Omalla pihalla olen alkanut pitää kompostia pystyssä. Kompostiin laitan keittiön biojätteiden (kuoret, vanhat ruuat, huonot salaatit ym.) lisäksi välillä esim. kasveista varisseita lehtiä, leikattuja oksia ym.
Näiden jätteiden päälle heitän muistaakseni biolan komposti ja huussikuiviketta.
Mihin tälläinen kompostimulta soveltuu?
Voiko tässä mullassa menestyä yrtit, vihannekset, juurekset ja hedelmät siemenestä lähtien?
Sitten lannoitteista.
Mitä lannoitetta voi käyttää syötäville kasveille?
Käykö lanta, kanankakka, oma pissa, ravinnepuikot ja kaikenmaailman ravinnelitkut?
Mitä seuraa, jos syö kasveja, joiden kasvatuksessa on käytetty sopimatonta lannoitetta?
Mullasta ja lannoitteista.
1
837
Vastaukset
Oletan, että sinulla on ns. lämpökompostori?
Siemenkylvöt eivät oikein tahdo menestyä kompostimullassa. Lisäksi saat helposti (jos idätät esim. tomaatteja ensin sisätiloissa) pikkukärpäsiä ja/tai kastematoja jne. taimipurkkeihisi. Ainoastaan jos olet 100% varma että kompostorin lämpötila on ollut KOKO prosessin ajan tarpeeksi kuuma, vältyt näiltä harmeilta. Silloin voit kokeilla mitä taimet tykkäävät. Yleensä kompostista saatava multa ei kuitenkaan ole loppuun asti kypsää (= palanutta) ja siinä piilee taimipoltteen vaara.
Komposti on toisaalta köyhää ja toisaalta rikasta. Parasta se on sekoitettuna eloperäiseen multaan/ maahan/ kanankakkaan tms. Myös ph on huomioitava ruukkukasvatuksessa. Ihan suoraan sellaisenaan se ei ehkä sovellu, koska ravintoarvot riippuvat kompostoiduista tuotteista, eli ovat aina erilaisia. Kompostin ph on hyvin palaneena aina hapanta, joten kalkin lisäystä kasvualustaan ei sovi unohtaa.
Syötäville kasveille voit käyttää melkein mitä tahansa kaupasta ostettavaa lannoitetta. Edullisin lienee veteen sekoitettava ns. vaaleanpunainen. Itse käytän kanankakkaa. Jos käytät tuoretta kanankakkaa ja/tai lantaa, sekin on kompostoitava ensin, muuten se on liian raakaa ja polttaa kasvisi.
Oma pissa on parasta käyttää joko kompostin kautta tai laimentaa ja kastella sillä esim koristekasveja. Ureassa on runsaasti typpeä, joka kiihdyttää lehtien kasvua kukinnon kustannuksella. Harkiten siis!
Ainoastaan ihmisen uloste on sellaista, jota ei koskaan kannata käyttää syötäville kasveille, ei edes kompostin kautta. Emme elä enää pula-aikaa ja nykytutkimusten valossa ihmisen uloste sisältää raskasmetalleja ja muita haitallisia aineita, jotka kyllä saattavat kulkeutua syötävien kasvien kautta takaisin ihmiseen. Mutta kompostoituna (toisessa kompostissa) se käy oikein mainiosti koristekasveille, esim. aidanteille.
Satunninen altistus kasviksille, jotka ovat saaneet "vaarallista" lannoitetta, ei haittaa. Luulempa että vasta jatkuva vuosien käyttö ko. kasviksia, alkaa vaikuttamaan vahingollisesti elimistössä. Kaupalliset lannoitteet ovat turvallisia ja kompostoidut lannat, paitsi se ihmisen.
Muistathan, ettei kukaan laita vahingossa kompostoriisi tuhkaa tai tupakantumppeja. Tuhka pysäyttää pieneliöiden toiminnan (emäksisyys) ja seos ei maadu, vaan mätänee ja tumpeista irtoaa kyllä vaarallisia yhdisteitä loputtomiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 373562
- 981721
- 1361605
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa461545- 911310
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo301246MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil2841140- 571135
Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1251010Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa2711001