...vaikka ei ole mitä sijoittaa. Kyllä minä ihmettelen. Jos ei ole enempää rahaa kuin mitä palkkapäivänä tulee eikä mitään kerry niin mitä tässä sitten sijoittaisi. Autoni pitäisi vaihtaa johonkin 90 -luvun malliin, kun vanha on yli 20 vuotta vanha, siihen se säästöni menisi eikä kovin hyvään edes riittäisi. Muuta omaisuutta ei ole. Pankista siis tuli kutsu. Minä menin. Luulin, että ovat väärän miehen kutsuneet, kun puhuivat kuin jollekin rikkaalle, mutta kyllä ne olivat minun henkilötietoni. Puhuivat eläkesäästämisestä tai että pitäisi pistää rahaa pikku liksastani jonnekin ihme sijoituksiin muka paremmin tuottavalle tilille. Minä sanoin, että harkitsen vielä ennen kuin laitan nimeäni mihinkään paperiin. Olen käsittänyt, että sijoituksia tehdään ihan eri kokoisilla summilla. Se, mitä minulla on mahdollista sijoittaa, tienaisi tuolla korkeammalla sijoituskorolla ehkä pullakahvirahan Esoon paarissa per kuukausi, jos tavoitteet toteutuisivat. Ellei tuo hupenisi kaiken maailman "varain"hoitomaksuihin yms. Turhan tuntuista touhua?
Voisiko joku valistaa minua ja kertoa, että mistä tässä on kysymys? Pankkiko tässä kuitenkin pääsisi tienaamaan? Miten?
Pankki tarjoaa sijoitusneuvoja...
2
744
Vastaukset
- ei kahlittu orja
Kukaan suomessa ei ole rikastunut tai saati vaurastunut pankin antamilla sijoitusneuvoilla. Jos joku niillä tienaa niin se on pankki. Tuurilla kyllä joku on saanut tuottoa sijoituksilleen, mutta sillä taas ei ole mitään tekemistä pankin antamien neuvojen kanssa.
Pankki haluaa sinut ankkuroida asiakkaaksesi. Jos et ole velkaa heille, niin jollain konstilla se pitää koittaa varmistaa ette vaihda pankkia. Se on tärkeää pankille. Tämän kun muistat, että sinun tilille tulleet rahat ovat pankin omaisuutta, ei sinun. Pankki vain lupaa että voit käyttää niitä rahoja joita tilillesi merkitään saapuneeksi. Tämän ymmärtäminen auttaa tajuamaan pankkien halun pitää asiakkaitaan
sitoutettuina itseensä.- toinen jalka haudass
"Tuurilla kyllä joku on saanut tuottoa sijoituksilleen, mutta sillä taas ei ole mitään tekemistä pankin antamien neuvojen kanssa. "
totta joillain on tullut vaikka rahantarvetta ja ovat nostaneet rahansa oikeaan aikaan pois,
pankilta ei kyllä sellaisia neuvoja koskaan tule, aina on oikea aika sijoittaa,
"vaikka pieniä summia niin tasaa riskiä"
monella vaan hämärtyy se oikea tuotto, kun aina lisää säästävät, eikä useat edes pidä kirjanpitoa mitä on tilillä,
minä pidän sen vuoksi joka kk Excel taulukkoa, kun voin kuolla minä päivänä hyvänsä ja lapset ovat ulkomailla, on sitten perillisillä helpompaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1742037
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,851479Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821404Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta111167Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita391057Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!210983- 42898
- 96844
- 85815
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan49775