PÄIHTEET RASKAUDEN AIKANA

jenna_

Mitä mieltä olette päihteiden (alkoholi, huumeet, tupakka) käytöstä raskauden aikana? Onko teillä omakohtaista kokemusta, jos on niin millaisia vaikutuksia tai seurauksia käytöllä on ollu joko äitiin tai lapseen?

9

547

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eihajuakaan

      Alkoholi aiheuttaa sikiövaurioita.
      Samoin tupakka voi - jos ei muuten, niin tupakoivan äidin lapsi saattaa itkeä useammin ja myöhemmässä vaiheessa voi tulla oppimisvaikeuksia.
      Kahvin juonti lisää keskenmenon vaaraa.
      Huumeista on hankala sanoa, koska huumeita on niin paljon erilaisia. En silti suosittele mitään huumetta kokeilemaan raskauden aikana, vaikka ei sinulla sitä vaara olekkaan. (Jos olisit joskus koskaan käyttänyt huumeita, erittelisit ne, etkä kategorioisi niitä yhdeksi epämääräiseksi sanaksi.)
      Kannabis sisältää kannabinoideja ja kannabinoideja esiintyy ihmisessä luonnollisesti. Kannabiksen kannabinoidit saattavat vaikuttaa sikiön kehitykseen, mutta sitä ei oikein tiedetä vaikuttaako, jos vaikuttaa niin miten ja onko se haitallista. Silti, ei sitä kannabistakaan kannata käyttää raskauden tai imetyksen aikana. Parempi ihan vaan niitä kehon omia kannabinoideja antaa sen rintamaidon mukana.

    • nshdu

      Puhua ihan rohkeasti neuvolassa. Tutkivat ja kattovat vauvasi kunnon ja saat kaikkein parasta infoa sieltä. Et ole eka joka sitä sieltä kysyy.

      • 765

        Ensi-ja turvakotienliiton sivuilta niillä on sellaisia yksiköitä jotka on tarkoitettu juuri päihde-äideille. Hoitavat monta sataa äitiä vuosittain.


    • 4+1

      On tosi surullista nähdä töissä lapsia, jotka kärsivät äitinsä päihteiden käytöstä..

    • -.ölökjnkhbghfg

      Päihteitä raskauden aikana käyttävät naiset eivät missään tapauksessa ansitse lasta. Ei kenelläkään ole oikeus tahallisesti vammauttaa ja pilata toisen elämää, ennenkuin se on edes alkanut. Jo se, että edes kysyy tuollaista, kertoo sairaalloisesta itserakkaudesta. Juo, narkkaa ja maadu vaikka katuojaan (ketään ei varmaan kiinnosta), mutta älä missään tapausessa hanki lasta.

      • fdhfdh

        Enpä lähtisi kokeilemaan oikeastaan mitään päihdettä raskauden aikana. KYseessä ei enää olekaan vain yksi ihminen vaan raskaana oleva äiti on vastuussa myös kantamastaan lapsesta ja hänen tulevasta elämästään. Enpä haluaisi itse olla vastuussa siitä että synnyttäisin lapsen joka on vammainen tai että hänellä on läpi elämäänsä vamma, joka on minun aiheuttamani. Itse olisin ainakin hyvin katkera äidilleni jos hän olisi käyttänyt päihteitä raskausaikanaan ja kärsisin hänen piittaamattomuudestaan halki elämän.

        Abortti tai välittömästi hoitoon jonnekin päihdeäideille tarkoitettuun hoitolaitokseen. Vaikka lapsi syntyisi terveenä on mahdollista että myöhemmässä vaiheessa ilmenee kognitiivisia ongelmia äidin päihteiden käytön takia. Kaikkea ei olla varmaan vielä edes tutkittu.

        http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010032011304957_uu.shtml


    • 17+2

      Jos käytät alkoholia riskinä on että lapsesi saa Fas syndrooman (alkoholi syndrooma) mikäli käytät muita päihteitä riski on aina päihde kohtainen tuleva lapsesi voi kärsiä esim. erilaisista oppimis vaikeuksista / tarkkaavaisuus häiriöstä.

    • jos käyttä subuxoni???

    • Totinen täti

      Älä käytä hyvä ihminen mitään päihteitä, jos aiot hankkia lapsen tai olet jo raskaana.Työni puolesta näen sekä vammautuneita ja/tai kehitysvammaisia lapsia/nuoria/aikuisia, joiden äiti tuhonnut lapsensa = oikeuden normaaliin elämään.Kiitos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe