Eilinen MOT-ohjelma paljasti Valion neuvostomeiningin ja totuus tuli julki. Tähän astikin on ärsyttänyt heidän "markkinointinsa" niin paljon, että olen kostoksi ostanut ruotsalaista maitoa ja nyt tämän viimeisimmän jälkeen kaikki Valion tuotteet ovat boikotissa.
Aivan törkeä valehtelu julkisuudessa on anteeksiantamatonta. Se ei palvele kenenkään etua, vähiten suomalaisten maidontuottajien.
Tälläkin palstalla on nähtävissä, millaisia suomalaiset ovat, ylimielisiä mitättömiä rasisteja - työllistän mieluummin ruotsalaisen!
Aivan törkeä valehtelu julkisuudessa on anteeksiantamatonta. Se ei palvele kenenkään etua, vähiten suomalaisten maidontuottajien.
Tälläkin palstalla on nähtävissä, millaisia suomalaiset ovat, ylimielisiä mitättömiä rasisteja - työllistän mieluummin ruotsalaisen!
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kepulien lypsyvasikka.
Valio on aikojen alusta ollu kepulaisten ja valtiovallan erityisessä suojeluksessa.
Valiolla työskentelee puoluepolitiikkaan kuulumattomia tuhansia tavallisia ihmisiä, joiden perheen tulot ja hyvinvointi ovat Valiolla tehdystä työstä.
Kuinka yksinkertaisesti ajattelevia täällä suomessa riittääkään. Jos Vanhanen tekee kerrankin järkitempauksen, niin sekin nähdään vääränä, vaikka tämä tukee suomalaista firmaa.
Eikös viimeaikoina ole kohu ollut juuri siitä, kun suomalaisyrityksiä ei saada pidettyä maassa? Haluatteko olla osaltaan viemässä suomesta maatalouden ja kymmenet tuhannet työpaikat ? Eihän tuollaisilla tyypeillä voi kovin hyvin olla palikat kohdillaan.
Käyttäkääpä älyä. Minulla sitä on testeissäkin todettuna ja käytän sitä.
Eihän se ymmärrä edes erota.
Matti Vanhanen heittäytyi ilmakuivatuksi Silvio Berlusconi kinkuksi !
http://areena.yle.fi/video/895855
Että tämmöinen pm meillä on.
Mikä se mato oli pojan haaroissa ?
Tue suomalaista Valioa taikka tue Arla, ArlaIngmannia, niin saat suomeen Arla-liigan, tuon sairaalla dumppauksella vouhottavan Tanskalais-Ruotsalaisen jättiläisen.
Suomessa riittää tyhmiä Valion pilkkaajia. Onneksi moni ajattelee järjellä ja miettien, että eiköhän maitorahojenkin kuulu jäädä kokonaisuudessaan velkaiseen köyhään Suomeen, kuten tuhannet työpaiktakin.
Tämä on fakta: Jos tuet Arlaa, niin Arla tuo entistä enemmän maitoa tänne ja tarviiko olla mielikuvitusta, että tietää mihin se johtaa ?
huolettanut kun ovat lahjoittaneet valtion omaisuuden ulkomaille. Kemira Grow How:n lahjoittaminen norskeille oli Kokoomuksen bravuuri. Todellinen kykypuolue jonka takia meillä on norskien hinnat ruuassa.
Eikös ole jännä juttu, että Arla myy juustoa suomeen 4,68 € kg ja Valio myy juustoa ulos 2,29€ kg. Jompi kumpi firma tekee persettä.
Kaikki firmat myyvät tuotteita ulos halvalla ja ostavat ulkoa halavalla ja hintojen ristiriita näkyy kaikissa firmoissa. Nuo asiat menevät ristiin siellä sun täällä. Turha tuostakin on Valioa nähdä ristiriitaisena. Se on osa tuota kansainvälistä kauppaa. Yrittäkäähän jo älytä.
Suosikaa suomalaisia tuotteita ja firmoja niin tuette suomalaisa työpaikkoja. Ei siinä sen kummempaa. Jos tuette Arlaa, niin se kyllä kuskaa dumpatun vinon ylituotanto toimintansa ja tuotteensa tänne.
Loppuun sanon tämän: Suomi on vaarassa jo muutenkin. Jos maassa on niin idioottisakkia, etteivät ymmärrä kotimaisia tuotteita suosia, vaikka ne ovat yhtä laadukkaita ja hyviä tai parempia kuin ulkolaiset, niin kuoppaa kaivetaan itselleen vaan.
Myös tuo maahanmuuttopolitiika on juuri sitä kuopan kaivamista omille työttömille. Harmaata työtä tullaan muualta tekemään, soisiaaliavuilla elämään, rikoksia tekemään. Tämä maa ei kestä tällä tavalla pitkään.
Suosikaa suomalaista ja suomalaisuutta siis.
Arla kyllä maitonsa suomessa ja suomalaisesta lehmästä pastöroi, eikä ulkolaisesta lehmästä.
http://www.arlaingman.fi/fi/Yhteydenotto/Usein_kysytyt_kysymykset/
Arla tuo ArlaIngmannin myötävaikutuksella maitoa tietenkin nyt enemmän ja enemmän. Hupaisaa, että joku väittää muuta. Eiköhän tuo fuusionimi kerro kaiken. Arla tuo nyt jo kymmeniä miljoonia litroja suomeen maitoa, että turha täällä on höpöttää aivan mitä sattuu.
Onko sellaista enää kuin suomalainen Ingmann. On se vielä 57%:sti kotimainen, kun Valio on 99%:sti että repikääpä siitä faktaa hihhulivalehtelijat.
ja voithan toki työllistää, kunhan menet ensin töihin.
"kaikki Valion tuotteet ovat boikotissa."
Taidat boikotoida myös omaa työtäsi, hehe.
Valion jäätelöt Nesle by kotimaa ?
http://www.nestle-nordic.com/corporate/fi/tuotteet/
Jos kotimaasta saisi Valion juustoja tuohon hintaan tai edes alta kympin kilo, niin kyllä kelpaisi, mutta kun ei tahdo löytyä kuin jotain halvimpia edameita alta kympin kilo!
Jos haluat tukea Suomalaista tuotantoa, osta se tuote missä on joutsenmerkki. Firman nimi ei aina kerro kaikkea.
Ei aikuisen ihmisen tarvitse maitoa juoda!
Juustoilla voi joskus herkutella ja piimä pitää mahan kunnossa, mutta puhdasta maitoa ei tarvita mihinkään.
vain vajaaälyiset juovat piimää...
ooks ihan täyspäinen..