Dr. Jeffrey Long ei ole uskovainen, mutta hän tutkii kuolemanrajakokemuksia.
Yli 1300 tutkittua tapausta on antanut tiedemiehelle osviittaa siitä, että kuoleman
jälkeen on elämää. Evidence of Afterlife.
http://www.youtube.com/watch?v=gqJ_Gp5yedg&NR=1
http://today.msnbc.msn.com/id/34953759
Yli 1300 tutkittua tapausta on antanut tiedemiehelle osviittaa siitä, että kuoleman
jälkeen on elämää. Evidence of Afterlife.
http://www.youtube.com/watch?v=gqJ_Gp5yedg&NR=1
http://today.msnbc.msn.com/id/34953759
Vastaukset 21
Vanhimmat
"Yli 1300 tutkittua tapausta on antanut tiedemiehelle osviittaa siitä, että kuoleman
jälkeen on elämää. "
Minkälaisista todisteista on kyse?
1300 eri kuolemanrajakokemusta, yli kulttuurirajojen ovat yhteneväisiä.
Myös lapsien, 5-vuotiaiden, allekin, kertomuksia. Lapset, jotka eivät ole edes muodostaneet
vielä käsitystä kuolemasta, kertovat kokemuksistaan 1/1 vanhempien kanssa.
Kyseessä on tiedemies, ei helluntailainen maallikkosaarnaaja.
No mikä on kaikille näille kokeessa mukana olleille yhteistä?
Ei vaan se, että he kaikki ovat ihmisiä.
Se että ihmisruumis toimii kuoleman "hetkellä" (joka ei siis ole mikään silmänräpäys) samalla tavalla etnisestä taustasta tai iästä riippumatta ei vielä kerro mistään muusta kuin siitä että ihmisruumis toimii kuoleman "hetkellä" samalla tavalla etnisestä taustasta tai iästä riippumatta.
Tuosta suora loikkaus kuolemanjälkeiseen elämään ei ole tidettä vaan huuhaata ja toiveajateelua.
En tajunnut, puhu selvemmin.
"En tajunnut."
No sepäs oli iso yllätys.
Mikä on kaikille näille kokeessa mukana olleille yhteistä?
Ei uskista saa masentaa, se voi alkaa trolliksi.
Unissa kaikilla ihmisillä on yhteistä että se tapahtuu nukkuessa, jotenka nukkuessa loikimme oikeasti toisessa ulottuvuudessa suorittaen omia fantasiotamme. Osalla käy huono tuuri ja saattaa joutua pedon syömäksi tai koulun penkille.
Suo siellä, vetelä täällä...
Ei o heleppoo.
Olen kokenut ruumiista iratutumisen ihan oikeasti. Oli kova kuume (40) ja tuntui kun olisin leijunut ruumiini yläpuolella ja katsellut itseäni kun nukuin. Hallelujaa mitä olisin ajatellut jos olisin vähäkin "uskoomenevää" sorttia... :D
Ja miten se sielu nyt sillälailla heittelee itseään ruumiin yläpuolella kun sehän joutuisi painovoiman vaikutuksesta maahan ja jos painovoimaa ei ole niin olisi jo kaukana avaruudessa.
Maailmankatsomusta kannattaa tarkastaa säännöllisesti, varsinkin jos on ateisti
sen vaihtaminen on näinä aikoina erittäin tarpeellista. Aivan kuten vauvan vaipan-ja juuri samasta syystä.
Kuolemanrajakokemukset ovat yhteneväisiä kaikilla ihmisillä:
Kaikille tapahtuman kokeneille on syntynyt samanlainen, johdonmukainen tietoisuus tuonpuoleisesta,
joka on muuttanut, tai vahvistanut heidän koko maailmankatsomuksensa kristallinkirkkaaksi.
“consistent message of an afterlife.”
Ottakaa selvää ja lukekaa kiukuttelematta
Tuohan on vain kokoelma 1300 kuolemanrajakokemuksesta - ei siis tutki rajakokemuksen synnyn mekanismia, ei siis valaise yhtään miten rajakokemus syntyy ja lopulta ei todista onko sitä kuolemanjälkeistä elämää olemassa. Kertoo vain että minkälaisia tuntemuksia voimme tuntea kuoleman rajoilla.
Ei voi mitenkään sulkea pois pelkkää aivotoiminnan aktiivisuutta, kun aivot yrittävät pysyä elossa - näkeehän ihminen jo tähtiä (valkoisia pilkkuja) jos nousee vaikka istualtaan nopeasti pystyyn, jolloin pään verenpaine on matala. Se, että kuolemanrajakokemuksia voi tapahtua kaiken taustaisilla ihmisillä ennakoi vain sitä, että kuolemanrajakokemukset ovat tyypillisiä ihmisille uskonnoista tai yhteisöistä riippumatta.
Kokemus on siis interaktiivinen. Eli siinä tapahtuu viestintää.
Tästä on keskusteltu ennenkin ja kun astronautit laitettiin siihen pyörivään kokeeseen ja heidän aivonsa saivat vähemmän happea, niin he saivat ihan samanlaisia kokemuksia kuin nuo kuolemanrajan toisella puolella käyneet saivat. Eli ei mitään mystistä, vaan silkkaa aivojen vajaatoimintaa.
Otan oikeasti osaa, mutta kuoleman jälkeen ei ole yhtään mitään.
Kieltäminen on helpoin tapa kuitata maailmankuvan muuttuminen.
Vastahan juuri kielsimme ufot ja 3D-elokuvat. Ateistit junnaavat
aivan turhaan paikoillaan, juna män jo !
Että ufojakin on olemassa? Siis niitä avaruusolentojen alus ufoja? Entä keijuja ja maahisia? Tonttuja?
Jos joku on käynyt Venäjän rajalla, mitä hän osaa kertoa Venäjästä?
has been there, sekä Venäjällä että tuonelassa - ei silti osaa kertoa yhtään mitään.
Chopran kirja Ikuinen elämä ja todistamisen taakka.
Kirja-arvostelu: http://www.ultra-lehti.com/kirjat/arv_ikuinen_elama.html