Kampa ja luuttu

Olisiko joku parturi-kampaaja niin ystävällinen, että kertoisi paljonko kannattaa maksaa kampaamon siivouksesta? Kyselin vähnän siivoushinnoista, ja oli aika laaja skaala 30-90€/h tai sitten kerta siivous 150€. Minulla on vain 30neliön toimitila ja pieni keittiö ja wc jotka haluaisin siivottavan parin viikon välein. Toki työ tehdään varhain aamusta tai illalla. Olen Oulun naapurikunnassa.
5316
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eiks tollasen tilan itse sutase puhtaaksi 10 minuutissa? Kannattaako alkaa siitä maksamaan ulkopuoliselle?

Äänestä

Toinen parturi voi hinta haarukkaa sanoa, mutta ei se välttämättä pidä sinun tapauksessa paikkaansa.
Hintaan vaikuttaa laatutaso? haluatko, että onko siivouksen jälkeen paikat viimeisen päälle puhtaat? vai haittaako jos hiuksia/pölyä löytyy jostain?

ko. tilan siivousaika menee haarukkaan 20-40 min.
Jos et löydä omalta paikkakunnalta siivousyritystä niin kalliiksi tulee esim. Oulusta lähteä käymään. Kilometrit jo kustantaa enemmän kuin itse siivous kuukaudessa.

Äänestä
  • olet? Mistä niitä taikasauvoja saa, jolla pyyhkäset kyseisen tilan siistiksi puolessa tunnissa? Siis ihan oikeesti, ne pullot,purkit,kammat,harjat,lattiat,tiskit,hyllyt,myyntipöytä,peilit,ym tahrat...

    Äänestä

siivouksen teettää toisella niin järkevän lopputuloksen saavuttamiseksi siivoojan pitäisi käydä kaksi kertaa viikossa.

Jotta liiketilasi on siinä kunnossa että kehtaat sinne ottaa asiakkaita, joudut joka tapauksessa (oli sinulla siivoojaa tai ei) jokaisen asiakkaan jälkeen lastalla puhdistamaan lattialta hiukset, pahimpaan kura-aikaan imuroimaan kynnysmaton sekä luuttuamaan lattian päivittäin. Lisäksi tiskit ja kampauspöydät pitää pyyhkiä päivittäin. Vessakin pitää puhdistaa monta kertaa viikossa jos sinne asiakkaatkin menee.

Eli hoida homma itse.

Äänestä
  • No huhhuh, minulla on yksi kampaamo siivottavana, jossa käyn kaksi kertaa kk. Tuohon kyseiseen aikaan en ehdi siivota edes keittiötä, astioita on tiskattavana montamonta mukia. Itse liiketilan siivous vie noin 1-2 tuntia edellyttäen, miten tarkkaan pyyhin/pesen sälekaihtimet (on yksilasisetikkunat)ja lattiaa ei varmaan pestä valillä. Ja se hyllyjen pyyhkiminen on aikaaviepää hommaa..... se hiuskiinne ja hiukset. Miksihän niiden hyllyjen pitää olla mustia?

    Meillä on sopimus 3h/käynti. Tunnustan, että menee yli. Ja kun se on aina iltatyönä niin maksaahan se vähän enemmän kuin kotisiivous

    Tosin kuulin toiselta yrittäjältä, että hän oli tehnyt "huonon" sopimuksen vähän isommasta kampaamon siivouksesta 150€+alv 22%/krt

    Minulla on sitten paljon huonompi. Soittele yksityiset kotisiivojat, varmasti saat halvemmalla kuin isosta firmasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hiusletti kirjoitti:

Olisiko joku parturi-kampaaja niin ystävällinen, että kertoisi paljonko kannattaa maksaa kampaamon siivouksesta? Kyselin vähnän siivoushinnoista, ja oli aika laaja skaala 30-90€/h tai sitten kerta siivous 150€. Minulla on vain 30neliön toimitila ja pieni keittiö ja wc jotka haluaisin siivottavan parin viikon välein. Toki työ tehdään varhain aamusta tai illalla. Olen Oulun naapurikunnassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu