Kaikenlainen rukoileminen on turhaa ja hyödytöntä. Kukaan ei kuule rukouksia, saati sitten toteuta rukoilijoiden toiveita. 60 vuoden kokemuksella näin voin sanoa! Ketään ei rukous ole parantanut, maailmaan ei rauhaa ole syntynyt. Ihmisiä tapetaan kuin liukuhihnalla, eläimet rääkätään, luonto tuhotaan, mielenrauha järkkyy miljoonilla ihmisillä, riitely ja kilpailu on jo luonnollinen olotila, muuta ei osata edes kuvitella. Rukoileminen on pakoa todellisuudesta!
ei auta!!!
Nikodeamus Puhdas
3154
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mutta varmaan aika kuluu paremmin rukoillessa, kun tosiasia on sekin että vaikka kaikki lopettaisivat rukoilemisen, ei SODAT vähene, eikä ihmisten välinen yhteisymmärrys muutu sen kummemmaksi.
Muita suosittuja todellisuuden pakokeinoja on alkoholi, huumeet, naiset yms. sellainen joka tuottaa hetken mielihyvää.
Että mitäs helvetin väliä sillä on vaikka välillä vähän rukoiliskin.
Vanhurskaan rukous voi paljon, kun se on harras.
Rukous on kuin lähettäisi paketteja jonnekin kauas. Nimittäin kaikki rukoukset eivät toteudu niinkuin itse toivoisi, tai rukoilijan elinaikana. Kaikkia vastauksia ei itse edes tiedä.
Isoisä rukoili lastenlastensa ja suvun puolesta aina sinne 96-vuoden ikään, kunnes siirtyi ajasta pois. Muistan kuinka hän erityiseti rukoili vaikeassa perhetilanteessa olevien lasten puolesta, että Jumala auttaisi lapsia koulussa ja opiskelussa kaikesta huolimatta. Kaikki lapset (4) ovat suorittaneet erinomaisin arvosanoin yliopistotutkinnot ja yksi on jo tohtori ja toinen aloittaa lisensiaattitutkimusta ja kolmas jatkaa tekniikan ylempiä tutkintoja. Olen nähnyt hänen rukoustensa toteutuvan, mutta hän itse ei ehtinyt niitä nähdä muuta kuin uskonsa silmin. Hän oli harras rukoilija.
Sain käsityksen, ettet oikein tiedä, mitä rukous on. Totta on, että on paljon vääriä käsityksiä, joiden pohjalta tulee kokemus, ettei rukous auta.
Olisi hyvä pysähtyä kysymään, mikä on todella rukouksen olemus. Vasta sen jälkeen ehkä kokemukset muuttuvat.
Lue joitakin ajatuksia rukouksesta:
http://www.nic.fi/~jlindell
esim. kirjoitus "Miksi juuri kristillinen usko ?"/ kohta 4.6
tai "Ajatuksia rukouksesta"