Politiikan ideana törmäyskurssit

Viime aikojen lakkojen keskeisenä "punaisena lankana" näyttää olevan tietoinen ja suunnitelmallinen astelmien ajo törmäyskurssitilanteisiin. Ennen muuta työnantajien taholla on nähty hämmästyttävää neuvotteluhaluttomuutta.

Uusimpana näyttönä tästä politiikasta on Stockmannin johtaja Hannu Sepppälän eroaminen Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n edustajistosta ja myös Kaupan liiton hallituksesta vastalauseena tuloksettomille "neuvotteluille". Hän luonnehtii PAM:n lakkoa älyttömäksi työnantajile ja työntekijöille. Se on paljon tehty ja sanottu merkittävän työnantajapuolen johtajan kannanottona.

Aprikoimisen tuloksena mieleen tulee laaja periaatteellinen politiikan suuntavalinta. Nähtävästi työnantajaleirissä ja yleensäkin meidän talouselämämme ylimpien vaikuttajien piirissä on arvioitu aiheelliseksi törmäyskurssilinjan noudattaminen työmarkkinaneuvotteluissa. Sinänsähän tuo valinta on täysin älytöntä politiikkaa juuri niin kuin Hannu Penttilä luonnehtii. Jokin idea siinä kuitenkin täytyy olla, kun kaava toistuu kerran toisensa perään.

Mahtaisiko taustalla on psykologinen "kalavelkojen maksamisen tarve" eli nyt kun Neuvostoliittoa sen enempää kuin sosialismin uhkaakaan ei enää ole, niin nyt työnantajataho ja Iso Raha yleensäkin on katsonut tilaisuuden tulleen näyttää työväelle, kuka maata hallitsee ja mistä se kana pissii. Mitään muuta selitystä en keksi, niin tyhjänpäiväiseltä kuin tämäkin historiasta kumpuava syndrooma tuntuukin.

2

136

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • punapersset!

      Demulinnakkeesta käsky punaperseiden lakoille. Saada kaaos aikaan. Vesiperä. Kaikki nauraa ja punaperseet kohta työttömiä, kuten ahtaajatkin.

    • Julkisuudessa on tosiaankin suunnattu ankaria moitteita työntekijätaholle ja sen kampanjoinnin takia on syntynyt tilanteesta kovin yksipuolinen mielikuva, joka ei ilmeisestikään sovi yhteen todellisuuden kanssa. Työnantajatahon puolella on katsottu mahdolliseksi ja aiheelliseksi ottaa käyttöön jopa työsulku pyörien pysäyttämisen menetelmänä. Jokin tarkoitushan siinäkin täytyy olla takana, kun työantajat itse laitattavat rukkaset naulaan. Siihen samaan mentaliteettiin viittaa myös Hannu Penttilän hikeentyminen oman työnantajaporukan "toimintaan". Penttilä on itse ollut paikan päällä sisäpiiriläisenä havainnoimassa niin EK:n kuin Kaupan liitonkin ilmapiiriä ja henkeä. Jos ja toivon mukaan kun rakentavaa suhtautumista tavoitellaan työmarkkinoilla, niin kyllähän sitä varten tarvittaisiin asiallisuutta sekä työnantajien taholla kuin myös ay-liikkeen puolella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      170
      1114
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      753
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      713
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      708
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      669
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      635
    7. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      203
      608
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      592
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      590
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      580
    Aihe