Olen aikani jo litkinyt lonkeroita ja ne alkavat pikkuhiljaa tympimään, siiderit eivät taas minulle maistu. Mikä olisi nuoren makuun sopiva alkoholijuoma hintahaitarilla 0-20e? Saa myös ehdotella maistuvia sekoituksia! :)
Suositelkaa hyviä alkoholijuomia
6
1732
Vastaukset
- viinifriikki
Kokeileppa mietoja viinejä. Maun mukaan löytyy valko-, rose- tai punaviiniä. Tietysti juhlan aikaan, kuten vappuna sitten kuohuviiniä. Sitten on portugalilainen "Vinho Verde", kiva erityisen mieto kupliva juoma, alkoholi-% merkittävästi muita viinejä alhaisempi. En tiedä, millä hinnalla viinilasillinen lähtee Suomessa, mutta lomakohteissa hintahaitari on 1,20-2,50 paikasta ja viinin laadusta riippuen. Suunnilleen samoissa hinnoissa, kuin olut, jota en kyllä suosittele kenellekkään. En myöskään sekoituksia. Ehkä niistä ainoastaan gt, eli gintonic, jossa on tietysti sitten jo vähän järeämpää tavaraa mukana, mutta on ns. pitkä juoma, raikas ja maistuva. Mukana sitruunaa. Sinuna kallistuisin noihin mietoihin viineihin ja esim. valkoviiniä voi jatkaa vaikka spritella, jolloin siitä saa raikkaan ja pitkäkestoisen. Joskus voi juoda ihan vaan kivennäisvettä tai tuoremehua.
- maistaihmeessä
Oma ehdoton suosikki on mountain dew unicum zwack yhdistelmä ( 40% yrttiviina, jägermeister tyylinen maultaan mutta vieläkin yrttisempi, ). Omasta kaveri porukasta pari muutakin tykkää ja pari taas sanoo ettei ikinä maistanut mitään yhtä pahaa, eli aika mielipiteitä jakava mut suosittelen ainakin kokeilemaan
- jooooojooooojo7jo
landrata suomi viinaa.perus landrinkit on alkanu tympiä mm.kokis ja sprite
- Anonyymi
Nuorikin voi oppia laittamaan ruokaa - ja keksiä vaikka rommilla kypsennetylle soijalle käyttöä.
Minusta paras tulos tulee, kun laittaa viiniä kanan sekaan ja vasta sitten kypsentää pannulla maukkaaksi. Myös jauhelihasta saa hyvän, kun muistaa laittaa viiniä sekaan.
Näin ei tarvitse alkoholia nauttia, mutta saa mureaa ruokaa. Lonkerot ovat hyviä ilman alkoholiprosenttejakin, samoin olut.- Anonyymi
Niin eikä ole ollut alkoholin huuruista nuoruutta takana ruokareseptien tekijällä, mutta lintukuoro visersi muutamastakin oluesta oikean koko pitkän oopperan... On vaan helpompaa ja halvempaa, kun ei käytä arjessa rahaa alkoholituotteisiin, niin silloin alkoholipitoinen lonkero, viini ja olut maistuu joltakin. Olut pahalta - ellei ole laatuolutta saatavilla -ja lonkero ja viini hyvältä.
PS. Jos otat, et aja. Jos ajat, et ota.
- Anonyymi
Halpa valkoviini jääkaappikylmänä jääpaloilla. Ehkä jopa hiilihappovedellä tai sprite-tyyppisellä situunasoodalla lantranttuna? Halpa punaviini jossa puolet cola-juomaa (ei ole pakko olla edes merkkikolaa vaan sitä kaupan halvinta omaa merkkiä) ja puolet punaviiniä.
Jos lonkeron makua joskus kaipaa niin klassinen G&T toimii aina. Gin ja tonic vesi sitruunalla koristettuna. On hyvää.
Olut on kanssa hyvää ja jos sen mausta ei aluksi pidä niin sitä on mahdollista "opetella" juomaan ja arvostamaan sen makua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 372310
- 551327
- 841303
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...361266- 631191
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39904Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.121788- 31751
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi23596Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan55575