Hei, lueskelin tossa uutta testamenttia (ekaa kertaa) ja tossa kun jeesus mainitsi että joka haluaa häntä seurata ottakoon ristinsä. Oon aina käsittäny että eihä se ristikaulassa nyt tarkota mitää... ku nii monella on se vaikka ne ei oikeesti usko edes jumalaan/jeesukseen. Onko siis pidettävä ristiä mukanaan jos jeesusta haluaa seurata? Ja jos on voiko joku kertoa mistä saa semmoisen perus ristin en tarvitse mitään kullasta tehtyä kovis bling blingiä.
Risti.
ferwrgrgergrrgrg
13234
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kuvainnollisesti risti. Risti kuvaa mm. yhtymäkohtaa(poikki ja pystyviiva) jossa jumaluus ja ihminen voivat kohdata, siis taas kuvainnollisesti ristikuviossa, mutta mielen tiloissa.
kasteessa ihmiselle pappi piirtää ristin otsaan ja rintaan. Niitä ristejä kannetaan läpi elämänsä, ja niitä ristejä tarkoitetaan tuossa :) vaikkei niitä aina näe tai tunne, siellä ne pysyy, ja kantaa aina Jumalan valtakuntaan asti...
§ Älä tee itsellesi jumalankuvaa äläkä mitään kuvaa, älä niistä, jotka ovat ylhäällä taivaassa, älä niistä, jotka ovat alhaalla maan päällä, äläkä niistä, jotka ovat vesissä maan alla. Älä kumarra niitä äläkä palvele niitä. Sillä minä, Herra, sinun Jumalasi, olen kiivas Jumala, joka kostan isien pahat teot lapsille kolmanteen ja neljänteen polveen, niille, jotka minua vihaavat; mutta teen laupeuden tuhansille, jotka minua rakastavat ja pitävät minun käskyni.
Ilmestyskirja: 13:14 Ja se villitsee maan päällä asuvaiset niillä ihmeillä, joita sen sallittiin tehdä pedon nähden; se yllyttää maan päällä asuvaiset tekemään sen pedon kuvan, jossa oli miekanhaava ja joka virkosi.
"jossa oli miekanhaava ja joka virkosi" on Jeesus ristillä.
risti, eikä papinpiirroksetkaan ole mitään ritinkantamisen merkkejä. Vaan se on:
" jotka ovat Kristuksen Jeesuksen omat, ovat ristiinnaulinneet lihansa himoineen ja haluineen."
(Gal 5:16) Minä sanon: vaeltakaa Hengessä, niin ette lihan himoa täytä.
(Gal 5:17) Sillä liha himoitsee Henkeä vastaan, ja Henki lihaa vastaan; nämä ovat nimittäin toisiansa vastaan, niin että te ette tee sitä, mitä tahdotte.
(Gal 5:18) Mutta jos te olette Hengen kuljetettavina, niin ette ole lain alla.
(Gal 5:19) Mutta lihan teot ovat ilmeiset, ja ne ovat: haureus, saastaisuus, irstaus,
(Gal 5:20) epäjumalanpalvelus, noituus, vihamielisyys, riita, kateellisuus, vihat, juonet, eriseurat, lahkot,
(Gal 5:21) kateus, juomingit, mässäykset ja muut senkaltaiset, joista teille edeltäpäin sanon, niinkuin jo ennenkin olen sanonut, että ne, jotka semmoista harjoittavat, eivät peri Jumalan valtakuntaa.
(Gal 5:22) Mutta Hengen hedelmä on rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys, ystävällisyys, hyvyys, uskollisuus, sävyisyys, itsensähillitseminen.
(Gal 5:23) Sellaista vastaan ei ole laki.
(Gal 5:24) Ja ne, jotka ovat Kristuksen Jeesuksen omat, ovat ristiinnaulinneet lihansa himoineen ja haluineen.
(Gal 5:25) Jos me Hengessä elämme, niin myös Hengessä vaeltakaamme.
Roomalaiskirje:
6:6 kun tiedämme sen, että meidän vanha ihmisemme on hänen kanssaan ristiinnaulittu, että synnin ruumis kukistettaisiin, niin ettemme enää syntiä palvelisi;
1:18 Sillä sana rististä on hullutus niille, jotka kadotukseen joutuvat, mutta meille, jotka pelastumme, se on Jumalan voima.
1:23 me taas saarnaamme ristiinnaulittua Kristusta, joka on juutalaisille pahennus ja pakanoille hullutus,
2:2 Sillä minä olin päättänyt olla teidän tykönänne tuntematta mitään muuta paitsi Jeesuksen Kristuksen, ja hänet ristiinnaulittuna.
5:24 Ja ne, jotka ovat Kristuksen Jeesuksen omat, ovat ristiinnaulinneet lihansa himoineen ja haluineen.
Katsele http://tv7.fi/nettv/;jsessionid=254BE92BAFBC4EB7102B1F5676EFC6C1
2 Pietarin kirje 3:14 Sentähden, rakkaani, pyrkikää tätä odottaessanne siihen, että teidät havaittaisiin tahrattomiksi ja nuhteettomiksi, rauhassa, hänen edessänsä;
15 ja lukekaa meidän Herramme pitkämielisyys pelastukseksi, josta myös meidän rakas veljemme Paavali hänelle annetun viisauden mukaan teille on kirjoittanut;
16 niinkuin hän tekee kaikissa kirjeissään, kun hän niissä puhuu näistä asioista, vaikka niissä tosin on yhtä ja toista vaikeatajuista,
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
jota tietämättömät ja vakaantumattomat vääntävät kieroon niinkuin muitakin kirjoituksia, omaksi kadotuksekseen.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Paavalin kirjeet ja osa raamattu on väärennetty.
ja : Koska hänen jumalallinen voimansa on lahjoittanut meille kaiken, mikä elämään ja jumalisuuteen tarvitaan, hänen tuntemisensa kautta, joka on kutsunut meidät kirkkaudellaan ja täydellisyydellään,
joiden kautta hän on lahjoittanut meille kalliit ja mitä suurimmat lupaukset, että te niiden kautta tulisitte jumalallisesta luonnosta osallisiksi ja pelastuisitte siitä turmeluksesta, joka maailmassa himojen tähden vallitsee,
(Näin apostoli Pietari asian ilmasee -->> 2Pe 1:3-4)
Elävä yhteys - Jeesus kastaa Pyhällä Hengellä
http://tv7.fi/vod/player.html?file=elava_yhteys-064-w.MP4&dir=elava_yhteys
on muutakin kuin saarnaamista.http://www.youtube.com/watch?v=5dHTr3QqluE&feature=related
on enemmänkin ivaa kuin ristin kantamista.
Juha Ketola jututtaa Hannu-Heikki Hyppöstä maailman menosta. Missä on järki ja missä rajat?
http://tv7.fi/vod/player.html?file=elava_yhteys-101-w.MP4&dir=elava_yhteys
Elävä yhteys
Kyllä niitä papin piirtämiä ristejä kannetaan koko elämän läpi muistutuksena kasteesta, Kristuksesta ja Jumalan armosta. Ne ristit ovat merkkeinä ""pelastetuista"". Kyllä ainakin minulla ne ovat suuressa arvossa, ja eihän pappi niitä kuin PYHÄ HENKI ne ristit piirtää...
"pelastuksen" merkki. Kunhan vain ei olisi hurri kunkku eesikin pojan evankeliumista. Ellet anna kastaa itseäsi pää jää pölkyn viereen. Ajatella ruotsalaiset orjuuttivat meitä yli 700 vuotta. YÖK.
Herran kiittämistä ja kunnioittamista Jeesuksen nimessä.
on ehtoollisen jakamista yhdessä läheisten kanssa.http://www.youtube.com/watch?v=ExafkzpJdTg&playnext_from=TL&videos=L6XMKo8HcJU&feature=rec-LGOU
sillä se on Isän Jumalan tahto Jeesuksessa Pyhässä Hengessä. Ristin ottaminen on kaiken Isän Jumalan tahdon tekemistä ja hengellisten asioiden tekemistä, kuten kiittämistä ja ylistämistä, sillä Herra asuu kansansa kiitoksen keskellä. Jumalan palveleminen on myös orpojen ja leskien muistamista ahdistuksissaan ja muutoinkin vähäosaisten auttamista, riippuu siitä armolahjasta ja tehtävästä ja palvelualttiudesta, mikä uskossa vaikuttaa rakkauden kautta lähimmäisiin, sillä erilaiset ovat armoitukset ja Jumalan johdatukset.