Suositelkaa hyviä alkoholijuomia

ex-lonkero-fani

Olen aikani jo litkinyt lonkeroita ja ne alkavat pikkuhiljaa tympimään, siiderit eivät taas minulle maistu. Mikä olisi nuoren makuun sopiva alkoholijuoma hintahaitarilla 0-20e? Saa myös ehdotella maistuvia sekoituksia! :)

6

1677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viinifriikki

      Kokeileppa mietoja viinejä. Maun mukaan löytyy valko-, rose- tai punaviiniä. Tietysti juhlan aikaan, kuten vappuna sitten kuohuviiniä. Sitten on portugalilainen "Vinho Verde", kiva erityisen mieto kupliva juoma, alkoholi-% merkittävästi muita viinejä alhaisempi. En tiedä, millä hinnalla viinilasillinen lähtee Suomessa, mutta lomakohteissa hintahaitari on 1,20-2,50 paikasta ja viinin laadusta riippuen. Suunnilleen samoissa hinnoissa, kuin olut, jota en kyllä suosittele kenellekkään. En myöskään sekoituksia. Ehkä niistä ainoastaan gt, eli gintonic, jossa on tietysti sitten jo vähän järeämpää tavaraa mukana, mutta on ns. pitkä juoma, raikas ja maistuva. Mukana sitruunaa. Sinuna kallistuisin noihin mietoihin viineihin ja esim. valkoviiniä voi jatkaa vaikka spritella, jolloin siitä saa raikkaan ja pitkäkestoisen. Joskus voi juoda ihan vaan kivennäisvettä tai tuoremehua.

    • maistaihmeessä

      Oma ehdoton suosikki on mountain dew unicum zwack yhdistelmä ( 40% yrttiviina, jägermeister tyylinen maultaan mutta vieläkin yrttisempi, ). Omasta kaveri porukasta pari muutakin tykkää ja pari taas sanoo ettei ikinä maistanut mitään yhtä pahaa, eli aika mielipiteitä jakava mut suosittelen ainakin kokeilemaan

      • jooooojooooojo7jo

        landrata suomi viinaa.perus landrinkit on alkanu tympiä mm.kokis ja sprite


    • Anonyymi

      Nuorikin voi oppia laittamaan ruokaa - ja keksiä vaikka rommilla kypsennetylle soijalle käyttöä.

      Minusta paras tulos tulee, kun laittaa viiniä kanan sekaan ja vasta sitten kypsentää pannulla maukkaaksi. Myös jauhelihasta saa hyvän, kun muistaa laittaa viiniä sekaan.

      Näin ei tarvitse alkoholia nauttia, mutta saa mureaa ruokaa. Lonkerot ovat hyviä ilman alkoholiprosenttejakin, samoin olut.

      • Anonyymi

        Niin eikä ole ollut alkoholin huuruista nuoruutta takana ruokareseptien tekijällä, mutta lintukuoro visersi muutamastakin oluesta oikean koko pitkän oopperan... On vaan helpompaa ja halvempaa, kun ei käytä arjessa rahaa alkoholituotteisiin, niin silloin alkoholipitoinen lonkero, viini ja olut maistuu joltakin. Olut pahalta - ellei ole laatuolutta saatavilla -ja lonkero ja viini hyvältä.

        PS. Jos otat, et aja. Jos ajat, et ota.


    • Anonyymi

      Halpa valkoviini jääkaappikylmänä jääpaloilla. Ehkä jopa hiilihappovedellä tai sprite-tyyppisellä situunasoodalla lantranttuna? Halpa punaviini jossa puolet cola-juomaa (ei ole pakko olla edes merkkikolaa vaan sitä kaupan halvinta omaa merkkiä) ja puolet punaviiniä.

      Jos lonkeron makua joskus kaipaa niin klassinen G&T toimii aina. Gin ja tonic vesi sitruunalla koristettuna. On hyvää.

      Olut on kanssa hyvää ja jos sen mausta ei aluksi pidä niin sitä on mahdollista "opetella" juomaan ja arvostamaan sen makua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      182
      11356
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      57
      5402
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2657
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2345
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1821
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1765
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      38
      1413
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1339
    9. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      26
      1329
    10. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1296
    Aihe