huonokuntoiset kurkut

kaupoissa

Kun kaupoista ostaa suomalaisen kurkun, se on yleensä sisältä jo kellertävä. Miksi?
Lauantaina ostin Kannelmäen Prismasta suomalaisen kurkun ja huonolaatuiset kurkut ovat myös aina Alepassa. Se harmittaa kovin, koska on tehty turhaosto ja rahat mennyt hukkaan.

Sisältä kellertävä kurkku on jo pilaantunut ja pilaantumassa eikä sillä ole lainkaan sitä ihanaa kurkun tuoksua kun siitä leikkää viipaleita, ja ei ilmestyy vesipisaroita sen pinnalle.

Johtuuko se siitä, että yksi kurkun tuottaja on monopoliasemassa ja sen takia heittää markkinoille mitä sattuu.

4

1203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valita kauppaan

      Johtuu siitä, että kauppaan tilataan kurkkuja enemmän kun kaupaksi menee. Seisovat siellä liikaa, tai sitten säilytetään liian kylmässä.

      • mieltä. Kauppaan tilaaan liikaa (voittojen toivossa tms) herkästi pilaantuvia tuotteita ja lopputulos on tässä. Äänestä sanallisesti ja jaloillasi =).


      • Minni222
        bohemia1 kirjoitti:

        mieltä. Kauppaan tilaaan liikaa (voittojen toivossa tms) herkästi pilaantuvia tuotteita ja lopputulos on tässä. Äänestä sanallisesti ja jaloillasi =).

        Olen äänestänyt jo ja en osta S-ryhmästä vihanneksia, kun ne lähes poikkeuksetta on karvaita, kitkeriä ja muuten vaan makunsa menettäneitä jo kaupasta kotiin tuotaessa - ihmeellistä, että s-ryhmältä ei löydy samaa asiantuntemusta ja oikeaa säilytystä vihanneksille, kun samankin tuottajan salaatit on jo aikansa eläneitä kaupassa kun taas k-ryhmän salaateissa tuntee sen rapeuden, raikkauden ja tuoreuden joka niissä on pellolta poimittaessa. :-)


      • Jep!!

        Kaupan täytyy tilata tavaraa mututuntumalla JOS ei tavaraa EI asiakkaita.. Ja kyllä tavara menee pilalle jos ei mene kaupaksi.

        Eikä kaupoilla ole maistajia mikä takaisi maun :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3315
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2508
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      2435
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1933
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1830
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1169
    Aihe