Vielä kerkeät eläkevakuutukseen mukaan

Pankkiohjus

Onpa Suomessa yksinkertaista porukkaa, tulee ihan jenkkilä mieleen : )

7

885

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kapitalistin kylmät

      On kyllä, kuka nyt rahaa laittaa muka säästöön ja luulee että saa sen isompana takaisin joskus, kaikista pahimpia puhalluksia mitä löytyy, kyllä se raha pitää laittaa sukan varteen ihan vaikka omaan säästölippaaseen säästöön ja käyttää niitä eläkerahoina.

    • Anus Adria

      Sukanvarressa kun ei ole niitä hävyttömän korkeita (piilo)kuluja kuten ns. eläke"vakuutuksessa". kaiken lisäksi sukanvarsirahat säilyvät henkilökohtaisena omaisuutena toisin kuin vakuutusyhtiölle syötetyt rahat, jotka menevät sen siliän tien jos lafka menee konkurssiin.

      Sukanvartta parempi vaihtoehto ovat kuitenkin kuluiltaan edulliset indeksirahastot (esim. Seligsonilta) tai välityspalkkioiltaan edulliset suorat osakeostot verkkopankin kautta (esim. Nordnet).

    • Tapio Rautatunturi

      Hei, et kait nyt ole tosissasi? Jos ei veroedut kiinnosta, niin kannattaa harkita säästövakuutusta. Se on kuitenkin eläkevakuutusta edullisempi tapa säästää.

      • teitä huijataan

        Säästin keskituloisena ylimääräisistä tulosta eläkettä jota nyt nostan, verotetaan ansiotulona joten se siitä vero edusta. Jos en olisi ottanut. Uskokaa vain kun tulee aika nostaa niin taas on uusi vero keksitty,ja sinne hupenee eläke.


      • Hilut kinttuun

        Tai tee sijoituksesi skandian säästövakuutukseen niin saat yhtä korkeat kulut muttet veroetuja. Samalla myös S-M tason sitoutumista maksuihin.


      • Jarga
        Hilut kinttuun kirjoitti:

        Tai tee sijoituksesi skandian säästövakuutukseen niin saat yhtä korkeat kulut muttet veroetuja. Samalla myös S-M tason sitoutumista maksuihin.

        VAROKAA
        Scandia, Akseli, Elina pankkiiriliike. Varokaa. Kaikisssa sama Totti Lintu omistajana. Kyseiset puljut ovat Totti Lintun johdolla ovat vieneet minulta rahaa korkeilla hoitokuluilla ja älyttömillä sijoituksilla. Korkein oikeus on nyt määrännyt kyseiset firmat siis Totti Lintu ja kumppanit maksamaan säästäjille takaisin edes osan aivan tolkuttomista hoitokuluista. Olen ollut säästäjänä näissä paskafirmoissa ja nyt olen käynnistämässä oikeusprosessia jotta saisin edes loput, vielä jäljellä olevat rahani takaisin tai edes älyttömiä hoitokuluja pienemmäksi sekä jo perittyjä kuluja takaisin. Noin huonot sijoittajat eivät ansaitsisi toimilupaa lainkaan. Varokaa, varokaa.

        Terv. Jarga


      • vedätetty
        teitä huijataan kirjoitti:

        Säästin keskituloisena ylimääräisistä tulosta eläkettä jota nyt nostan, verotetaan ansiotulona joten se siitä vero edusta. Jos en olisi ottanut. Uskokaa vain kun tulee aika nostaa niin taas on uusi vero keksitty,ja sinne hupenee eläke.

        a huomio koijarit vie aina välistä .nykyisin tiena parhaiten lainaamalla ankeille?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3085
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2865
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2105
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1565
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1339
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1328
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1301
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1263
    9. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1240
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1232
    Aihe