Missä on hyttysen sukupuu? Niinpä niin ei taida olla sellaista!
Luominen on tosi ja evoluution valhe pitäisi poistaa koulukirjoista.
Luominen on tosi ja evoluution valhe pitäisi poistaa koulukirjoista.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
googlaamisella olisit itsekin löytänyt tietoa meripahkasta löytyneestä primitiivisen hyttysen fossiilista, jonka kaltaisista hyttysistä nykyiset ovat kehittyneet:
http://docserver.ingentaconnect.com/deliver/connect/esa/00138746/v97n5/s4.pdf?expires=1270397257&id=0000&titleid=10263&checksum=...
Hyttysestä tulikin muuten mieleen, miten Ateenassa muutamassa kymmenessä vuodessa hyttysistä on kehittynyt evoluution keinoin varsinaisia superhyttysiä, jotka kestävät ilmansaasteita paremmin kuin kantamuotonsa, niille on kehittynyt kolmivärinäkö, ne ovat suurempia ja nopeampia kuin edeltäjänsä ym. Edelleenkään luomisesta ei ole minkäänlaisia todisteita, vaikka jotkut niin toivoisivat.
Tuolta voi ladata ilmaiseksi tuon PDF:n:
http://esa.publisher.ingentaconnect.com/content/esa/aesa/2004/00000097/00000005/art00004
Kyseessä on jo luomisessa eliöille annettu sopeutumiskyky eikä muuta. Ei kukaan ole sopeutumiskykyä kiistänyt.
""Kyseessä on jo luomisessa eliöille annettu sopeutumiskyky eikä muuta.""
Älä hulluttele. Tuollaista luomista ei ole koskaan tapahtunut, se on vain satu. Tarina, jonka tietämättömät paimentolaiset keksivät, kun heillä ei ollut keinoja saada selville mitä todellisuudessa oli tapahtunut.
""Ei kukaan ole sopeutumiskykyä kiistänyt.""
Eipä tässä ollutkaan kysymys pelkästään sopeutumiskyvystä, vaan siitä, ettei nykyisenkaltaisia hyttysiä ole löytynyt 79 miljoonaa vuotta vanhemmista kerrostumista, mutta niiden primitiivinen edeltäjä kyllä. Aloittajan väite, ettei hyttysillä olisi sukupuuta on siis väärin. Väärin, kuten niin monet muutkin kreationismin väitteet. Wikipediasta:
"Evolution
The oldest known mosquito with an anatomy similar to modern species was found in 79-million-year-old Canadian amber from the Cretaceous.[42] An older sister species with more primitive features was found in amber that is 90 to 100 million years old.[43]
Genetic analyses indicate that the Culicinae and Anophelinae clades may have diverged about 150 million years ago.[44] The Old and New World Anopheles species are believed to have subsequently diverged about 95 million years ago.[44]"
Ateenankin hyttyset ovat muuttuneet ja kehittyneet evoluution keinoin, muuntelun ja valinnan avulla, ne todistavat evoluutioteorian puolesta, ei luomisen.
Evotutkijatkin sen myöntävät, että hyönteisten evoluutiota ei tunneta ja sillä sipuli. On taas Turkanan valeita nuo jutut, että tunnettaisiin.
Siis hyönteisten evoluutiota ei ole koskaan ollut, on ollut vain hyönteisten luominen.
""Evotutkijatkin sen myöntävät, että hyönteisten evoluutiota ei tunneta ja sillä sipuli. On taas Turkanan valeita nuo jutut, että tunnettaisiin.""
Pöh. Hyttystenkin evoluutiossa on paljon asioita, joita ei tiedetä ja n.400 miljoonaa vuotta sitten tapahtunut ensimmäisten hyönteisten evoluutio on vielä paljolti enemmän hämärän peitossa fossiilien harvinaisuuden takia. Nyt kuitenkin on saatu DNA-tutkimuksilla selville, että hyönteiset ovat peräisin äyriäisten lahkosta ja että hyönteisten siivet ovat alunperin olleet niiden kiduksia, niin kuin oli jo pitkään epäilty. Mutta hyttysillekin on jo kyetty rakentamaan jonkinlaista sukupuuta.
""Siis hyönteisten evoluutiota ei ole koskaan ollut, on ollut vain hyönteisten luominen.""
Vauu, mikä typeryys. Ensinnäkin, se, ettemme tiedä jotakin, ei tarkoita, että tuo tietämättömyytemme kohde heti välttämättä olisi Jumalan tekosia, varsinkaan kun tuollaisia lajien luomisia ei ole kukaan koskaan missään ikinä havainnut, toisekseen, tiedämme kyllä jo, että ensimmäiset varsinaiset hyönteiset esiintyivät n. 400 miljoonaa vuotta sitten, kauan ennen esim. ensimmäisiä nisäkkäitä ja erilaisten löytöjen perusteella kykenemme jossakin määrin selvittämään niiden sukupuuta, kolmanneksi sitä varten harjoitamme tiedettä, että saamme selville asioita, joita emme vielä tiedä.
Minun lapsilleni ei opeteta Uskontoa sanallakaan tulevaisuudessa.
Uskonnon opettaminen pois peruskoulusta (minun lapsilleni ei sellaista tulevaisuudessa opeteta), jollet ymmärrä, että tiede on nykymaailmaa eikä liioin uskonto. Evoluutio ei todellakaan ole ympäripyöreetä lätinää mitä uskonto on ja sen tuoma luomiskertomus.
Mieti kissaeläintä...miten "kotikissa", ilves, pantteri, tiikeri, gepardi, leopardi tai puuma ovat niin saakelisti saman näköisiä? Oisko evoluutiolla jotakin merkitystä ...tai koiraeläimillä sudella, koiralla tai ketulla ...tai hevoseläimillä hevosella tai zebralla???
"Evotutkijatkin sen myöntävät, että hyönteisten evoluutiota ei tunneta ja sillä sipuli. On taas Turkanan valeita nuo jutut, että tunnettaisiin.
Siis hyönteisten evoluutiota ei ole koskaan ollut, on ollut vain hyönteisten luominen. "
Jos hyönteisten evoluutiota tunneta, niin eihän se luomistarua todeksi todista.
Erityisesti kun hyönteisten evoluutio on sangen hyvin tunnettu.
Kretuilla tuntuu olevan tapana kuvitella, että jos he eivät tiedä asiaa X, silloin sitä ei tiedä kukaan muukaan.
...ja sitten kuitenkin vääntävät saamansa vastaukset nurinpäin ja väittävät ettei se noin ole.