Aamulehti
8.4.2010
3150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jotenkin koko sana kuulostaa lähinnä vitsiltä.
Niinpä vapaaehtoisin kaupoin mustille siirtyneiden tilojen tuotanto ja kunto ovat lähes kokonaan romahtaneet omaisuuden vaihdon jälkeen. Eteläafrikkalaisten valkoisten farmareiden ammattitaitoa osoittaa se, että maan naapurivaltio Kongon demokraattinen tasavalta solmi vastikään pitkäaikaisen sopimuksen valtavien maa-alueiden vuokraamisesta eteläafrikkalaisille farmareille saadakseen maan elintarketuotannon käyntiin.
Ja nuo farmarit, joille Kongo vuokrasi maita, ovat pääosin valkoisia afrikaanereita.
Mustat eivät ole koskaan ja missään saaneet aikaan toimivaa yhteiskuntaa ilman valkoisten tai aasialaisten valvontaa taustalla. Jos olen väärässä,niin kertokaa tällainen valtio? Muistamme kaikki New Orleansin tulvat muutama vuosi sitten? Kaupunki vajosi anarkiaan ja ryösteleviä kansanjoukkoja valvomaan roudattiin merijalkaväkeä Irakin pahimmilta seuduilta. En nähnyt paljon valkoista ihonväriä riehujien joukossa.
suhteessa yhden suomalaisen somalin tai irakilaisen vaikka kahteen afikkalaisperäiseen amerikkalaiseen. Säästyisi melkoinen määrä sosiaalikuluja.
New Orleansissa päättäjät eivät huolehtineet tulvapenkereistä, vaikka riskit olivat hyvin tiedossa. Nyt he haluavat rakentaa mustien asuttamille alueille uusia asuntoja valkoisille. Mustille ei ole annettu asuntoja eikä korvausta menettämästään omaisuudesta. Työpaikat ovat kadonneet. Onko ihme jos levottomuutta esiintyy.