
http://www.jariiivanainen.net/Iivanaisen_Jarin_kirjoituksia.html
Kiitos linkistä! Paljon hyviä kirjoituksia.
Ehkä kaikki muut asiat selkiintyvät jos vain turvautuu Jeesukseen ja pysyttelee oikealla tiellä. Mutta menneisyyden erehtymiset ja pettymiset kummittelevat siellä taustalla. "Monessa kohden me kaikki hairahdumme" mutta niitä hairahtumisia ei tärkeissä asioissa enää jaksaisi.
Mitä sanoo järki, mitä sanoo tunteeni, mitä sanoo Jumala... miten nuo kaikki asiat käyvät yksiin... paljon, paljon miettimistä.
"18. Älkää entisiä muistelko, älkää menneistä välittäkö.
19. Katso, minä teen uutta; nyt se puhkeaa taimelle, ettekö sitä huomaa? Niin, minä teen tien korpeen, virrat erämaahan." Jesaja 43:18-19
Niin, luota vain Jeesukseen ja turvaa yksin Häneen, kyllä hän sen tekee :)!
Siunausta sinulle ja muista, että Jeesus on kuoleman voittanut, ei hänelle mikään ole mahdotonta!
Ihania Raamatunkohtia :) kiitos kun laitoit.
Jumala voi muuttaa myös ihmistä, antaa hänen nähdä niitä oikeita asioita jotka ovat tärkeitä. Tuon kyseessä olevan miehen tapauksessa elämän tärkeysjärjestyksestä pitäisi muistuttaa. Rukoilen että Jumala auttaisi häntä. Itsekkyys, ahneus ja turhien tavoittelu vaivaavat vaikka hänessä onkin paljon hyvää ja paljossa on totellut Jumalaa.
ehkä jossakin suhteessa vastaavanlaisesta tilanteesta. Toivottavasti niistä on apua.
Uskovan kohdalla kaikki! tapahtuu Jumalan hyvän tahdon toteutumiseksi ja Hänen suunnitelmansa on kaikinpuolinen hyvä ja lopullinen hyvä.
Paha pyörii siinä ympärillä siinä määrin kuin Jumala sallii ja yrittää tuhota Jumalan hyvät suunnitelmat.
Jumala kääntää kaikki pahankin yritykset omaksi kunniakseen ja uskovan parhaaksi.
Omassa tapauksessani on kysymyksessä ihmissuhde, jonka olen tulkinnut Jumalan tahdoksi.
Paha on pyrkinyt estämään sitä monin tavoin: Työpaikalla juorumylly pyöri ja pomot uskoivat sitä ja yrittivät erottaa meidät, menetin siinä rytäkässä työpaikkani. Seurakuntani pappi pyrki erottamaan meidät. Seurakuntani aktiivit ovat pyrkineet puuttumaan tilanteeseen. Ohikulkijat ovat ehdotelleet erossapysymistä. Lääkärit ovat suositelleet erossapysymistä. Poliisit ovat sotkeutuneet asiaan ja suositelleet erossapysymistä ja lähestymiskieltoa.
Paha yritti tuhota rakkauteni houkuttelemalla alkoholiin, lääkkeisiin, itsemurhayrityksiin, lähettämällä suorastaan demoneja kimppuun.
Alussa itsekin taistelin tunteiden riehumista vastaan ja epäonnistuin.
Hän yritti myöskin päästä eroon minusta huonoin tuloksin.
Aika monta eroamisaikomusta hankalissa tilanteissa.
Tilanne oli molempien periaatteita vastaan.
Toisaalta tilanne on moninkertainen rukousvastaus.
Vaikeuksia ja kriisejä on ollut paljonkin, mutta Jumalalla on meidän tapauksessame tietty tapa ilmoittaa etukäteen tulevasta kriisistä joitakin päiviä etukäteen, että siihen voi varautua rukouksin.
Rukous on ollut kantava voima kaiken aikaa, jo monta vuotta. En ole koskaan aikaisemmin vuosikymmenien uskonelämäni aikana joutunut rukoilemaan niin paljoa ja niin kiihkeästi, kuin tässä suhteessa. Monet kerrat olen lähettänyt esirukouspyyntöjä jos vaikka minne.
Periaatteessa tilanne on tiukkapipoista raamatuntulkintaakin vastaan.
Tilanteessa joutuu elämään aralla tunnolla Jumalan edessä.
Tulkitsemaan tilannetta arvioimalla hedelmien laatua.
Seuraamaan Jumalan johdatusta ja kuuntelemaan Hänen ohjeitaan päivittäin.
Kuulostaa todella hankalalta. Kun en tiedä tarkemmin niin sanoisin että kuulostaa jopa pakkomielteeltä. Jos suhteesta on niin paljon haittaa niin milloin siitä sitten alkaa olla hyötyä, milloin se kantaa sitä hyvää hedelmää? Vai onko kaikki harhaa, kuuleeko ihminen sen minkä haluaa kuulla? Jättää järjen ja seuraa sydämensä pakkomiellettä? Jää niin kiinni siihen ettei uskoa ole ilman sitä, kohde on nostettu Jumalan tasolle melkein... vaikka kyseessä on vain ihminen. En halua olla kuin koira joka seuraa tuota miestä ja tekee mitä vain saadakseen hänen rakkautensa. Tiedän että pahakin voi puhua ihmiselle, saada hänet vangittua niillä puheilla. Yhdelle naiselle muka Jumala puhui saarnaajan kautta ja kertoi kuka on se oikea. Nainen odotti ja odotti ja ihmetteli miksi rakkaus mieheen tuotti vain tuskaa. Odotti sitä päivää milloin saisi vaihtaa surun kyyneleet ilon kyyneleiksi. Sitä päivää ei tullut.
Itselleni kävi tänään hassu juttu. Törmäsin ihmeellisesti mieheen joka oli nuoruuteni ensi-ihastus ja jonka kanssa meillä oli todella hauskaa ilman mitään suhdepaineita (oltiin niin nuoria). Voisin nyt kuvitella että se onkin se oikea, sillä olen rukoillut viime päivinä niin paljon rakkausasioihin liittyen. Hiukan luulen ettei kukaan ole se oikea ja niin harva mies on valmis sellaisen parisuhteeseen mitä haluaisin että todennäköisesti jään yksin.
Ehkä jotkut ihmisen voivat olla toisilleen oikeita ja tarkoitettuja, mutta koska ihmiset tekevät virheitä, he menettävät heidät. Jokaisella on oikeus valita. Ehkä elämäni mies valitsi väärin...... :(
Kysyit: >>Kuulostaa todella hankalalta. Kun en tiedä tarkemmin niin sanoisin että kuulostaa jopa pakkomielteeltä. Jos suhteesta on niin paljon haittaa niin milloin siitä sitten alkaa olla hyötyä, milloin se kantaa sitä hyvää hedelmää?
voit saada uutta näkökulmaa, lohtua ja vahvistusta elämäsi tilanteissa. SINÄ olet kuitenkin oman elämäsi paras asiantuntija. Vie kaikki informaatio omien "suodatintesi" läpi ja luota AINA ensisijaisesti omaan sydämeesi ja sisäiseen ohjaukseesi, kun teet valintoja - suuria tai pieniä. Näin pidät oman voimasi ja löydät oman totuutesi.