Milläkeinoin olet toipunut traumaattisesta kokemuksesta? Minua on vaivannut 2 traumaattista kokemusta; Minua on uhattu aseella, niin että luulin jo kuolevani ja toinen se kun Vaimoni petti minua ystäväni kanssa. Asiat tulee mieleen vähän väliä. Kelaan tapahtumia ees taas ja tämä kuluttaa valtavasti. Tilanne on hankala, koska joudun olemaan tekemisissä molempien kanssa. Joku asia voi laukaista yhtäkkiä kaikki tapahtumiin liittyvät muistot ja näen kaiken elävänä kuin eilisen mielessäni.
Millaista terapiaa voi saada ja onko kellään kokemusta ja vinkkejä millä tallaisesta kelaamisesta voi päästä eroon? Olen väsynyt tähän.
Millaista terapiaa voi saada ja onko kellään kokemusta ja vinkkejä millä tallaisesta kelaamisesta voi päästä eroon? Olen väsynyt tähän.
Vastaukset 3
Vanhimmat
En tiedä omaanko mitään viisaita neuvoja, mutta lainaapa joku traumaa käsittelevä kirja vaikka, esim. "Kun tiikeri herää". Trauma ja toipuminen on kirjan aihe siis. Kaikenlainen tunteiden läpityöstäminen kai auttaa, esim. kirjoittaminen, puhuminen jne, selventää oloa ainakin hieman. Tsemppiä!
kiitos, koetan löytää
Mulla ei ole noin vakavia taustalla mutta kuitenkin äkillinen synnytys ääretön hormoni myrsky unettomuus laukasi minulla tallaisen. Diagnoosi oli traumaattinen stressireaktio josta meinasi muodostua masennus. Selvsin kaikesta kuitenkin vain puhumalla ja päätöksellä että "jos masennun niin sitte masennun,lääkkeitä en syö ja piste". Kaikki oli ohi sillä päätöksellä.
Minua auttoi se että sain vaan puhua asiasta, kuka tahansa kelpasi joka kuunteli. Puhuin samat asiat kymmeniä kertoja ja aina kun ne alkoivat vähääkään mietityttämään. Puhu puhu puhu...lopulta olet puhunut ja miettinyt asiat niin puhki että ne eivät enää kokoaikaa vaivaa.
On myös muita jotka ovat sanoneet että se asioiden puhuminen auttaa...ja vaikka kuuntelija olisikin sama niin puhu silti.