Mitä maksaa kun rekisteröi toiminimen? Mitä pakollisia vakuutuksia muita kuin YEL täytyy ottaa yhden hlön yritykseen jonka vuositulot ehkä n 9000-12.000e aluksi? Pitääkö tuota YEL:ä muka alkaa maksamaan heti, vai kannattaako aluksi seurailla n 6kk? Tiedän että aloittavalle yrittäjälle tarjotaan jos jonkinmoista vakuutusturvaa yms, mutta kertokaas miten vähällä olette selvinneet näistä ns pakollisista maksuista, ja mitä tuo YEL voisi vähimmillään olla vuodessa?
Kysymyksiä
YYYYEEEELLL
6199
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mites ton kirjanpidon kanssa? mitä se maksaa kun muutamia lappuja käsitellään ehkä vaan vuodessa? onko se kirjanpito pakollinen, eli pitääkö sen hoitaa oikein tilitoimisto vai voinko itse tehdä sen? luulis nyt muutaman merkinnän itsekkin osaavan, mutta kuitenkin tarkkana että tulee oikealle puolelle :)
niin, mutta oletko varma? Onko sulla mitään käsitystä miten kirjanpitoa tehdään? JOS sulla oikeasti ei tule kuin "muutama lappu" vuodessa, ei kirjanpitokaan maksa kuin sen muutaman lapun verran. Huono paikka säästää, mutta tee niinkuin lystäät, sinähän siinä kärsit...
Kirjoituksestasi saa sen kuvan, ettet ole valmis yrittäjänä maksamaan oikein mistään, dollarinkuvat vilkkuu vaan silmissä... "Pitääkö tuota YEL:ä MUKA alkaa maksamaan heti?" " LUULIS nyt muutaman merkinnän itsekkin osaavan" "mitä se maksaa kun muutamia lappuja käsitellään EHKÄ vaan vuodessa?...jnejne.
Ei hyvältä vaikuta, unohda koko juttu! Ihan oikeesti...
Toiminimen rekisteröinti taitaa maksaa 65 € nykyisellään.
YEL- pienin YEL-työtulon käsite on 6.775,60euroa. Selkeämmin tuon työtulo- käsitteen ymmärtää ajatuksella; mitä minä maksan ulkopuoliselle tekemästäni työstä.
Jos maksat 6.775,60 euroa vuodessa palkkaa jollekin, siihen vielä lomarahat sosiaalikulut päälle-->
ollaan pienimmälläänkin summassa reilu 9.000 euroa. Ja koska yritys ei maksa kenellekään ulkopuoliselle niin paljoa etteikö katettä jäisi yhtään, niin alle 10.000 euron voitosta ei edes YELliä perustelluilla syillä tarvitse ottaa.
Sitten kaikki muut kulut riippuvatkin alasta, teetkö jotain johon ihan oikeasti tarvitset vakuutuksia; yrittäjän vastuuvakuutus, yrittäjän tapaturmavakuutus. Muutenkin kannattaa huomioda juoksevat kulut.
Jos ajattelet tuloa tulevan 9.000-12.000 pitää silloin myös alv verovelvolliseksi rekisteröityä (liikevaihto yli 8.500 euroa) ja jos ei tätä handlaa niin kirjanpitäjä on ihan ehdoton. Ei niistä muutamista lappusista ihan hirveästi tarvitse maksaa.
Kiitos hyvästä vastauksesta, kyllä sen heti huomaa kuka asioista tietää ja kuka ei, kiitos sinulle ja hyvää kesän alkua.
75 euroa nykyään on tuo toiminimen rekisteröinti. Ainakin itse sen verran alkuvuodesta maksoin.
Jepp, muutokset yhteistietoja lukuunottamatta on tuo 65€.