ruumiinavaus ja Raamattu

Mikä on Raamatun kanta ruumiinavauksiin? Onko syntiä kaivaa ruumiita haudoista ja leikellä niitä?

Voiko Raamattuun uskova olla töissä ruumishuoneella ja leikellä ruumiita?

Voiko Raamattuun uskova käyttää lääkärin palveluja, kun nyky-lääketiede perustuu ruumiinavauksiin?
3118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Voiko Jumalaan uskova kysellä noin selviä asioita.

Äänestä

Tietysti voi. Uskomatonta, että jotku karttavat lääkäriä sen vuoksi, että se olisi jotenkin Jumalan tahdon vastaista!

Sallinette hieman karkean vertauksen, mutta mieleeni tulee vanha vitsi.

Mies oli veneilemässä ja joutui veden varaan.
Hän oli hukkumaisillaan ja rukoili Jumalaa pelastamaan.
Ei kulunut kauaakaan kun paikalle tuli toinen vene ja mies sieltä kysyi, että "tarvitsetko apua"?
Vedenvarassa ollut vastasi, että "en, odotan että Jumala pelastaa minut..." niinpä vene meni pois.
Kohta saapui toinen vene ja jälleen kysyttiin, tarvitseeko mies apua!
Veden varassa ollut vastasi jälleen, että "en, odotan vain että Jumala pelastaa minut"!
Kolmas vene saapui ja jälleen tarjottiin apua ja jälleen hukkuva sen torjui odottaessaan Jumalan pelastusta.

Mies hukkui.

Taivaanportille saavuttuaan mies kysyi Jumalalta, "miksi et pelastanut minua kun oli hukkumassa?"
Johon Jumala vastasi, "Kuinka niin, minähän lähetin sinulle kolme pelastusvenettä apua tarjoamaan!!!"

Minusta tämä on vitsinä vähintäänkin kuvaava kuvaamaan tilannetta jossa ihminen kieltäytyy lääkärin avusta sillon kun sitä on apua on tarjolla ja sitä tarvitaan!
Miksi ihmiset eivät usko, että että Jumala käyttää ihmisiä ja toimii kaikkialla. Mikään ei ole Hänelle sekularista. Täällä lännessä olemme liiaksi omaksuneet kreikkalaisen ajatusmaailman... parempi olisi palata takaisin jälleen hebrealaiseen ajatteluun jossa mikään ei ole sekulaarista. Jumalalle vain synti on sekulaarista!

Äänestä
  • Niinhän jotkut hörhöt kieltäytyvät verensiirrosta. Huohahhahhahhihhiiiii!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Trismegistos kirjoitti:

Mikä on Raamatun kanta ruumiinavauksiin? Onko syntiä kaivaa ruumiita haudoista ja leikellä niitä?

Voiko Raamattuun uskova olla töissä ruumishuoneella ja leikellä ruumiita?

Voiko Raamattuun uskova käyttää lääkärin palveluja, kun nyky-lääketiede perustuu ruumiinavauksiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu