heippa.
Olen tällähetkellä töissä päiväkodissa avustajana ja minua kiinnostaisi kouluttautua puheterapeutiksi.
Onnistuukohan moinen työnohessa? kuinka rankka koulutus ja minkäläinen on paikallaolo velvollisuus. Koulutushan kestää 5-6vuotta ja ei olisi varaa olla noin pitkää aikaa pois töistä.
Kenelläkään kokemusta?
Puhaterapeutiksi vaikka kokopäivätyössä
1
2395
Vastaukset
- opiskelija =)
Hei, Puheterapeutiksi opiskelu tapahtuu yliopistossa. Sinulla on osallistumisvelvollisuus luonnoille ja demoille plus tentteihin tietty. Valtaosan opinnoista voit tehdä kuitenkin sivutoimisesti jos työpaikalla on edes hiukan joustoa, tällöin kuitenkin suoritat about 20 op vuodessa, jolloin valmistuminen voi kestää n. 10 vuotta, etkä myöskään ole oikeutettu opintotukeen.
Puhveilla on myös työssäoppimisjaksoja 3-7 vko, joissa siis ollaan läsnä 100%.
Jos olet valmis työskentelemään pitkäjänteisesti ja työpaikalla on joustoa niin varmasti onnistuu!
Koulutuksen rankkuus riippuu opiskelijasta, vähän niinkuin sairaanhoitajan ja open ja psykologin opintojen yhdistelmä: anatomiaa, pedagogiaa ja diagnosointia.
Suosittelen ottamaan rohkeasti yhteyttä koulutusohjelman opoon ja tiedustella tarkemmin asiasta ja läsnäolovelvoitteista yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk587812Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin207394Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html1756962Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta576785Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.455785Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k765740Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko1015486Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin
Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m243195- 50906
- 59895