Oli viikko Pohjois-karjalassa 15.4. kirjoitus työmarkkinatuki rikkoo ihmisoikeuksia ja aktivointiraha vähentään toimeentulotukea. siinä työllistyy sosiaalitantat, kela jne. työttömien juoksuttaminen luukulta luukulle. Kyllä tämä vituttaa tälläinen rahan kierrätys toisesta päästä otetaan ja annetaan. ja palkkatuki työhön palkattu työtön vähentään asumistukea tai loppuu kokonaan kun palkkatuki työ loppuu siinäpä alkaa sitten tulojen lasku ja viranomaiselle toimittaminen lippusia ja lappusia tuloistaan ja samalla tavalla sossulle eihän palkkatukilaisen työttömän palkka ole kuin sitä olematonta orjapalkkaa 760-800 kk siitä viedään kaikki ja loppujen lopuksi on tulos täysi nolla.palkkatuki hommalla työttömälle voi jäädä paljon vähemmän käteen kun tosi pakkomenot vähennetään näitä ovat vuokrat matkakustannukset joita ei tuloissa oteta huomioon. ja veronpalautukset on toimeentulo lasennassa täyttä tuloa, sillä työtön ei syö joulumuonaa ja kinkkua ollenkaan. Tällä aktivointirahalla eli noin 95 euroa siitäkin menee vero 20% ei jää kuin 70 työttömän persiään tulot ovat täysin lumetta ja työttömiä siinä vaan petkutetaan ja tiedossa on lisää työttömyysturvalakiin muutoksia ja on menossa entistä monimutkaiseksi 1.5.2010 alkaen. siinä vaan työttömän nöyrytys jatkuu viranomaisten potkaisemana ja kuka on kuntouttavalla työtoiminnalla niin ihmisarvo viedään pois ja holhotaan kuin mielisairasta eli poissa oloon hyväksyttävä syy esim paskalla ja kusella käyminen olisi hyvä merkitä työssä olo listaan kun tulee 9 euron raha työtoimintapäiviltä.
Puhut totta Soile Syrjäläinen
rahoja siirretään
34800
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
ja lippujen luvattu maa- luukutussysteemi leimajärjestelyineen toimii tai pikemminkin on toimimatta ja ihmiset jouksevat anelemassa armopaloja sieltä sun täältä. Katsotaan vuosikymmenen päästä onko meillä enää ollenkaan sosiaaoliturvaa jäljellä - epäilempä vain! Aktivointi ja muut tekokurssitemput saatikka nuorten ihmisten eläkkeellesiirtämiskikkailut kaunistavat lähinnä työttömyystilastoja. Ei siinä juuri ihmisarvot ole kyseessä!
Kansalaispalkka on sama kuin lakisääteinen perusturva ihmiselle jolla ei mitään muuta ole, tänä päivänä sen arvoksi voisi määritellä vaikkapa 800,00€/kk.si. Vaalit ovat vuodenpäästä ja ajankohtainen esille otto asiaan. Miksi luvataan, mutta se unohdetaan hetimiten? Kansalaispalkan käyttöönotto selkeyttää sosiaalialan niin perusteellisesti, että syntyy tyhjiö akateemisesti koulutettujen ihmisten työsaralle. Sosiaalivirastot ja kela mukaan lukien joutuisi saneeraamaan työtekijöitään ulos, eli ulkoisiin hommiin, tästä olisi se hyväpuoli, että ennustettu työvoimapula saisi työntekijöitä käyttöönsä, samalla säästyisi tuottamaton pääoma muihin tärkeisiin sijoituskohteisiin. Samalla politiikansaralla otettaisiin maalaisjärki käteen ja yksinkertaistetaan muutkin samansuuntaiset asiat ja palataan maanpinnalle niin, että jokaisen normaalisti koulutetun ihmisen on mahdollista ymmärtää missä mennään ja missä maa makaa. Kansalaispalkkaan palatakseni, siihen voi liittää myös lisäansiomahdollisuuden, eli ansaita lisärahaa määrätynsuuruisena ilman ilmoitusvelvollisuutta. Kansalaispalkalla elävä on paikallisesti arvokas, koska hän hyödyntää liike-elämää myös saaduilla lisä liksoilla, mikä sen parempaa jos ihminen pystyy investoimaan elämisenlaatuunsa muutakin, kuin sen ruokatarpeen.
Selvästi näkee tämän kaikki että ketjun aloittaja on lisäkoulutuksen tarpeessa, sillä hänellä ei ole tarpeeksi omaksuttua tietoa tytöttömuusturvalaista, sosiaaliavustuksista eikä paljon muustakaan lukuun ottaen tuon väärinkirjoitustaidon!
Tuo henkilö tulisi passittaa mitä pikimmin kurssille, jossa opetetaan äidinkeiltä ja oikeinkirjoitusta!
Tuon äidinkelikurssin jälkeen henkilö tulisi ohjata vaikka Pankakosken työkaareen, opettelemaan sosiaalisia taitoja, jotka häneltä myös tuntuu uupuvan!
Miten olisi kirjoitus ja esiintymistaitojen kurssi ? ATK taidot ja kirjoittaminen haltuun 8euroa päivä !
Todella hyvä ajatus sillä näköjään se olisi Lieksassa monelle tarpeen, jopa joillekkin entisille valtuutetuillekkin!
Sosiaalitaitokurssi jossa oppii tervehtimään toista ihmistä ja niiaminen oli ennen vanhaa hyvä tapa kunnioittaa toista
oppimaan sosiaalisiataitoja ja tutustua juoppotyöttömiin. Normaali ihmisiä siellä ei ole vaan käsikärry porukkaa
Miten olisi Lieksassa lisätä työalkeet paikkoja, Pankakosken työkaaressa on työalkeet, ne hoidetaan palkkatuella, joka osaa tehdä työsuhteista työtä. työelämävalmennus paikka. ja Typin antama kuntouttava työtoiminta jossa opitaan työalkeet siitä huonoimasta päästä
esitys. Teillä kaikilla on edessänne oikeinkirjoitustyökalut, miksi te kirjoitatte väärin ja vieläpä kurssia toisille esittävä on yhtä tietämätön työkaluista jolla voi loistaa palstoilla.
Eikö pitkäaikaistyötön voi enää valita omia ystäviään, että pitää opetella sosaalitaidot mieli ja juoppojen seurassa siinäpä sitä oppii sitten itsekin viinaa juomaa
Miten olisi jos alussa kaikille sitten annettaisiin edes se tietopaketti että mitä kurssilla yritetään opettaa !
Minun tapaukseni on juuri sellainen mistä Syrjäläinen kirjoittaa. Toinen käsi antaa ja toinen ottaa. Ei järkeä valtionkoneiston päätöksissä.
siellä perkele työtön pannaa pyllistelemään uimahalliin ja tutustumaan Lieksan käpykylä maisemiin, ei ole tarkoitus työllistää työttömiä. Etelä-Suomessa olisi kurssi jossa työtön pantiin opettelemaan liikennesääntöjä polkupyörällä. Tietopaketti kurssi sisältää vaan työttömän nöyrytystä kyykytystä jossa harakin nauraa
Ei ole halppoa kellään. Olla palloteltavana typin, kelan ja soskun välillä. Huh hellettä ja kuittien perkkuuta jatkuvasti. Työllistymistä kyllä kannatan vaikkei mitään siitä ilosta maksettaisikaan.
Töihin tai opiskelemaan pummit ammattia! Yhteiskunta tarvitsee työntekijöitä, eikä fitun luusereita.
Minusta ei ole olemassa luusereita. Jokainen yrittää parhaansa mukaan. Köyhyys synnyttää katkeruutta ja syrjään vetäytymistä.
luusereita? Jos näin on, niin 99% Suomalaisista elää luuserin elämää, tähän luetaan kaikki tuensaajat, kuten lapset, vanhukset, sairaat jne. Työttömät ja maanviljelijät, yleensäkin uudet yrittäjät ja muu työtätekevästä kansasta nämä saavat eniten tukea, siis luusereitako hyö?
Toisinaan olen jopa täällä kokenut suoranaista osoittelua nimellä,että olenko koskaan työtä tehnyt. no se siitä.
Mutta kun on joku vaikka maalari joka ei ole ammatiltaan talon maalaaja niin katsokaa vaan nyt Lieksan kaupungin sivustolta esittelyä sisistyspuolelta miten tuetaan ja miten yhteiskunta tukee "maalareita" se on ilmeistä hyvää se on paikallaan mutta jotka toimivat paikallisesti ihmisten hyväksi niin ei kiitoksen sanaa noilta tahoilta.
On ihan nauretavaa erilaiset jopa hyväksytyt eri esim vanhuspoliittiset ohjelmat, joissa todetaan joitakin asioita, esim elinikäinen oppiminen, mutta mitä on käytäntö se on tuulen havinaa.MK
Työttömät tekevät paskaduuneja. työllistämisehto ei kerry paskaduuneilla se on todettu. ja paskaa pitää haistella
Tienvarret pullistelee kaikenlaista roinaa säkillinen vaatteita työttömille käyttöön. on pulloja tupakan tumppeja jne. työttömät voitaisiin työllistää kuntouttavalla työtoiminalla siinä saisi raitista ilmaa ja liikuntaa. olisi sohvan retokaa joita voisi vaikka kunnostaa jos kotoa puuttuu spohva.
Kyseessä on työttömien pahin kyykytyslaitos. Typissä menetät kaiken yksityisyyden, kun sekä sossuvirkailija että typvirkailija kääntävät sinut nurin. Typissä tarjotaan pääasiassa orjatöitä, siis töitä, joista ei makseta palkkaa.
väärinkäyttäjä. Työttömät kuuluvat siihen ryhmään, jotka saavat vähiten yhteiskuntatukea yksilönä, tiesitkö tämän?
tiesittekö että voitte kieltää omien tietojen levittelyn.
Olen aikanaan kannellut oikeuskanslerille koska työ haastattelussa mielesstäni oli Lieksan kaupungissa käytetty menetelmiä ja kysymyksiä, joita ei pidä kysyä ja näin ollen oikeuskansleri huomautti Lieksan kaupunkia asiasta mutta oli merkillistä vääristelyä tuonkin kantelun jälkeen selvitysten osalta ja myöskään maakuntalehti ei asiaa julkaissut vaan STT ja radio kertoi ja karjalanmaa asiasta, ennenkuin itse sain päätöksen ja olin oikeassa vaikka Lieksalla on lakimies käytettävissä.
Kyllä joskun tuo suojelu ja selittely menee pitkälle.MK
Eipä tarvitse erikseen kieltää. Lupa tietojen arkistoimiseen ja mihin ja kelle niitä "levitetään" täytyy kysyä. Kirjallisesti.
Mielenterveystietojen levittäminen ei ole sallitua. Joskus taisi joku nostaa äläkän paiholan reissustaan koska se tuli julkisuuteen, mutta eipä siitä enempää!
Niin typ kuin työ ja elinkeinotoimisto on vaitiolovelvollisia jonkun henkilön mielenterveysongelmista!
Toki mielenterveysongelmia on monenlaisia, on tahallista heittäytymistä huomiota hakien sossun elätiksi ja sitten taas toisenlaista jossa tauti tulee polipa hyyhkinyt miten hyvin tahansa!
Tämän palstan ruikuttajat kuuluu noihin ensimmäisiin!
Kuule työtön kerta valitat, niin painu Rantalan typpiin sinulla ei ole oikeutta työsopimukseen et osaat tehdä työsopimustyötä edes palkkatuella. työharjoittelu on tarpeellista sinulle ihan työalkeista se lähtee saat turpaan jos nalkutat minulle ja häivy saatana typpiin ja pysy siellä
Hyvä kirjoitus oli viikko pohjois-Karjalassa .Itse olen juuri siinä tilanteessa, että työmarkkinatukea ei tipu. On kohtuutonta ja hirveän alentaavaa joutua toisen elätettäväksi. Ihmisarvo menee. Toivottavasti asiaan saadaan piakkoin muutosta.
Miten toimii työttömyyskassat oletteko joutuneet odottelemaan kuinka kauan teille kuuluvia etuisuuksia ja miten olette voineet hoitaa sinä aikana lankeavat laskut?
Miten siis ammattiliitot hoitavat jäsenistön asioita?.MK
Kylläpä niitä vituttaa Typin tanttoja jos valittaa itse työllistyy vievät ihmisarvon työttömältä korjausta tarvitaan että työtönkin olisi ihminen
Joutuvat ulosottoon en kuulu työttömyyskassaan vaan työmarkkinatuki hupsuu
Käsittely kesti viikon ja ennen sitä ajoivat peräkärryllä repullisen riihikuivija seteleitä rapun eteen. Maksoivat laskut, siivosivat mökin ja niistivät nenän. Laittovat puvun päälle ja veivät syömään. Pyysivät soittamaan vaikka keskellä yötä, jos tulee ongelmia. Oikein hyvin.
Valittelivat käsittelyn hitautta johtuen viimeisinä vuosina surkeaan kuntoon päässeen tieverkoston.
Ammattiliitot hoiti tehtävänsä hyvin.
sosiaalialan ihminen ottaa asiaan terävästi kantaa. Olen ihan samaa mieltä hänen kanssaan. Itekin oon kokenut nöyryyttävänä sen. että joudun vaimon elätiksi enkä saanut mistään rahaa. Lakimuutoksia tarvitaan ja pian. Hallitus vaan nyhrää sosiaaliasioiden kanssa, mitään valmista ei näytä tulevan. juuri julkaistun selonteonkin mukaan köyhät vaan köyhtyvät.
Kun työtön on kuntouttavalla työtoiminnalla niin työaikalistat pitää allekirjoittaa työnantajan hyväksymä allekirjoitus että työtunnit on tehty jossa häväistää työtöntä kunnolla ja siinä menee työnantajan aika