Yritin tehdä ostoksia kosmetiikkaverkkokaupassa, jossa olen asioinut jo vuosia. OP:n Visa-kortti vei tunnistautumispalveluun 4 kertaa, mutta vaikka näpyttelin pyydetyt tiedot, niin palvelu jäi vain junnaamaan paikoillaan. Luovutin ja kokeilin Master Cardilla, jolla yllättäen onnistuinkin heti! Uskomatonta, mitä paskaa pankit voivat myydä muka palveluna! Vanhoina hyvinä aikoina kun Visa oli luottokunnalta, ei ollut koskaan mitään ongelmia.
Suunnittelen vaihtoa pois OP-pankista, koska laitoin viestiä tapahtuneesta, mutta eivät suvaitse edes vastata. Ongelmana on mihin vaihtaa, kun frendi sanoi, että SAMPO-pankin Visassa samoja ongelmia. Osaisko joku suositella mihin pankkiin kannattaisi vaihtaa? Joku kehui Handelsbankenia, onko se mistään kotoisin?
OP:n VISA verified ei toimi!!!
6
1312
Vastaukset
- rgGFaq
Nämä nykyiset maksukorttiongelmat ovat yleisiä kaikkien pankkien kaikilla korteilla. Pankin vaihto ei ole siinä mielessä ratkaisu. Itse ainakin, kun asiaa pankkiin on tullut, niin viestiä verkkopankin kautta tililleni kirjautuneena ja vastaus on yleensä tullut nopeasti. Varmaan ihan mattimeikäläisen kyselyyn jonkun palautesivun kautta ei vastausta niin nopeasti saakaan. Kiireellisimmissä asioissa voinee soittaa suoraan pankin konttoriin.
Maksaessa kortilla jokaisen maksutapahtuman yhteydessä kone varmistaa että tililläsi on katetta. Kortin toimimattomuus johtuu siis tietoliikenteen ongel- lölököl
Oletko aktivoinut korttisi nettiostoksiin? Aktivoinnin voi tehdä verkkopankin kautta.
- mitäkummaa
lölököl kirjoitti:
Oletko aktivoinut korttisi nettiostoksiin? Aktivoinnin voi tehdä verkkopankin kautta.
sellaista toimintoa. Kortti liitettiin automaattisesti VBV:aan kun hakemus oli käsitelty.
- Katso tämä
Visa verified vaatii selamessasi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymisen. Tarkista, että sinulla selaimen asetuksissa on tämä vaihtoehto valittuna. Jos sitä ei ole, käy juuri noin, kun kuvailit.
- ex-hoobee
kortin juuri sen "voimattomuuden" takia,koska se hyväksyy vain verified by visa -tunnuksella varustetut kaupat. Ja niitä ei itse käyttämissäni webshopeissa useinkaan ollut.
Palvelumaksuja ei kyllä nettipankissa ole mutta miksi maksaa Handelsbankenille 1,50 /kk heikosti toimivasta kortista.- köpikkä12
kyllä se ossuuskassan palvelun on ihan sieltä syvältä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 455851
- 485356
- 483728
- 143675
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise963376- 313136
- 592894
- 582746
- 532400
- 381854