Suomen nykykirkossa voivat ateistit toimia pappeina. Heistä jotkut eivät tunnustaa uskontunnustusta vakaasta tahdosta.Terho Pursiainen oli saarnannut että uskossa voi olla, vaikka ei usko neitseestä syntymiseen jne jne. Jopa Helsingin piispaehdokkaana on vapaamielinen ateistipappi. Mitä virkaa kuulua tällaiseen yhteisöön?
Entä Savossa toimiva Suokonautio, joka sai Lapuan hiippakunnasta kenkää, mutta Kuopion hiippakunta otti hänet avosylin vastaan.Hänhän kastoi lapsiakin omalla kaavallaan ja eikun saa jatkaa virassaan-uskomatonta?
Lisäksi hän Kotimaa-lehdessä ilmoitti ettei usko niinkuin ..... en muista tarkkaan niitä epäuskon lauseita.
Entistä enemmän tulee julki niitä pappeja, joiden sanomaan tulee suhtautua kriittisesti. Entäs Keski-Suomen Konnevedellä. Kirkossa käynti on pian yksin sormin laskettavissa. Eksytys on kirkon sisällä hyvin pitkällä.
Entä Savossa toimiva Suokonautio, joka sai Lapuan hiippakunnasta kenkää, mutta Kuopion hiippakunta otti hänet avosylin vastaan.Hänhän kastoi lapsiakin omalla kaavallaan ja eikun saa jatkaa virassaan-uskomatonta?
Lisäksi hän Kotimaa-lehdessä ilmoitti ettei usko niinkuin ..... en muista tarkkaan niitä epäuskon lauseita.
Entistä enemmän tulee julki niitä pappeja, joiden sanomaan tulee suhtautua kriittisesti. Entäs Keski-Suomen Konnevedellä. Kirkossa käynti on pian yksin sormin laskettavissa. Eksytys on kirkon sisällä hyvin pitkällä.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ja Sardeen seurakunnan enkelille kirjoita: Minä tiedän sinun tekosi: sinulla on se nimi, että elät, mutta sinä olet kuollut. Heräjä valvomaan ja vahvista jäljellejääneitä, niitä, jotka ovat olleet kuolemaisillaan.
""Mitä virkaa kuulua tällaiseen yhteisöön?""
Kuinka monen myyntiedustajan arvioit uskovan vilpittömästi mainostamansa tuotteen ylivertaisuteen?
usko ei ole Jumallallisuuden tietoutta, Jeesuskaan ei ollut uskossa!
Kaikille ei Jumalan ja Jeesuksen Oman Sanan totuus kelpaa!!!
Etsikää totuutta tästä (alla olevasta) Jumalan ja Jeesuksen Lain tärkeimmän kohdankin väärennöksestä.
Kun/Jos teille selviää ettei herra ole Jumala niin puhdistakaa itsenne siitä opista jos niin tahdotte. Mutta jos tahdotte herraa jumaloida niin tehkää se sen herran omalla nimellä TAHRIMATTA JA PILKKAAMATTA JUMALAN, JEESUKSEN JA PYHÄN HENGEN NIMEÄ!
Esimerkki:
Luder/Lutherin katekismus; ensimmäinen KÄSKY:
"Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia."
HUOMAA pilkun (,) paikka! tuossa tehdään herrasta (epä)jumala.
Jumalan Moosekselle antama ja Jeesuksen vahvistama sama TIETO on näin:
(Suomen kielellä - Raamattu 1933/38)
3 Älä pidä muita jumalia minun rinnallani.
KUMPI ON OMIA USKOVAISIA, PIKKU LAPSIAKIN NOITAROVIOILLA TAPPANEEN RIKOLLISEN JÄRJESTÖN PÄÄPIRU jota sinä herranasi palvelet??
....
Älä tapa käsky jonka Jumala antoi Moosekselle on Jeesuksen vahvistamana voimassa!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Noitavainot
Lynkkausjoukot ovat polttaneet elävältä tuhansia ihmisiä Tansaniassa, Keniassa ja Zimbabwessa 1990-luvulla. Noitavainot ovat jatkuneet myös vuosituhannen vaihteen jälkeen. Länsi-Keniassa väkijoukot polttivat 11 noidiksi epäiltyä miestä ja naista toukokuussa 2008. [16] Nigeriassa noin 5000 lasta on hylätty kymmenessä vuodessa vanhempien karkottaessa heidät noitina. Lapsia on syytetty avioeroista, sairauksista, onnettomuuksista tai työn menetyksestä.[17] Afrikan noitavainojen syyt ovat usein myös poliittiset, sillä vaikutusvaltaiset noidat ja noitatohtorit ovat yleensä uudistusten jarruina. Pastorit saavat myös lisämainetta paljastaessaan uusia "noitia."
ja
http://www.huffingtonpost.com/huff-wires/20091018/af-nigeria-child-witches/
jne.....
Onkohan lutkuilla sellainen ongelma, että he eivät ole itse lukeneet raamattua tai eivät ole ymmärtäneet lukemaansa? Miksi ihmiset uskovat siihen, mitä joku pappi sanoo, heh.
Se minua ihmetyttää, että jotkut uskovat väittävät jeesuksensa olleen myös ihminen. Olisi kiva tietää perusteet tälle ihmisyydelle?
sanoessasi, että "Suomen nykykirkossa voivat ateistit toimia pappeina". Jos pappi menettää uskonsa, niin hän ei voi enää toimia pappina. Niin kävi Jorma Hietamäelle, että hän menetti uskonsa ja siksi myös pappiskirjansa. Jorma Hietamäestä voi lukea tästä linkistä:
http://www.vihrearouva.net/usko/hietamaki.html
menettäneen papin tarvitse kertoa kenellekään uskon menetyksestä.
He jatkavat pappeina teeskennellen uskoa, kuten suuri osa seurakuntalaisistakin teeskentelee.
Harva nykyihminen tosissaan uskoo niihin satuihin, pimeäpäisimpiä lukuunottamatta.
kysymys mihinkään "satuihin uskomisesta". Mitä mieltä olet niistä tutkimuksista ( Hamer, Persinger, Koenig ), joiden mukaan geeni altistaa uskonnollisuudelle? Eikö tuo olisi asiallinen ja ketään loukkaamaton selitys sille, miksi on niitä, joka uskovat ja niitä, jotka eivät usko?
"Ei uskonsa menettäneen papin tarvitse kertoa kenellekään uskonsa menettämisestä. He jatkavat pappeina teeskennellen, kuten suurin osa seurakuntalaisistakin teeskentelee."
Katsot näköjään uskoa ja uskovia sellaisen ihmisen silmin, jolta itseltään usko puuttuu kokonaan. Sinulle usko ja uskominen näyttää lähinnä olevan vain vitsailun aihe. Kun sinä et itse usko, niin luulet, että muutkaan eivät usko, vaan teeskentelevät vain uskovansa, sillä kaikkienhan täytyy sinun mielestäsi sisimmältään olla samanlaisia uskomattomia kuin sinä olet.
Kun olet noin tieteellisesti varustaunut.... niin pikku kyssäri:
MIKÄ on pimeä materia/antimateria?????
Se vain tuntuu olevan joku tuntematon osa meidän universumia, tosin kukaan ei pääse siihen käsiksi... eikä tajua sitä, sen takia se on muka "pimeä" materia....
paskat, mä sanon: se on Jumala!
eli siis kaikki mitä fyysikot eivät pysty koskaan selittäämään on Jumalan läsnäolo!!!!
Puhuit pötyä siitä, että uskonsa menettänyt joutuu jättämään papintyön.
Tajuatko, uskon menetyksestä EI TARVITSE KERTOA KENELLEKÄÄN. Kun pitää suunsa kiinni uskon menetyksestä, voi hyvin jatkaa pappina.
Moni menettää uskonsa jo teologiaa opiskellessaan, kun Raamattu paljastuu ihmisten tekemiksi saduiksi.
väität tällaista:" Moni menettää uskonsa jo teologiaa opiskellessaan, kun Raamattu paljastuu ihmisten tekemiksi saduiksi"?
perusteella.
Siinä Raamatun pyhä totuus karisee.
Eksegetikka on teologian osa-alue, joka tutkii ja tulkitsee kirjoituksia, erityisesti uskontojen pyhiä kirjoituksia, kriittisesti. En nyt ymmärrä käsitystäsi, että eksegetiikan opiskelun vuoksi "Raamatun pyhä totuus karisee".
mielummin ateistipappi kuin homopappi... ateisti on pelkästään menettänyt uskonsa kun Herra on ollut hiljaa, homo taas on ottanut ohjat omiin käsiinsä ja väittää Jumalan hyväksyvän hänen elintapansa.
Ateisti on varsin epärehellinen, niin älyllisesti kuin toimissaankin. Se on pitkän historian aikana nähty. MOT
edes noin määritellä joten sinun tiedonpuutteesi on avauksesi kantavin teema.
"..ei usko neitseestä syntymiseen...
Ja jos kristitty uskoo mainitsemaasi neitseestä syntymiseen, niin silloin hän ei usko Raamatussa kerrottuun Jumalaan.
"Ja minä kuulin toisen äänen taivaasta sanovan: "Lähtekää siitä ulos, te minun kansani, ettette tulisi hänen synteihinsä osallisiksi ja saisi tekin kärsiä hänen vitsauksistansa." (Ilm. 18:4)
H. Räisänen, Myllykoski, Kylliäinen, T.Pursiainen,Suokonautio, L Mäntylä ym. Kyllä näit riittä lut.kirkossa.
eiköhän rikollisen kristinuskon lahkot ole opeiltaan nimenomaan ateisteja kouluttavia. Jumalan ja Jeesuksen Lakia herraansa epäjumalan palvellen rikkovat ovat ateistisuudensa osoittaneet teoillaan. kristinusko osoitti ateistisuudensa viimeistään silloin kun Jeesuksen seuraajat tappoivat. ja siinä tappajana esiintyjänä tappoi ilmeisesti kaikki Jeesukselta kastajan lahjat (parantaa sairait, herättää kuolleista) saaneet.
Jos ateistisuus on Jumalan ja Jumalallisuuden kieltämistä niin kristinuskon yli 3500 lahkoineen on kyllä todistanut ateistisuuden vaatimukset täyttäneeksi!!!