Tibetin maanjäristyksen uhrien hautajaisisten yhteydessä on kerrottu myös paikallisesta tavasta antaa vainaja korppikotkille. Käytännössä se tarkoittanee tapaa, jossa vainaja on käärästy ohueen harsoon siveyssyistä, ja perinteiseen tapaan paloiteltu siten, että pää ja raajat annetaan ensin nälkäisille korppikotkille, ja viimeisenä mehukkaamat eli vartalo.
Tällainen hautausmenetelmä, jossa henkilö tekee viimeisen palveluksen jälkeensä jääneille olennoille ruokkimalla ne itsellään, olisi varsin ekologinen kierrätystapa ei_tibetin_budhalaisellekin, joten kiinnostaisi.
Voisikohan jonnekin luonnonsuojelualueelle saada tähän tarkoitukseen vaikka saaren, jossa voisi loppukäsitellä maalliset jäännöksensä antamalla ne luonnolliseen kierrätykseen, Suomen oloissa korpeille, harakoille ja variksille, ehkä myös supeille ja ketuille.
Voisin kyllä olla ensimmäisenä siellä, jos ei muut ehdi ensin, sillä aikani ei ole vielä
Tiibetiläiset hautajaiset
5
887
Vastaukset
- er
jälkeläiset sen joutuvat tekemään.
- olennaista tässä
ja maksaa tekijöille, kelle vaan, niin eikös se ole sama kuin olisi itse homman hoitanut?
- Anonyymi
Kannatetaan. Olisin toinen jonossa.
Tiibetissä vainaja voidaan haudata maahan, tuleen, veteen tai ilmaan. Eräs ystäväni oli siellä nähnyt tuollaisen ilmaan hautauksen. Korppikotkat ovat vuosisatojen aikana oppineet odottamaan totutuilla pyhillä paikoilla. Minusta siinä on jotain hohtoa, palata heti luonnon kiertokulkuun sadan uljaan petolinnun mukana.
- Anonyymi
Sama systeemihän se on meillä, ruokitaan vain matoja ja muita mönkiäisiä.
Tiibetin tapa muuten johtuu siitä, ettei siellä useinkaan ole maata, mihin haudata. Vuoristo on kivikkoinen ja kaikki humus on varattu viljelyyn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site996114Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto605091SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun584217SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963809Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost103576Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1143120SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502523Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352449Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat632206Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val221551