Tuoremehukilju

Kiljukaula

Onkos täällä tämän juoman harrastajia? 1990-luvun alkupuolella olin vielä opiskelija ja tämä oli silloin pinnalla. Siinä jäädytettiin 100% appelsiinimehua pakastimessa kovaksi jäämöhkäleeksi. Jäädyttämisen olisi pitänyt käynnistää käymisreaktion sulamisen aikana. Itsekin kokeilin, mutta ilmeisesti tein jotakin väärin ja erä epäonnistui. Ehkä käyttämässäni tuoremehussa oli säilöntäainetta tai jokin muu asia esti reraktion.

Valmiin tuotteen olisi kuulemma pitänyt muistuttaa maultaan tuoremehulla lantrattua viinaa.
Kertokaa niksinne.

7

7369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 80-luvun kiljut

      Ilmeisesti jossain ohjeessa sanottiin mehuihin laitettavan käymisen estoaineen tehon katoavan, kun mehu pakastetaan. Näin ei ole. Mulle tarjoiltiin joskus appelsiinimehukiljua, joka oli tehty siten, että puolet mehua ja puolet vettä ja pari kiloa sokeria lämmitettiin ja sekoitettiin keskenään. Viini- tai oluthiiva käynnistettiin erillisessä pienessä astiassa ja sekoitettiin kädenlämpöiseen appelsiinimehuun. Käydessään seos muuttui väriltää vaaleanpunaiseksi ja joku ristikin tuon käyhälistön shamppanjaksi. Maku oli joka tapauksessa kamala, vatsansakin sai tuolla litkulla iloisesti sekaisin.En suosittele.
      Jossain näin ohjeen, jossa pohjana oli rypälemehujuoma. Jotkut saivat siitä kuulemma lähes kelvollista juotavaa.

    • eekun tekemään
    • JaniSievinen30000000

      älä vaan sano Kiljukaula@ ettet lisännyt siihen vettä ja sokeria?nimittäin ilman niitä se ei onnistu.koska se sokeri mitä siinä mehussa "itsessään" on,niin on jo siinä tavallaan kuoleena ja se ei voi reagoida sulamisen kanssa alkoholia.kun lisäät vettä ja sokeria sinne,niin silloin se erikseen laitettu ns uusi sokeri alkaa reagoida sulavan mehun kanssa ja näin syntyy alkoholia.itse laitoin mehua pulloon ja laitoin sen noin tunniksi jäätymään pakkaseen ja sitten lisäsin vettä ja sokeria sinne ja uskon,että kun se litku alkaa lämmetä,niin sokeri reagoi mehun kanssa ja syntyy alkoholia.tämä on eräänlainen kokeilu,jos ei toimi,niin kokeilen appelsiini mehua ja jäädytän sen suoraan pulloon ja lisään vettä ja sokeria ja kokeilen toimiiko se paremmin,kuin tuo mansikkamehu.mutta eikös lämpenemisessä synny alkoholia,jos on tarpeeksi sokeria?ja kumminkin ei se mehu itsestään alka sulaessaan käymään vaan siihen tarvitaan lisäaineita.

    • Geiss U8
      • Hyvää kiljua tulee

        Olen nimittäin tehnyt sitä joskus 25 v sitten. Päähän meni tosiaan kuin metrin halko eikä ees paskottanut eikä yrjöttänyt kun antoi vähän painovoiman avulla kirkastua eikä vetänyt paskoja sakkoja kännipäissään pohjalta lärviinsä.

        Suosittelen lämpimästi.

        Vielä parempaa siitä kai sais jos sen kirkastaisi viinitarvikekaupoista saatavalla kirkasteella. Samalla sieltä voisi ottaa tietty mukaansa varmuuden vuoksi käymisen pysäyttäjän joka tietenkin heitetään pyttyyn ennen kirkastajaa. Jos tietoa ei toimenpiteistä ole, niin viinitarvikekaupan myyjä varmasti opastaa mielellään oikeanlaiseen toimintajärjestyxeen.

        EIKUN KILJUA TEKEMÄÄN !!!

        Kiljua tavallaanhan se kotiviinkin on vaikka siinä käytetäänkin "hienompaa" viinihiivaa, ja appelsiinikiljussahan ei käytetä minkäänlaista hiivaa niin eikö sen pitäisi olla vielä hienompaa ???

        Kysyy nimim. PUUPÄÄ joka on vetänyt kiljulla päänsä pilalle ;-)


    • saccharomycens

      Kotiviinin ja kiljun välinen ero on veteen piirretty hiiva.

    • tämmöstä2018

      Kokeilin ja laitoin 100 % appelsiinituoremehua 3 päiväksi pakastimeen, annoin sulaa jääkaapissa reilun vuorokauden. Mittari näytti pikkasen reilu 5 %, että kyllä tää toimii :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      262
      9386
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      317
      6554
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      69
      1554
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1371
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      92
      1195
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1141
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1003
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      40
      842
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      736
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      311
      728
    Aihe