tomaatit

mustaan multaan

Voiko pitkät kylvömullassa yli 10 cm tomaatin taimet laittaa nyt mustaan multaan? Entä daalian mukulat. Mulla paljon mustaa multaa mutta onko liian vahvaa? Tomaatin taimia en ole vielä lannoittanut?

3

529

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • stevia

      tästä on kaksi eri koulukuntaa. Jotkut vannovat mustan mullan nimeen taimikasvatuksessa (isommilla tietenkin) ja toiset taas sanovat ettei ikinä, kun siinä tulee liian helposti taimipoltetta (joka kyllä on mullassa elävä sienikasvusto, joka näivettää taimet). Ehkä se taimipolteherkkyys mustassa johtuu liian tiiviiksi painuvasta massasta. Eli jos ilma ei "kierrä" mullassa (missä tahansa laadussa), ni tietenkin märässä umpinaisessa kasvualustassa sieni viihtyy.

      Itse laittaisin mustaan multaan sekaan esim. vermikuliittiä (saa puutarha / rauta / maatalouskaupoista) tai tosi karkeaa hiekkaa. Myös lecasora pallukoita vois murskata vaikka vasaralla ja sekoittaa mursketta multaan. Näin multa ei tiivisty liikaa ja juuret saavat myös happea. Ravintoarvoltaan musta multa on kyllä hyvää tomaateille, ne tarvitsevat kuitenkin aika paljon typpeä siihen asti, että alkavat muodostaa kukkia.

      Käytä tarpeeksi syviä ruukkuja ja istuta mahdollisimman syvään, karsi jopa alalehtiä, jos voit. Se on vaan hyväksi, et tomskut tekee paljon juuria, ravinnonsaanti helpottuu ja sato on taattu!

      • kiitttiiii

        Hyvä vastaus


      • 30 vuoden kokemus
        kiitttiiii kirjoitti:

        Hyvä vastaus

        Turhan vaikea ohje. Itse käyttäisin ruukutukseen esim. Kekkilä taimiseosta joka on juuri tuota tarkoitusta varten tehty. Musta multa on voimakkaasti lannoitettua ja pienet taimet palavat siinä.
        Myöhemmin tomaatin kasvatusalustana Mustaa multaa kyllä voi käyttää............


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4016
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe