Nordean merkintäoikeudet ja hankintahinta?

Merkitsin Nordeaa merkintäoikeuksilla ja myin loput, koska eivät menneet tasan. Nyt verottaja haluaa tietää merkintäoikeuksien ostohinnan luovutusvoittoveron laskemista varten. Miten voin selvittää sen?
3493
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Nolla se taitaa olla se ostohinta...
Oletko myynyt muutakin viime vuonna? Luovutusvoittohan on verovapaa 1000 euroon asti per vuosi.

Äänestä
  • Korjaus tuohon 1000 euron luovutusvoiton verovapauteen:

    Luovutusvoitto on verovapaa, jos kaiken verovuonna luovutetun omaisuuden luovutushinnat ovat yhteensä enintään 1 000 euroa. (http://www.vero.fi/default.asp?path=5,40,90&article=9146&domain=VERO_MAIN#kaksitoista)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


apinapulassa kirjoitti:

Merkitsin Nordeaa merkintäoikeuksilla ja myin loput, koska eivät menneet tasan. Nyt verottaja haluaa tietää merkintäoikeuksien ostohinnan luovutusvoittoveron laskemista varten. Miten voin selvittää sen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu