Mitä maksaa, kun ulkomailla nostaa visalla rahaa?
visalla rahan nostaminen
visavisavisa
6875
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Visalla nostettaessa (myös Visa Electron tai Visa Debit) käytetään Visa internationalin tukkukursseja, joihin lisätään provisio, joka on maksimissaan 1,95%. Kortin myöntänyt pankki veloittaa pääsääntöisesti muista kuin euromääräisistä nostoista 2€ + 2,5% noston määrästä tuon lisäksi. Euromääräisissä nostoissa palkkio on luoton puolelta nostettaessa yleensä suunnilleen saman verran. Pankkitiliin kytketyillä Visa Electron tai Visa Debit -korteilla maksu euronostoista vaihtelee 0€+0% - 2€+2,5% välillä. Nämä asiat selviävät kortin mukana tulleista sopimusehdoista, tai mikäli ne ovat kadonneet kysymällä kortin myöntäjältä.
Nordean kortin haltijana Nordean tilinomistajana Pohjoismaissa Nordean automaatista nostettuna ei maksa mitään ja ainakin omissa ehdoissani nostaessani EU-alueen ulkopuolella muita kuin euroja se maksaa juuri tuon 2 euroa + 2,5 %, joka tulee siis suoraan Visa-laskuun näkyviin. En viitsi heittää tähän enää valuuttakursseja, koska niissä on vaihtelua.
Itse jouduin maksaan joka nostosta EU-maiden ulkopuolella yli 4,5 Euroa per nosto, Vaikkei rahaa joskus tullutkaan koneesta. Tama oli pankkini policy, se sanoi kun valitin. Paras kysya suoraan pankistanne ettei yllatyksia tule.
pidä paikkaansa että joutuu nostosta maksamaan vaikka ei rahaa edes saa. Homman heikkoutta jos ei hommaa oikaise sillä helppo näyttää ettei todella rahaa saanut. Kyllä minun kokemukset on että aina rahaa on saanut olipa missä vain maailman kolkassa.
"Homman heikkoutta jos ei hommaa oikaise sillä helppo näyttää ettei todella rahaa saanut".
---------------------
niin, kuinka paljon kannattaa käyttää aikaa kympin tai muutaman kympin saamiseksi takaisin ?
en minäkään ole pienistä vääristä veloituksista alkanut omiani vaatia,
paras vain unohtaa pääsee paljon helpommalla.
minusta sen erinäisen väärän veloituksen voi säästää vaikka ajamalla autolla 10 km vähemmän,
olen tarkkana vain vakituisista kuluista,
esim. saan käyttötililleni aina parasta korkoa, mikään korttini tai pankin jutut eivät maksa,
puhelut on korkeintaa 1 e päivä ja NETTI puhelin 4 Multi-Sim korttia maksaa yhteensä alle 10 € kk.
Luottokunnalle, tai omassa tapauksessa omalle pankille ilmoitus, että haluttua palvelua, siis rahaa automaatista ei ole saatu, niin veloitus jätetään tekemättä? Kai se näkyy myös tilin saldossa, että rahaa ei ole saatu vai onko saldo pienentynyt satasilla ja silti rahaa ei näppiin ole automaatista tullut?