Miksei mistään tahdo löytyä nimiä jotka ovat Olkiluoto lll:n lupapäätöksen takana?
Eikö heidät pitäisi ensisijaisesti yrittää asettaa vastuuseen valtavista taloudellisista tappioista ja vasta sitten kääntyä veronmaksajien puoleen kun näiden ongelmanaiheuttajien varat on käytetty?
Eikö heidät pitäisi ensisijaisesti yrittää asettaa vastuuseen valtavista taloudellisista tappioista ja vasta sitten kääntyä veronmaksajien puoleen kun näiden ongelmanaiheuttajien varat on käytetty?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Vastauksna eilinen viestini ketjusta 'Aina maksumies':
Kulut maksaa tietysti yhtiöiden omistajat sen mukaan, kuin yhtiöiden välillä kuluista sovitaan. Kulujen kasvu merkitsee sitä, että omistajien siis yhtiöihin rahaa sijoittaneiden tuleva voitto vastaavasti pienenee.
Sähkön markkinahinta on eri asia. Myytävän sähkön hintaa ei voi noin vain nostaa sillä perusteella, että kulut olivatkin suunniteltua suuremmat. Kuluttajahan voi aina valita halvimman vaihtoehdon. Jos ydinsähkö on liian kallista, kuluttaja ostaa muuta sähköä.
Valtio tai veronmaksajat eivät myöskään osallistu ydinvoimaloiden rakennuskustannuksiin. Siihen ei mikään laki velvoita.
>Valtio tai veronmaksajat eivät myöskään osallistu...
Olkiluoto lll maksaa tämänhetkisen arvion mukaan n. 3 mrd euroa enemmän kuin lupapäätöksen perusteena oleva, tahallisesti aliarvioitu kustannusarvio. Jostain ne rahat on löydyttävä ja TVO:lla niitä ei ole.
Jos TVO:lla ei ole rahaa vastata sitoumuksistaan eikä yhtiö saa lisärahoitusta pankeilta tai sijoittajilta, silloin viimeisenä vaihtoehtona on konkurssi. Voistko muuten esittää lähdeviitteitä tietoosi, että TVO:n rahat on loppu?
Valtiolla tai veronmaksajilla ei ole velvollisuutta osallistua yksityisen yhtiön rakennuskustannusten kattamiseen.
>...lähdeviitteitä tietoosi, että TVO:n rahat on loppu?
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2010/02/31081
Summa on yli 10 kertainen TVO:n liikevaihtoon verrattuna. On selvää että yritys joka ei koskaan ole tuottanut voittoa ei voi selviytyä tuollaisesta.
Lähdeviitteessä ei kerrota, että TVO:n rahat on loppu.
Viitteessä ydinvoimaa vastustava professori jossittelee erilaisilla spekulaatioilla. TVO on tilannut ydinvoiman kiinteällä hinnalla. Kustannukset ovat ylittyneet suunnitelluista. Lisäkustannuksista varmaan neuvotellaan aikanaan. En usko, että TVO tai Areva voisi mennä konkurssiin OL-3:n kustannusylitysten vuoksi.
Ajattelpa vähän itsekin. Summa on tähänmennessä n. 1000€ suomalaista veronmaksajaa kohti. Jos ranskalaiset eivät suostu sitä maksamaan niin se on meidän taskusta pois. Noilta yrityksiltä ei sellaista rahamäärää löydy millään.
Minäpä ajattelen.
TVO tilasi Arevalta ydinreaktorin hintaan noin 3 miljardia. Areva ei myynyt reaktoria velaksi, vaan tietysti vaati osan kauppahinnasta ja takuun loppuhinnan maksulle. Nyt lisäkuluja on tullut noin 2 miljardia. Kuka ne maksaa, siitä aikanaan neuvotellaan. TVO ehkä maksaa jonkin osan, mutta ei läheskään kaikkea.
Ydinvoimalaa ei päästetä konkurssiin muutaman sadan miljoonan euron vuoksi, ei edes kahden miljardin vuoksi. TVO on maksanut jo yli miljardin valtion ydinjätehuoltorahastoon, jolla katetaan nykyisten reaktoreiden purkamisen ja ja syntyneen ydinjätteen loppusijoituskulut. OL- 3:n purkaminen ei olisi kovin kallis operaatio, koska siellä ei vielä ole mitään radioaktiivisia aineitta.
Veronmaksajat eivät joudu maksumiehiksi edes siinä tapauksessa, että TVO menisi konkurssiin.
Ensin sanot, ihan reaalimaailman mukaisesti, että:
"Ydinvoimalaa ei päästetä konkurssiin..."
Sitten toteat kuitenkin heti kohta että:
"Veronmaksajat eivät joudu maksumiehiksi..."
Tällä tarkoittanet sekä Suomen että Ranskan veronmaksajia? Ketä jää jäljelle?
Olisit lukenut ja lainanut lauseeni kokonaisina, niin ei tarvitsisi kirjoittaa (pienestäkään) ristiriidasta. Kirjoitin;
" Ydinvoimalaa ei päästetä konkurssiin muutaman sadan miljoonan euron vuoksi, ei edes kahden miljardin vuoksi." ja " Veronmaksajat eivät joudu maksumiehiksi edes siinä tapauksessa, että TVO menisi konkurssiin."
Jos yksityinen yritys Suomessa, vaikkapa ydinvoimayhtiö tai tuulivoimayhtiö, menee konkurssiin, en ymmärrä, miksi veronmaksajien pitäisi ryhtyä maksumiehiksi. Ydinvoimaloiden osalta maksumies-asia on vielä erityisesti huomioitu ydinjätehuoltorahaston olemassaololla.
Valtioneuvosto teki uutta ydinvoimalaitosyksikköä koskevan periaatepäätöksen 17.1.2002. Päätöksessä valtioneuvosto katsoi, että hanke on yhteiskunnan kokonaisedun mukainen.
http://www.stuk.fi/ydinturvallisuus/ydinvoimalaitokset/ydinvoimalaitosluvat/viides/fi_FI/periaatepaatos/
Valtioneuvosto myönsi laitokselle rakentamisluvan 17.2.2005.
http://www.stuk.fi/ydinturvallisuus/ydinvoimalaitokset/ydinvoimalaitosluvat/viides/fi_FI/rakentamislupa/
pöytäkirjoista löytyy kaikki eduskunnassa tehdyt päätökset.Sieltä vaan etsimään,ettei tarvitse samaa asiaa jatkuvasti kysellä täällä.
>...pöytäkirjoista löytyy...
Jos nämä tahot kehtaisivat tunnustaa mitä tuli tehtyä niin voisivat vaikka ilmoittautua täällä. ;)
Sehän olisi hyvää mainosta jos meinaa äänestää uusista luvista samalla tavalla.