Viikko vielä kesken

das rane

Parhaat mahdolliset kevätsäät meillä päin. Kesärenkaat kotteron alle ja silleen. Luulin, että homma oli tehty kunnolla. Ajoin n.30km kun oikealta puolelta alkoi kuulumaan sivuääniä.
Sattui siinä sopivasti olemaan valtatien levähdysalue. Oikean etupyörän kiristys oli jäänyt tekemättä. Levypyöräpultit olivat vielä paikallaan, mutta niistä yhtä saattoi kiristää sormin.

En nyt tiedä olisiko pyörä voinut irrota ja kipata auton. Nyt kun etupenkillä ei ollut matkustajaa, ehkä auto olisi pysynyt tiellä; kolina lisääntynyt ennen pyörän irtomista.
Vaarallista unohtamista kuitenkin. Poliisin sattuessa paikalle, olisin saanut sakon liikenteen vaarantamisesta.

4

808

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • das rane

      Hain auton pois liikkeestä, jolta olin tilannut ruostesuojakäsittelyn. Naapurin äijä kinusi mukaan päästäkseen viinakauppaan samalla.
      Tulomatkalla oli sentään moottoritieosuuskin. Körötettiin kotiin päin yli satasta. Päästiin ok-alueelle, jossa oli rajoitus 40km/h. Silloin tippui oikea etupyörä menopelistä.
      Alkomatkalla ollut kaveri oli jo ottanut sopivasti hörppyjä pullostaan. Eipä tuossa vauhdissa isompia sattunut, se hekotteli. Ehkä tarkistan seuraavan kerran kiekkojen ripustukset, meinasin.

      • kurjuus.fi

        Huonoa huonoa sanoo ostaja. Niin sanoo sanoo ärhäkän mahabakteerin kantajakin. Jostakin sain sellaisen. Tauti vie kaikki voimat. Erilaisia arveluita pahan pöpön lähteestä.

        Kai nämä pese huonosti pestyistä käsistä kulkeutuu vatsaan. Tälläkin yleisen sairaalabakteerin, MSR tai jonkun sellaisen oireet. Oksettaa, pulssi hakkaa, on vaan levättävä.
        Edellisestä vastaavasta taudista on vuosia. Sekin laantui aikanaan. Niin varmaan tämäkin. En tiedä näihin lääkettä, joku syö hiilikapseleita apteekista hankittuina.


      • alikunto män
        kurjuus.fi kirjoitti:

        Huonoa huonoa sanoo ostaja. Niin sanoo sanoo ärhäkän mahabakteerin kantajakin. Jostakin sain sellaisen. Tauti vie kaikki voimat. Erilaisia arveluita pahan pöpön lähteestä.

        Kai nämä pese huonosti pestyistä käsistä kulkeutuu vatsaan. Tälläkin yleisen sairaalabakteerin, MSR tai jonkun sellaisen oireet. Oksettaa, pulssi hakkaa, on vaan levättävä.
        Edellisestä vastaavasta taudista on vuosia. Sekin laantui aikanaan. Niin varmaan tämäkin. En tiedä näihin lääkettä, joku syö hiilikapseleita apteekista hankittuina.

        Miten nuo mahasairaudet kehenkin vaikuttavat. Kuivuminen jatkuu yhä. Ruokahalun palattua, mikään ruoka ei tunnu riittävän. Kuin anorektikko hoipun varhaiseläkeläisen vapaa-aikatoimissani.
        Ennen sairaanhoitajana toiminut nainen moitti, etten mennyt lääkäriin; olisi siten kokeissa selvinnyt mahataudin aiheuttaja.
        Jos kaikki ripulia tai flunssaa sairastavat menisivät terveyskeskuksiin, ne kuormittuisivat entisestään. Nuo paranevat aikanaan.
        Pidin yhden ainoan viikon alaraaja treeneistä vapaata; niin ka, jalat oli jo puuroutumassa lyijyn raskaiksi liikkua. Palasin vanhaan 2x viikossa tapahtuvaan jalkojen voimaharjoitteluun.
        Nyt taas jaksaa ylämäkiäkin polkea vaihteettomalla polkupyörällä. Tuo kunto on hankittava meikän osalta sydänlihaksen liiallista rasitusta välttäen.


    • niin aina

      Se elämässä mukana pysyvän viikko on kesken.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      267
      17512
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      187
      12444
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6202
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      29
      5078
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      73
      5011
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      53
      4158
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      50
      3742
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3692
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      62
      3276
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3149
    Aihe