Kreationismi on vain yksi Ameriikassa keksitty uskontotuote. Siellä kaikenmaailman huijarit kehittelee mitä ihmeellisimpiä uskonnollisia tuotteita, erinäisiin uskonnollisiin markkinarakoihin. Kreationismilla, televangeloimisella ja vastaavilla tehdään siellä miljoonia, itseasiassa jopa miljardeja.
USA on yksi maailman suurimmista tietämättömyyden kehdoista, joten kreationismin menestys siellä ei ihmetytä. Siellä alle puolet aikuisväestöstä ymmärtää maailmasta vähermmän kuin perus suomalainen kuudesluokkalainen.
Ymmärrän toki, että suomessakin tämä kyseinen myyntiartikkeli saa jonkunlaisen marginaalisen kannatuksen, mutta älkää haaveilko kretuliinit, että täällä tästä saa rahasammon kuin korkeintaan pari yksilöä.
Yrittäkää keksiä muuta. Täällä ollaan liian sivistyneitä teille.
USA on yksi maailman suurimmista tietämättömyyden kehdoista, joten kreationismin menestys siellä ei ihmetytä. Siellä alle puolet aikuisväestöstä ymmärtää maailmasta vähermmän kuin perus suomalainen kuudesluokkalainen.
Ymmärrän toki, että suomessakin tämä kyseinen myyntiartikkeli saa jonkunlaisen marginaalisen kannatuksen, mutta älkää haaveilko kretuliinit, että täällä tästä saa rahasammon kuin korkeintaan pari yksilöä.
Yrittäkää keksiä muuta. Täällä ollaan liian sivistyneitä teille.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Itse olen seurannut näitä suomalaisia yrittäjiä. Järjestetään viikon mittainen kokous, kutsutaan sinne joku hieno saarnaaja ja joka ilta pidetään tunnin puhe mitenkä pitää antaa kolehtiin rahaa!
Jos nämä ihmiset oikeasti luottaisivat Jumalaan, he eivät hiiskahtaisikaan koska Jumala hoitaisi ihmiset antamaan kolehtiin rahaa.
Olen suomalainen kraetionisti, enkä ole ansainnut sillä senttiäkään, enkä ole tippaakaan kiinnostunutkaan siitä, voisinko sillä jotain ansaita. Uskon kreationismiin yksinkertaisesti siksi, että se on totuus. Evoluution olen havainnut olevan vain pelkkiä olettamuksia ja uskomuksia, joita ei ole missään todistettu. Uskotellaan vain, että mahdoton muuttuu mahdolliseksi, kun tarpeeksi annetaan aikaa.
Miksi se on totuus?
Vaikka eliöt eivät olisikaan kehittyneet alkeellisimmista muodoista, mikä viittaa siihen, että Jahve on ne tehnyt maan tomusta?
Se tarkennus puuttui avauksesta, että se oli osoitettu teurastajalle eikä lampaille.
Pahoittelut tuosta virheestä.
""Olen suomalainen kraetionisti, enkä ole ansainnut sillä senttiäkään, enkä ole tippaakaan kiinnostunutkaan siitä, voisinko sillä jotain ansaita.""
Sinäpä oletkin maksupuolella, kun ostelet niitä hömppäkirjoja ja käyt niissä uskonvahvistuskokouksissa.
""Uskon kreationismiin yksinkertaisesti siksi, että se on totuus.""
Ehei. Se juuri on olettamus ja uskomus. Siitä nimittäin ei ole lainkaan todisteita ja toisaalta tiedämme sen monella eri tapaa todellisuuden vastaiseksi.
""Evoluution olen havainnut olevan vain pelkkiä olettamuksia ja uskomuksia, joita ei ole missään todistettu.""
LOL. Evoluution todisteet ovat todellisuudessa olemassa. Miten selität esim. hetulavalailta löytyvät rikkonaiset hammaskiillegeenit, jos niiden esi-isillä ei ollut hampaita? Tai miten selität sen, että meillä on kolme rikkinäistä ruskuaista matelijoilla ja linnuilla tuottavaa geeniä, jos emme jaa yhteistä esi-isää niiden kanssa? Miten selität fossiiliaineiston järjestäytyneisyyden miljardien vuosien ajalta evoluutioteorian mukaisesti ja sen, että kaikki elämä jakaa satoja yhteisiä geenejä? Mikä sinulle riittäisi todisteeksi evoluution totuudesta?
""Uskotellaan vain, että mahdoton muuttuu mahdolliseksi, kun tarpeeksi annetaan aikaa.""
Eivät elämä ja ihminen ole mahdottomia: näemmehän jatkuvasti ympärillämme luonnonlakien mukaan toimivaa elämää ja itsemme.
Uskotellaan vain, että mahdoton muuttuu mahdolliseksi, kun tarpeeksi annetaan aikaa.
hetulavalaan rikkonaiset hammaskiillegeenit ovat osallistuneet hetuloiden kehittymiseen mahdollisesti sikiövaiheen aikana, ja tehtävänsä täytettyään sen toiminnot hetuloiden huoltajana ovat niin vähäiset että geeni näyttää tarpeettomalta.
Muut ongelmasi selittyvät yhteisellä luojalla joka käytti tunnetusti samoja elementtejä varsin moniin luomuksiinsa. Se, että evokit eivät ymmärrä biologiasta kaikkea ja siksi kyselevät niin paljon, ei todista evoluutiosta vaan heidän tietämättömyydestään.
Ja se on jo erityisen hyvin tullut selväksi että veli Turkana ei ole opiskellut pätkääkään biologiaa koskapa häneltä puuttuu kyky ymmärtää biologisia kokonaisuuksia ja hän takertuu tuon tuostakin joihinkin yksityiskohtiin jotka eivät sovi yhteen tieteellisesti katsoen muun biologian kanssa.
Sitäpaisi tällä veljellämme on vakavaksi valehteluksi luokiteltava taipumus esittää hypoteeseja todistettuina tosiasioina. Sen voit hyvin panna merkille hänen jutuistaan, sillä koulunkäymättömyys paistaa niin selvästi läpi.
""hetulavalaan rikkonaiset hammaskiillegeenit ovat osallistuneet hetuloiden kehittymiseen mahdollisesti sikiövaiheen aikana, ja tehtävänsä täytettyään sen toiminnot hetuloiden huoltajana ovat niin vähäiset että geeni näyttää tarpeettomalta.""
Eivät ole, vaan kysymys on sinun itse keksimästäsi valheesta. Tiedämme sen siitä, että tuollaisen rikkonaisen pseudogeenin proteiinisynteesi pysähtyy keskenkaiken stop-kodoniin, jolloin se ei tuota yhtään mitään, varsinkaan hetuloita, jotka ovat keratiinia ja jotka tuotetaan aivan toisilla geeneillä. Mitä Raamattu muuten sanoo valehtelijoiden kohtalosta? Ovatko he Raamatun mukaan kristittyjä, jotka keksivät valheita ja levittävät niitä?
""Muut ongelmasi selittyvät yhteisellä luojalla joka käytti tunnetusti samoja elementtejä varsin moniin luomuksiinsa. Se, että evokit eivät ymmärrä biologiasta kaikkea ja siksi kyselevät niin paljon, ei todista evoluutiosta vaan heidän tietämättömyydestään.""
Missä tuollaisia luomisia voi havaita tai on havaittu? Niinpä niin, saduissa vain, ei missään todellisuudessa. Sellaiset ovat siis harhakuvitelmia ja toiveajattelua. Ja kun sinä annat ymmärtää olevasi biologian asiantuntija, niin kerropa, joko selvitit ongelmasi, että jos vaaleaihoinen tyttäresi saa aviottoman lapsen mustan miehen kanssa ja tuo lapsi on suklaanruskea, että onko siinä tapauksessa kysymys mutaatiosta. ja pitäisikö heidät kivittää, niin kuin suosittelemasi Mooseksen laki ehdottaa?
""Ja se on jo erityisen hyvin tullut selväksi että veli Turkana ei ole opiskellut pätkääkään biologiaa koskapa häneltä puuttuu kyky ymmärtää biologisia kokonaisuuksia ja hän takertuu tuon tuostakin joihinkin yksityiskohtiin jotka eivät sovi yhteen tieteellisesti katsoen muun biologian kanssa.""
Hah. Huuliveikko. Sinun tietämyksesi evoluutiostakin oli sitä tasoa, että väitit, että kissan pitäisi synnyttää koira, jotta evoluutioteoria voisi pitää paikkansa. Nyt tietysti jo häpeät tuollaista typeryyttä ja yrität selittää, että kärjistit asiaa, mutta silloin kun teit tuon ehdotuksen, olit selvästi tosissasi. Etkä tuota tasoasi selvästikään ole kyennyt parantamaan.
""Sitäpaisi tällä veljellämme on vakavaksi valehteluksi luokiteltava taipumus esittää hypoteeseja todistettuina tosiasioina. Sen voit hyvin panna merkille hänen jutuistaan, sillä koulunkäymättömyys paistaa niin selvästi läpi.""
Voisitkin antaa esimerkin, jossa niin olisin tehnyt. Korjataan asia.
-lehdessä onkin tästä bisneksestä ja USA:n tilanteesta pari mainiota kolumnia Michael Zimmermanin toimesta:
http://www.huffingtonpost.com/michael-zimmerman/the-discovery-institute-a_b_531554.html
http://www.huffingtonpost.com/michael-zimmerman/danger-of-creationism_b_538367.html
"Am I being too extreme? You be the judge.
As I pointed out last week, Howard Ahmanson, Jr., one of the Discovery Institute's biggest donors, has expressed radical views about the role religion should play in America. And that's putting it mildly, since he's said, "My goal is the total integration of biblical law into our lives."
Take a look at the The Wedge, the Discovery Institute's original planning document, and cringe when you read that their goal is "nothing less than the overthrow of materialism and its cultural legacies."
Or listen to Ken Ham's 2010 "State of the Nation" speech (yes, he thinks he's important enough to deliver a speech with that name!) and hear him call for a country based on "God's word" rather than "man's word.""
"Both organizations, apparently suffering from a bad case of science envy, are desperately calling for science to be redefined to include the supernatural. Yes, you read that correctly. Both think that science is too limited in its present form and that it needs to be expanded beyond its present search for natural explanations. Observation, experimentation, data collection, analysis, indeed, the entire scientific method, be damned; bring in supernatural explanations.
This would all be funny if groups of this sort weren't able to influence politicians, primarily at the local school board level and in state legislatures around the country. However, anti-evolution bills or pro-creationism actions persistently crop up, under various names, in state after state and town after town."
" Which brings me back to my original point: the controversy is not between religion and science.
Whatever you may think of religion, the fact is that the majority of religions, including a majority of Christian denominations, view evolution as being fully compatible with their faith. When religion as a social construct is attacked because of the extreme pronouncements of people like Ken Ham, intolerance abounds and ignorance wins."
Sodassa jalkansa menettänyt setäni oli mennyt Yli-Mainion kokoukseen Lapuan urheilihalliin. Yli-Mainio julisti lähes messiaanisesti, että tulkaa minun tyköni kaikki te joilla on jotain vaivoja niin minä tuuppaan teidät nurin ja te parannutte. Setäni meni ja toivoi Yli-Mainion parantavan hänen puujalkaansa pesiytyneen aavesäryn. Niilo HUUSI kovaan ääneen että Jeesus, Jeesus, Kuule rukoukseni ja paranna tämän miehen jalka. Heti ei tapahtunut mitään, mutta seuraavana päivänä puujalkaan alkoi kasvaa uusia versoja, joista aiheutui myöhemmin oli senverran haittaa että setäni halusi niistä eroon. Ne tuhoutuivat lopullisesti vasta terveyskeskuslääkärin määräämällä VESAKONTUHO - nimisellä lääkkeellä.
Olen aina uskonut, että nämä kreationisti "gurut" ovat älykkäämpiä miltä näyttävät. En hämmästyisi yhtään jos he itsekkään eivät uskoisi höpinöitään. Helposti vedätettäviltä ihmisiltä vaan rahat pois keinolla millä hyvänsä.
Kysyhän huvikesi kuinka monta jo huuhaaksi todettua evokirjaa löytyy Turkanan hyllystä. Hih!
Kuten esimerkiksi sinun "väitöskirjasi" hirvinaudasta?
Suomessa evolutionisteista vie voiton ainoastaan tieteellinen kreationismi.
Tieteellinen kreationismi tuskin se olisi. Mielestäni se kuuluu nimenomaan siihen ainoastaan todella tietämättömille tolloille uppoavaan kreationismiin.
Ehkä jokin metafyysinen kreationismin muoto. Miksi on jotain ennemmin kuin ei mitään yms?
Se ei vain taitaisi olla kreationismia enää.