apuva

AA

Erehdyin perkele aloittamaan eläkesäästämisen Alexandriaan. 5 vuotta olen jo säästänyt ja tosi pahasti on miinuksella vaikka kaiken jären mukaan pitäisi olla plussalla reilusti, niin kuin muutkin rahastot? Hauaisin loptettaa, mutta menetänkö kaikki rahani?

5

641

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • röllääjä

      Taidat röllätä. Jopa A:n umpisurkeat rahastot ovat 5v ajalla plussalla vähintään 10%, katso vaikka itse. Alkukulun jälkeenkin jää jokunen pinna väliä.

      Miksi helvatassa kukaan pitää rahojaan A:n virityksissä kun siellä on hyviäkin rahastoja, jotka viimeisen 5v aikana ovat tuottaneet sen saman 10% mutta muodossa p.a...

      • +kulut päälle

        Tuolta kun Skandian sivuilta tarkistaa niin heidän virallisista 90:stä rahastostaan plussalla on 14 kpl!!!!!!!!!!! kymmenenn vuoden ajanjaksolla. Mikä on todennäköisyys että olet juuri niissä? Niin suosittujen Skandian kansanrahastojen varaoivainen, tasapaksu ja agresessiivinen miinuksella 0,5-6 prossaa per vuosi.

        Kolomen vuoden pätkällä plupsalle on jäänyt 24 rahastoa. Siitä kun riipaisee 2-3 prosenttia vakuutuksen kuluja per vuosi, niin eiköhän olla aikalailla alottajan arviossa. Montako prosenttia sinun tuottoarviossasi olikaan?


    • nen heti

      Se ainakin on varma että turha sinne on yhtään enempää rahaa laittaa. Siirrät vakuutuksen vapaakirjalle ja säästyneillä rahoilla voit ostaa vaikka suoraan osakkeita. Todennäköisesti jo osingot peittoaa Aleksandrian "tuotot".

    • vguhybuijiokoplöäölk

      Eläkesäästämistä ei voi lopettaa niin helposti kuin muita rahastosäästämisiä. Itselläni on eläkesäästäminen Tapiolassa ja rahojen nostamiseen pitää olla hyvä syy. Syyksi kelpaa esim. vakava sairastuminen ja joku muuten suuri elämämuutos, johon voit todistaa tarvitsevasi rahasi. "En saa vuokraa maksettua" ei ole riittävä syy. Se pitää olla avioero tai vastaava. Ja tietysti kuolemantapauksessa omaiset saavat rahat heti.

      Se, että rahasto on miinuksella, ei kelpaa syyksi. Koska rahastosäästämiseen kuuluu se riski.
      Voit tietysti pyytää selvityksen rahaston tilasta ja yrittää sitä kautta todistaa, ettei sitä hoida tilanteen tasalla oleva henkilö. Mutta se valitettavasti lienee aikaa vielä ja luultavasti turha yritys. Ota kuitenkin ihmeessä yhteyttä sinne ja kysy, miksi tilanne on näin.
      Itselläni on se eläkesäästäminen (yhdistelmä rahasto) ja kaksi osakerahastoa Tapiolassa ja kaikki ovat reilusti plussalla.

    • nordisti

      kein että pankit kusettavat sinunlaisiasi hölmöläisiä.pidä aina oma järki mukana sijoituksissa.jos sinusta ei siihen ole,niin voit lainata rahaa pankille pienellä korolla sekin on parempi sinun kannalta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      102
      4772
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3222
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2969
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1727
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1490
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      107
      1312
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1039
    8. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      29
      963
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      106
      961
    10. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      961
    Aihe