Venäläinen lennonjohto kehoitti puolalaisia laskeutumaan lentokentälle. Puolalaiset eivät totelleet, vaan väenväkisin yrittivät laskeutua puuhun. Huonostihan siinä sitten kävi...
Venäläisiä kannattaa uskoa
Polakki on polakki
20298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
IS sivuja niin huomaat ongelmana olleen myös lentäjän huonon venäjänkielentaidon. Kyllä venäjällä kuin muuallakin pitäisi lennonjohdon puhua englantia lentäjille joille on aivan oma slanginsa kehittynyt käytännön ohessa. Tällöin muutoin auttavasti osaava pystyy ymmärtämään mitä oikeasti tarkoitetaan. Ongelma taitaakin näin ollen siirtyä lennonjohdon kontalle, joskin lentäjät ja matkustajat maksoivat kovan hinnan ammattitaidottomista lennonjohtajista.
on ollut hyvät mahdollisuudet opetella venäjää. Kyse taitaa olla katolilaisten paskiaisten patataantumuksellisesta asenteesta.
Ja kuka sen on päättänyt, että kaikkien tulisi osata imperialistikieltä eli englantia? Itäisessä Euroopassa yhteisenä kielenä pitäisi olla venäjä myös Suomessa.
Kyllä sitä pitäisi ilman lennonjohtoakin tajuta, että lentokoneella ei voi laskeutua puuhun.
Kaikki otsikossa.
ei ollut kyseessä se puu, jossa T Urpo asuu.
Voi voi!
Punikkila on nyt taas takaraivollaan käyttäydyttyään sikamaisesti.
HOHHOHHHOOO!!!!
tarvita venäjää, englanti on yleistynyt maailmassa tekniikan ja muun keskinäisen informaation kielenä eikä venäjää ole siihen tarkoitukseen toistaiseksi edes harkittu. Ei englanti ole mikään imperialistien kieli vaan tällä hetkellä sivistyneen maailman yleisin kanssakäymiskieli yli kielirajojen. Jopa Ranskassa olen sillä pärjännyt kun tarve on tullut eteen.
Selväähän on, että lentäjä otti riskin kun kentällä ei ollut edes ILS laitteistoa joka olisi ohjannut edes lähelle ja vain pieni korkeusmittarin virhe saattoi aiheuttaa onnettomuuden. Tästä myös näemme millainen takapajula ja kehitysmaa Venäjä edelleen on.
Luuletko sinä että polakit sitten osaa siirtomaakieli englantia? Eivät taatusti osaa sen paremmin kuin venäläiset. Uskon että lennonjohtajat kyllä osasivat englantiakin mutta polakkilentäjät ei.
Mikä se sinua taas noin kovasti vituttaa?DDD
Nykyään sinua tuntuu vituttavan todella useastikkin jokin asia.DDDDDDDDDDDDDD
Johtuukohan suunnaton vitutuksesi määrä siitä?
Että kun saat päivittäin todella pahasti aina turpaasi tällä palstalla ainakin virtuaalisesti?DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
pääsevän lentäjäksi ilman kielitaitoa, varsinkaan englannin.
En ole lentäjä mutta olen nuorna miesnä ollut viestintätehtävissä ja käyttökieli oli jo -60 luvulla englanti kansainvälisessä liikenteessä. Enkä usko asian siltä osin muuttuneen. Työskennellessäni neukkuasemien kanssa myös niiden operaattorit käyttivät kanssani englantia vaikka olivatkin suuren ja mahtavan palveluksessa.
Kenttä johon kone oli laskeutumassa oli sotilaslentokenttä, ei siviili joten sielä on varmaan eri vaatimustasot lennonjohtajilla eli englannin taitotasossa.
Koneessa oli GPWS laitteisto, mutta tätä sotilaslentokenttää ei ole EGPWS:n databasessa, kuten ei ole myöskään Jeppesenin kartoissakaan.
Puolan ilmavoimien lentäjillä ja edesmenneellä presidentillä on ollut aikaisemminkin pientä kärhämää liittyen siihen kuka on koneen päällikkö ja missä olosuhteissa voidaan laskeutua. Nyt menehtynyt kippari oli kuulema sama joka kieltäytyi aikanaan laskeutumasta Georgian pääkaupungin lentokentälle sodan aikana, sama lentäjä oli myös osallisena pääministerin ja presidentin lautaskiistassa jonka seurauksena presidentti joutui vuokraamaan lot:lta koneen koska ainut miehitetty kone oli pääministerillä(kokous Brysselissä, pääministeri otti ainoan miehitetyn koneen, kun taas toinen kone oli maadoitettuna lentäjäpulasta johtuen, eli nyt menehtynyt kippari oli silloin lääkekuurilla eikä saanut lentää) Ihmeellistä, että tällaiset lentäjät yleensä päästetään koneen ohjaimiin!
On luulotteluasi.
Kuten sosialismin HYVÄT PUOLET!!!
HOHHOHHOOOO!!!
Saat aloittaa väittelyn jossa luulet minun edustavan toista kantaa kuin sinulla on.
Katsotaan oletko mies vai marjatuokkosen kanniskelija.
Myönnät siis kumminkin että sinua vituttaa todella raskaasti jokin asia.DD
Väittelehän nyt ensin vain itsesi kanssa.Ja kerro sitten kumpi puolesi voitti.DDDDDDDDDDDDDD
HHHOOHOOHOHOOHOHOHOOHOHOHOOOOOOOOOOO!!!
HUUTONAURUA KIERISKELYÄ PIERESKELYÄ
URPO VÄITTELEE ITSENSÄ KANSSA
AAAAAAAAAHHHHHHHHHHHAAAAHHHAHHHHAHHHHHHAHHHHHHAAAAAAAA!!!!
lentää se, joka hyppää porukasta pisimmälle tasajalkaa.
Ensinnäkin missähän kohtaa tuo myöntö tapahtui ja toisekseen väistit väittelyn.
Sinut siirrettiin juuri pihan perälle ämpärissä.
Olet krooninen valehtelija ja kompetenssisi ei riitä kinasteluun.
Mitähän teet ylipäänsä nettipalstalla?
Onanoit itseksesi kun luet omia kirjoituksiasi joita muut eivät ymmärrä?
HUUTONAURUA!!!!
HAOHHOHHOHAOAOAOAHOHHOHOHOHOOOOO!!!
Surkimusten lajeja on monia.
Sinä edustat yhtä niistä.
Tyhjän jauhajia.
Voit siirtyä Muumi palstalle takaisin.
Mikä sinua nyt taas noin kovasti vituttaa?
Kantaja vain naurattaa.
Koska aloitat väittelyn?
HOHHOHHOOO!!
Et koskaan koska tiedät saavasi keskelle pattia.
Mutta jatkat vaan tuolla tyylillä koska se sopii älykkyydellesi.
Väistellen asiaa ja paskaa puhuen.
Tyypillinen vasuri.
Perit juuri marjatuokkonen kainalossa tivolimestarin ropellihatun.
Tosin entinen tivolimestari sentään yritti.
Sinusta ei voi sanoa samaa.
Siksi olet niin helppo tuupittava.
Mikä sinua nyt taas noin kovasti harmittaa?DDDDD
Tiedoksesi vain että pelkästään pikkulapset hiekkalaatikolla väittelevät joskus.
Ei aikuiset fiksut ihmiset väittele lainkaan keskenään.
Tosin en ole kyllä lainkaan varma siitä että oletko sinä aikinen ihminen.Sen kumminkin jo tiedän aivan varmasti että fiksu nyt kumminkaan et ole.
Pikemminkin tyhmä olisi kohdallasi sopivampi ilmaisu.
Kommunismissa väittely onkin kielletty.
Demokratioissa väitellään vapaasti.
Väittelemättömyyteen voi olla syynä kykenemättömyys.
Kun sinä väistät väittelyä niin väittelemättömyyteesi on vain yksi syy.
Edellinen.
Miksi kirjoittelet tänne jos väistät väittelyä?
Logiikkasi ei aukene.
Aikinen ihminen en todellakaan ilmeisesti ole.
Aikuinen kyllä.
Asia on niin että skidit huutavat jäätyään alakynteen että "TYHMÄ, TYHMÄ, TYHMÄ"!
HAHHAHHAHHHAAA!!!!!!
JA PÄÄLLE PASKAHOUSU PELKURILLE VIELÄ TARJOILEN HUUTONAURUT!!!!!!
Huudat paljon mutta erimielisten väittelyä vältät.
Häviön pelossa.
Äitiskö sano?
Tämähän on keskustelupalsta.Eikä mikään väittelypalsta.
Painu hiekkalaatikolle väittelemään pikkukakaroiden kanssa jos haluat nyt ihan väkisin väitellä joidenkin kanssa.
Mutta varo nyt kumminkin ettet saa noilta pikkukakaroilta turpaasi.DDDDD
HOHHOHHOOOO!!!!
Pysyt vaan hissun kissun juuri sen mittaisena kuin olet.
Kommunismi aiheuttaa normaaleissa ihmisissä aina inhon tilan.
Siitä seuraa väistämättä väittely jos KOMMUNISTI sattuu vastapeluriksi.
Piruako kanssani muuten oikein VÄITÄT!
Ensin alat väittelemään ja kun alakynsi häämöttää niin alat parkumaan että KESKUSTELUA EIKÄ
VÄITTELYÄ BUHUU!!!!
PÖH!
Kovin oli eväät sinulla kevyet.
Uhoa piisaa mutta siihen se sitten lopahtaakin.