Kotiravintolan perustaminen?

Luin naistenlehdestä kotiravintolasta.
Miten sellainen perustetaan ja mitä lupia tarvitaan?

Tarviseeko suorittaa hygieniapassi?
Riittääkö se vai tarvitaanko terveysviranomaisten tarkastuksia?

Jos kotiruokalassa tarjoillaan olutta, ym mietoja juomia, niin tarvitsenko anniskelupassin?
Entä muita lupia?
2211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Elintarvikkeita myytäessä tarvitaan kaikenlaisia lupia, hygienia- ja alkoholipassi, tietty luvat, että tiloissa saa valmistaa ja tarjoilla ruokaa, sekä mahdollisesti alkoholia. Tarvittavista luvista saa tietoa oman paikkakunnan terveystarkastajalta.

Äänestä
  • No totta maar pitää olla hygieniapassi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KotiKokki. kirjoitti:

Luin naistenlehdestä kotiravintolasta.
Miten sellainen perustetaan ja mitä lupia tarvitaan?

Tarviseeko suorittaa hygieniapassi?
Riittääkö se vai tarvitaanko terveysviranomaisten tarkastuksia?

Jos kotiruokalassa tarjoillaan olutta, ym mietoja juomia, niin tarvitsenko anniskelupassin?
Entä muita lupia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu